Minun tarinani.
Kesällä sairastuin vaikeaan masennukseen johon liittyä kuoleman toiveita ja oli lähellä itsemurha. Sen jälkeen jouduin osastolle kuukaudeksi jossa lääkitys vaihdettiin. Diagnoosi oli vaikea-asteinen psykoottinen masennus.
Nyt on alkanut ilmenemään itsetuhoisia ajatuksia ensi kertaa sitten tuon syksyn. Mitä tehdä asialle, kannattaako jollekkin kertoa?
Mielessä on itsemurha ja haluaisin luovuttaa elämän. Minulla ei ole kaverin kaveria, ei mitään.
Itsetuhoiset ajatukset
4
307
Vastaukset
Mistä tuo masennus johtuu?
Yksinäisyydestä?- suicidal93
Johtuu osittain yksinäisyydestä, on monia muitakin syitä, mm. faijan kanssa välit täysin poikki. Yksinäisyys painaa mieltäni. Lisäksi on sosiaalisten tilanteiden pelko
Milloinkaan ei kuitenkaan pidä luovuttaa
Kannattaa aloittaa siitä että yrität parantaa välisi isääsi ja sen jälkeen yksi ongelma kerrallaa hoitaa kuntoon- fsfjksjflkllfslklks
Ehdottomasti hakeudut hoidonpiiriin. Tuonne polille, missä olet tuolloin ollut tai sitten normaaliin terveyskeskukseen!
Psykoterapiasta voisit saada varmasti apua!:) Suosittelen sinua siis jatkamaan elämääsi. Olet vielä nuori ja voit todellakin parantua masennuksestasi.
On ihan turhaa tehdä itsemurhaa vielä noin nuorena, et voi tietää, vaikka 2 vuoden päästä olisin löytänyt ihanan puolison ja olisit perustamassa perhettä. Tai päässyt unelma kouluun/ammattiin.
Minäkin olen käynyt läpi itsemurha-ajatukset ja aina lopulta ne hellittää.. Niiden kanssa pitää vain oppia elämään (tähän saa juuri apua terapiasta!). Ei haittaa vaikka nyt haluaisit kuolla päivittäin. Yritä nauttia elämän pienistä iloista. Tee kaikkea hauskaa! Mene ulos kävelylle ihailemaan luontoa, syö suklaata, katsele hyviä tv-sarjoja, juttele vaikka kivojen ihmisten kanssa chatissa, jos ei ystäviä ole.
aloita neulomaan!
Sos-kriisikeskuksella on helsingissä tukiryhmiä (niitä on myös varmasti muillakin kunnilla), joissa tapaa samoista ongelmista kärsiviä nuoria. Itse olen juuri sellaisessa ryhmässä ja siellä on hirmu paljon yksinäisiä. Sieltä saa varmasti kaltaistansa seuraa :)
Paljon voimia !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 67698Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3683Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3540- 40501
- 36495
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17495Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489