Itsetuhoiset ajatukset

Suicidal93

Minun tarinani.

Kesällä sairastuin vaikeaan masennukseen johon liittyä kuoleman toiveita ja oli lähellä itsemurha. Sen jälkeen jouduin osastolle kuukaudeksi jossa lääkitys vaihdettiin. Diagnoosi oli vaikea-asteinen psykoottinen masennus.

Nyt on alkanut ilmenemään itsetuhoisia ajatuksia ensi kertaa sitten tuon syksyn. Mitä tehdä asialle, kannattaako jollekkin kertoa?
Mielessä on itsemurha ja haluaisin luovuttaa elämän. Minulla ei ole kaverin kaveria, ei mitään.

4

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä tuo masennus johtuu?
      Yksinäisyydestä?

    • suicidal93

      Johtuu osittain yksinäisyydestä, on monia muitakin syitä, mm. faijan kanssa välit täysin poikki. Yksinäisyys painaa mieltäni. Lisäksi on sosiaalisten tilanteiden pelko

    • Milloinkaan ei kuitenkaan pidä luovuttaa
      Kannattaa aloittaa siitä että yrität parantaa välisi isääsi ja sen jälkeen yksi ongelma kerrallaa hoitaa kuntoon

    • fsfjksjflkllfslklks

      Ehdottomasti hakeudut hoidonpiiriin. Tuonne polille, missä olet tuolloin ollut tai sitten normaaliin terveyskeskukseen!

      Psykoterapiasta voisit saada varmasti apua!:) Suosittelen sinua siis jatkamaan elämääsi. Olet vielä nuori ja voit todellakin parantua masennuksestasi.

      On ihan turhaa tehdä itsemurhaa vielä noin nuorena, et voi tietää, vaikka 2 vuoden päästä olisin löytänyt ihanan puolison ja olisit perustamassa perhettä. Tai päässyt unelma kouluun/ammattiin.

      Minäkin olen käynyt läpi itsemurha-ajatukset ja aina lopulta ne hellittää.. Niiden kanssa pitää vain oppia elämään (tähän saa juuri apua terapiasta!). Ei haittaa vaikka nyt haluaisit kuolla päivittäin. Yritä nauttia elämän pienistä iloista. Tee kaikkea hauskaa! Mene ulos kävelylle ihailemaan luontoa, syö suklaata, katsele hyviä tv-sarjoja, juttele vaikka kivojen ihmisten kanssa chatissa, jos ei ystäviä ole.


      aloita neulomaan!

      Sos-kriisikeskuksella on helsingissä tukiryhmiä (niitä on myös varmasti muillakin kunnilla), joissa tapaa samoista ongelmista kärsiviä nuoria. Itse olen juuri sellaisessa ryhmässä ja siellä on hirmu paljon yksinäisiä. Sieltä saa varmasti kaltaistansa seuraa :)

      Paljon voimia !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      110
      2338
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1445
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1218
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1155
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1128
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1065
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      959
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      928
    Aihe