Korjaava käynnistys

Kone on käynyt tavattoman hitaaksi. Miten ns. korjaava käynnistys suoritetaan? Kj. on Windows Vista Home Premium 32bit.
383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Windowsin korjaus/asennuslevyllä. Mutta se tuskin poistaa hitautta. Enemmänkin uudelleen asennus.

Äänestä
  • Olen kuullut, että jos esim, sähkökatko sattuu koneen ollessa auki, niin katkon jälkeen olisi mahdollisuus valita korjaava käynnistys. mulla ei kuitenkaan sellaista vaihtoehtoa ole. Pari vuotta sitten kone suoritti avatessa automaattisesti jonkinlaisen korjaavan käynnistyksen. muistaakseni se oli kuitenkin joku Backard Bellin toimenpide.

    Äänestä

Windows kerää jatkuvasti historia- ja väliaikaistiedostoja, sekä rekisterivirheitä, ja aikanaan tapahtuva hidastuminen on sen luontainen ominaisuus.
Kun eri puhdistusohjelmatkaan eivät enää auta, ainoa tehokas keino on asentaa Windows uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos neuvoista kirjoitti:

Kone on käynyt tavattoman hitaaksi. Miten ns. korjaava käynnistys suoritetaan? Kj. on Windows Vista Home Premium 32bit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu