Tänäänkin on tulossa loistava talvipäivä. Kunpa nämä ilmat kestäisivät mahdollisen pitkään, vaikka Juhannukseen asti, lähteehän päivä sitten taas lyhenemään ja kohti uutta talvea ja hiihtokelejä.
Ihana talvi
Ikuinen talvi
1193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Totta. Lähdenkin tästä pilkille.
Oi ihana kesäaika...
Hienoa hiihtokelit jatkuvat pitkälle toukokuun puolelle veikkaampa että tänä talvena hiiihdetään vielä toukokuun 10. päivä ja tämä ei ole sarkasmia vaan totta. Sille joka kesää odottaa voisin sanoa pienenä vinkkinä että muuta lähemmäksi päiväntasaajaa näillä leveysasteilla kesästä haikaileminen on vähän sama kuin lottovoittoa odottaisi. Itse tapaan matkustaa kesäisin pariksi viikoksi välimeren rannalle siellä ei tarvitse palella niin kuin tällä aina. (Myös kesällä)
Olet oikeassa. On ollut aivan ihana talvi ja kevät. Ja ei muuta kuin paranee.
Ja ihmiset (onneksi eivät kaikki) odottavat kevättä jo tammikuussa. Räntäsateessa ja loskassako pitäisi rämpiä.
Kevättalvi 2013 on kuin 1980-luvulla. Olin usein Nurmijärven Sääksjärvellä pilkkimässä siikoja jopa Vappuaattona (30.4).
Niin,ja mikä parasta,uusi talvi on päivä päivältä lähempänä!
Nyt tämä ihana kevättalvi loppunee, sillä luvassa on räntäsateita ja loskaa.
Nauttikaa siitä te, jotka valitatte kaikesta - Kokkolan passkiaiset...
Jep.
Ellei katuja ja pyöräteitä hiekoiteta talvisin päivin-öin, niin aina valitetaan.
Nyt kun kaduille ja teille levitetty hiekka pöllyää, niin taas valitetaan.
Se kun käy henkeen...
On tämä aivan hullua... Kokkolassa on pelkästään pyöräteitä yli sata (100) kilometriä.
Sanon nyt suoraan, että menkää te ikuiset ruikuttajat vaikkapa Grönlantiin, tai Australian aroille -
Niin, tai te "ruotsinmieliset ja -kieliset -perrseennuolijat " tuonne ihannoimaanne Ruotsiin...
"Kumarran ja pokkaan...kumarran ja pokkaan...kumarran ja...
kun olette lähteneet...
Ja kaikenlisäksi ihana katupöly tunkeutuu keuhkoihimme! Suomen sää on ihanaa!
Kesäisin on kiva yöpyä teltassa kun yöllä on 10 astetta lämmintä ja merivesi ihanan viileää noin 12 asteista jopa keskikesällä ehkä vähän lämpimämpää jos hyvin käy. Aurinkokin nousee paistamaan jopa 50 asteen kulmasta keskikesällä keskipäivän aikoihin, eli silloinkin se paistaa käytännössä suoraan silmiin.
Parasta kesää kestää sen pari kuukautta jonka jälkeen rupeaakin elokuussa olemaan jo syksyn tuntua, ja aurinko paistaa yhä enemmän silmiin. Syksyll'ä sataa vettä kuin esterin perseestä ja ennen kylmää ja runsaslumista talvea edeltää kolkot ja viileät sateidenkin täyttämät lokakuu ja marraskuu jotka ovat itse helvettiäkin pimeämpiä.
Hyvää kesää!
Jos on märkä keli niin voisitteko suksia vittuun sauvoineenne?
Onneks tää paska talvi on kohta ohi!Toivottavasti koskaan ei tule lunta, eikä talvea!
Toivottavasti tulee takatalvi,jotta koirienpaskat peittyy.
Hei nyt kaikki hiihtämään hiihto kelit jatkuu vielä pari kolme viikkoa. Nyt on hiihtäjän hyvä hiihdellä kun on lämmintä ja mukavaa.