Onko galaxy mp5k hyvä ja kumpi on parempi we g18 kaasu tai toi mp5k?
Galaxy Mp5k:lukekaa
stansl
16222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Missä parempi? Tarkkuus, kantama, kestävyys, laatu, tulinopeus, lähtöenergia?
Vaikka laatu kestävyys kantama ja tarkkuus
Eli WE G18
Parempiko ?
Laadussa ja kestävyydessä ovat varmaankin aika samalla tasolla. Kantamassa MP5K on voittaja, ei epäilystäkään ja Tarkkudessakin ovat varmaankin aika samalla tasolla, mutta MP5K:ssa sarjatuli korvaa tarkkuuden.
Mutta MP5K on varmasti pitkäikäisempi. Jos jotain hajoaa, sen voi korjata, mutta jos G18:sta hajoaa vaikkapa iskuri, niinkuin glockeilla on tapana tehdä, niin varaosia et saa mistään järkevään hintaan jos ollenkaan.
Kiitos jihad!
No tarkkuushan noissa on suht sama koska molemmissa 6.04 piiput ja mp5:ssavain 5cm pidempi, tiedoksi g18 ampuu myöskin sarjaa, Toisin kuin väitettiin aiemmin niin osia saa ja runsaasti sekä edullisesti. We:n glocki kun on marui yhteensopiva niin se ei siis ole ongelma.
Mutta silti mieluummin tuo mp5, lipaskoko ja käytännöllisyys omasta mielestä parempi kuin g18 joka on ihan puhtaasti sidearmsi.
"tiedoksi g18 ampuu myöskin sarjaa"
No niin ampuu, mutta blowback -pistoolilla sarja tuskin on mikään hirveän tarkka, kun ase heiluu ammuttaessa joka suuntaan.
"Toisin kuin väitettiin aiemmin niin osia saa ja runsaasti sekä edullisesti"
Pistäpä mulle linkki vaikka nyt edes siitä iskurista.
Molempien kantaman huomioon ottaen ja tuon blowbäkin "huikean" potkun jolla saa 20m rintamataulun kokoisen kasan ammuttua (sama kuin mp5k:lla)
että se on ampujassa vika jos noilla mitättömillä rekyyleillä ei saa pidettyä asetta kurissa.
Ja linkkejä Jihadille kun sen googletustaidot ei auttanut niin lyödään tänne tietolinkkiä:
tuossa pelkkä iskuri vasara:
http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=searchItem&item=GMF-PT-IHMG18&search=special&rs=we g18c&catid=&cat=
ja jos tarkoitit iskurivartta jota iskurivasara liikuttaa niin sen saa tässä paketissa mukana:
http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=searchItem&item=KM-TM18CHM&search=special&rs=marui g18c&catid=&cat=
tarviitko vielä muita osia??
esim g17 ja g18 semi modelista löytyy huokeasti koko luistipaketti kaikkine osineen valmiiksi koottuna jos tahtoo vakio osaa hankkia, samoin kahva-liipasinkoneisto paketti.
Tarkoitin sitä osaa, joka lyö siihen ventiiliin.
sehän on tuo yllä mainittu iskurivarsi urpo talibani
Tarkoitin tuota osaa:
http://mil-specs.com/wp-content/uploads/products_img/kj0058.jpg
No joo saahan niitä näköjään jostain ulkomailta, mutta kiskurihintaan, kuten sanoin.
Sehän on toi hinta politiikka miten itse sen ottaa, haluuko ostaa 20dollarin osia kerta kaks vuoteen vai kerran 60dollarin osan joka on käytännössä ikuinen.
Siis toi hintahan noihin on varmasti tuulesta temmattu, ei vaikuta mitenkään laatuun ja materiaalivalintoihin tuotteessa??
Itel on periaate et ostaa suoraan kallein/paras osa niin se kestääkin ikuisesti/pisimpään
minäkin meinaan hommata muovisen galaxy mp5k:oon että kestääkö se ?
Miksei metallista?
Kestää se. Miksi pitää kysellä tyhmiä? Jos realistisesti ajatellaan niin tietenkin mp5k on parempi kaikissa osa-alueissa.