kihlojen aika??

Kyselisin teiltä siskot että kauanko olette olleet suhteessa ennen kihloja,onko jokin aika liian pian,onko jokin sopiva aika ensin seurustella ensin? Entä kun toinen on ollut vuosi sitten kihloissa,eronnut,onko liian aikaista teidän mielestä?
Kiitos:)
11281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ajasta on varmaan vaikea sanoa mitään, mikä sopisi kaikille. Mutta kihlat on sopimus naimisiin menemisestä, joten loppuelämätosissaan pitää olla. Alle vuosi seurustelua, saati edellisestä erosta, kuulostaa kyllä mun korviin liian aikaiselta. Mieti miltä susta tuntuu, se kai ainut on, mikä oikeasti merkitsee.

Äänestä

Zumba suosittelee zumbakihlajaisia, että kihlauksen yhteydessä juhlitaan osallistumalla zumbatunnille vaikka samanlaisissa vaatteissa.

Äänestä

Ei kai siinä nyt mitään tiettyä aikaa ole. Se pitää tehdä sitten kun on siihen valmis ja se tuntuu tosissaan oikealta :) Mutta kannattaa ajatella, että se on lopun elämän sitoumus. Ja turha kiirehtiä. Mutta jos se tuntuu oikealta, niin miksei! :)

Me mentiin kihloihin kun oltiin seurusteltu 3 vuotta.. Kauan siitä oltiin puhuttu, kunnes yksi ilta tyttöystäväni kosi minua. Seuraavana päivänä haettiin sormukset. Nyt odotellaan naimisiin pääsyä! :)

Äänestä
  • ^^lopun ajan sitoumus^^ =lepakon max 10vuotta

    Äänestä

Me mentiin kihloihin kolmen kuukauden kuluttuu kun alettiin seurustelemaan. Nyt mietitään et voitais rekisteröidä meidän pari suhde, kun ollaan oltu yhessä vähän yli vuosi. Ei sitä kannata alka aikaileen, jos on se oikee löytynyt

Äänestä

Olin ensin seurustella naisen kanssa,mutta hän hoppuilee jo vuoden päästä kihloihin vaikka vasta seurustelimme vuoden..Sanoin odotetaan 1-2 vuotta niin jos sujuu hyvin niin.Sitten 2v seurusteltu,että menimme kihloihin mutta olimme ehtineet yhdessä viisi vuotta ja päädytään eroon huonosta suhteesta lopulta.Jos sinusta tuntuu oikealta niin mikseipä.Vuosi kihloissa ja eronnut aika minusta liian aikaista ja onpa lyhyt.Olen jo päättänyt,että en missään tapauksessa mennä kihloihin.

Äänestä

Rupesin vaan miettimään, et mikä pointti kihloihin menemisellä oikeesti edes on? Onhan se varmaan ihan hauska tapahtuma...mut jos nyt perinteisesti ajatellaan, niin eiköhän kihloihin meno olis luontevaa silloin, kun olisi luontevaa miettiä se sopiva hääpäiväkin valmiiksi ja suunnitella mahdollisia juhlia? Ootko sä aloittaja valmis ruksimaan sopivan päivän kalenterista?

Jos ajatus häistä kauhistuttaa tai ei ole lähellekään konkreettinen (esim hääpäivä vuoden päästä tms.), niin ei siinä kihlauksessa ole mun mielestä mitään pointtia. Ei se sormus kerro oikeesti mistään sitoutumisesta yhtään enempää, kuin lupaus olla uskollinen seurustelusuhteessa.

Jokainen saa tehdä mitä haluaa, mut mua itseäni kyllä kummastuttais tosi paljon, jos joku ehdottais kihloja suhteen alkuvaiheessa. Jos nainen on vuosi sitten purkanut kihlat yhden naisen kanssa ja sitten siitä alle vuoden sisään solmisi toisen kanssa uudet.. niin aika epävakaalta toiminnalta kuulostaisi. Mut näin vaan mun korvaan.

Mun mielestä kuulostaa epävakaalta pohdinnalta, mut voihan olla, että olen näissä asioissa itse vain umpio. Mullahan ei ole kokemusta solmituista kihloista, mutta ei sitten toisaalta puretuistakaan :)

Äänestä

Tämä on varmaan aika yksilöllistä, ihmisillä on niin erilaisia ajatuksia asioista ja periaatteet poikkeavat toisistaan. Jotkut menevät kihloihin jo alaikäisinä suunnilleen ensimmäisen ihastuksen kanssa, toiset harkitsevat sitä hartaasti.

Oma suhde on kestänyt tällä hetkellä suunnilleen kaksi ja puoli vuotta, ja kihloihin menemisestä on kyllä ollut puhetta. Tämä tuntuu siltä oikealta suhteelta ja häät ovat haaveena. Mutta en ole pitänyt mitään erityistä kiirettä kihlautumisen kanssa, se on minulle tärkeä asia ja haluan tehdä sen tyylillä. Kosiminen kuuluu sovitusti tässä suhteessa minulle. Olen sitä mieltä, että elämästä pitää nauttia ja olen ajatellut, että olisi mukavaa tehdä kihlajaismatka ja ehkä pitää myös juhlat.

Selvää on, että kihloihin en mene, jollei ajatus häistä tunnu luontevalta. Mutta voisin kuitenkin kuvitella olevani kihloissa vaikka monta vuotta ennen häitä, osittain ihan käytännön syistä, esimerkiksi elämäntilanteesta ja taloudellisesta tilanteesta johtuvista syistä. Häiden suunnittelu ja järjestäminenkin vie aikaa, enkä halua ottaa sellaisesta stressiä. Eli hääpäivä tuskin on vielä kihlautuessa selvillä.

Äänestä

Komppaan aiempia kirjoittajia:) En ajattele, et on mitään suosittavaa aikaa, minkä kuluessa kihloihin kannattais mennä. Saatan olla jotenkin vanhoillinen, mut kuten Saavio kirjoitteli "Mutta kihlat on sopimus naimisiin menemisestä, joten loppuelämätosissaan pitää olla." Ei kihloilla kiire ole, ehtiihän sitä. Kunhan toisen tuntee hyvin ja on valmis viettää loppuelämänsä hänen kanssaan, niin eihän siinä mitään. Joillain tutustuminen vie enemmän aikaa, toisilla vähemmän.

Äänestä

En tiiä kuin monta kertaa oon lupautunut olemaan kihloissa? Mitä helvettiä se sitten ikuna enään tarkoittaakaan ateistille?Sormus sormessa.

Sitoutumista? Pallo on nyt jalassa?Meenkö nyt naimisiin?

Äänestä
  • Kertookin kaiken susta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moonlight888 kirjoitti:

Kyselisin teiltä siskot että kauanko olette olleet suhteessa ennen kihloja,onko jokin aika liian pian,onko jokin sopiva aika ensin seurustella ensin? Entä kun toinen on ollut vuosi sitten kihloissa,eronnut,onko liian aikaista teidän mielestä?
Kiitos:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu