Massalaskelma tuli valmiiksi ja pitäisi ruveta kilpailuttamaan harkkotoimittajaa..
Vaihtoehtoina Lammi, HB ja Luja ainakin. Kaikilla 400 valuharkko.
Onko viimeaikojen kokemusta kappalehinnoista millä ovat myyneet? Tarve noin 4000 suoraa ja tuhatkunta päätyä taikka kulmaa.
Harkkojen hinta?
11
720
Vastaukset
- mitä tufhia
Tee siposta. Tulee halvemmaksi ja vähemmän riskejä. Alle viis ekee kpl
- höttö pois
Älä tee siposta et halua muurata ja sekoitella vellejä turhaan. Tai et tykkää roilottaa seiniä ja haluat päästä nopeammin asumaan seinien roilottamisen ja paklaamisen sijaan.
Lammiharkko on paras suomessa myytävä ulkoseinäharkko. - Mik33
höttö pois kirjoitti:
Älä tee siposta et halua muurata ja sekoitella vellejä turhaan. Tai et tykkää roilottaa seiniä ja haluat päästä nopeammin asumaan seinien roilottamisen ja paklaamisen sijaan.
Lammiharkko on paras suomessa myytävä ulkoseinäharkko.Miten Lammiharkko on parempi kuin HB:n uretaanieristeinen valuharkko tai Lakan EMH-400 -valuharkko tai Ruduksen valuharkko? Tai vaikka Lujan valuharkko, jos ei Lujan erilaista mitoitusta oteta huomioon?
- Älä tee valuharkosta
höttö pois kirjoitti:
Älä tee siposta et halua muurata ja sekoitella vellejä turhaan. Tai et tykkää roilottaa seiniä ja haluat päästä nopeammin asumaan seinien roilottamisen ja paklaamisen sijaan.
Lammiharkko on paras suomessa myytävä ulkoseinäharkko.Älä tee valuharkosta jos et halua maksaa enemmän, taiteilla runkovaiheessa betonipumppaamon, sähkärin ja lvi-asentajan aikataulujen vaiheittaisen yhteensovittamisen kanssa. Älä myöskään jos et ole valmis ottamaan riskiä valun epäonnistumisesta seinän pullahtamisen muodossa tai vajaaksi jäävän valun muodossa. Hanki ainakin kunnon timanttihiomakone ja piikkauskone jotta saat betonivalun jäljiltä varsinkin rasiakohtiin syntyvät paakut edes jotenkin siloteltua.
Älä tee valuharkosta jos haluat suoriutua aukkojenylityksistä ja muista vaikeista paikoista helpommalla. Älä tee valuharkosta jos haluat kivisen yläpohjan järkevästi tehtynä. Älä tee valuharkosta mikäli haluat olla varma rakenteen kosteuskäyttäytymisestä ja eristyksen/tiiveyden tasalaatuisuudesta. Älä tee valuharkosta mikäli et halua, että puolet seinästäsi on hupenevista luonnonvaroista valmistettua muovia. Älä tee valuharkosta kirjoitti:
Älä tee valuharkosta jos et halua maksaa enemmän, taiteilla runkovaiheessa betonipumppaamon, sähkärin ja lvi-asentajan aikataulujen vaiheittaisen yhteensovittamisen kanssa. Älä myöskään jos et ole valmis ottamaan riskiä valun epäonnistumisesta seinän pullahtamisen muodossa tai vajaaksi jäävän valun muodossa. Hanki ainakin kunnon timanttihiomakone ja piikkauskone jotta saat betonivalun jäljiltä varsinkin rasiakohtiin syntyvät paakut edes jotenkin siloteltua.
Älä tee valuharkosta jos haluat suoriutua aukkojenylityksistä ja muista vaikeista paikoista helpommalla. Älä tee valuharkosta jos haluat kivisen yläpohjan järkevästi tehtynä. Älä tee valuharkosta mikäli haluat olla varma rakenteen kosteuskäyttäytymisestä ja eristyksen/tiiveyden tasalaatuisuudesta. Älä tee valuharkosta mikäli et halua, että puolet seinästäsi on hupenevista luonnonvaroista valmistettua muovia.> Älä tee valuharkosta jos haluat kivisen yläpohjan järkevästi tehtynä.
Järkevästi tuo tehdään, kun betonilaatta yläpohjassa on sisäseinän päällä ja eristeet yhtenäisesti sen ulkopuolella. Ei tule kylmäsiltaa, kuten tulisi jos laittaisi soraharkon päälle tuon...
- hulyts
Jos pelkkää harkkoa haluat, niin ainoa oikea ostopaikka on RAUTAKAUPPA!
- Tehtaaltapa
Riippuu määrästä. Kyllä nuo määrät kannattaa tilata suoraan tehtaalta jos tehdas suostuu myymään suoraan. Turhaa siinä on rautakaupalle katetta antaa välistä
- Rak-inssi
Tehtaaltapa kirjoitti:
Riippuu määrästä. Kyllä nuo määrät kannattaa tilata suoraan tehtaalta jos tehdas suostuu myymään suoraan. Turhaa siinä on rautakaupalle katetta antaa välistä
Ei taida mikään tehdas myydä harkkoja suoraan kuluttajalle. Kun kaikki valmistajat eivät myy niitä suoraan edes rautakauppaan, vaan laskun on kierrettävä tukkukaupan kautta.
- siksei 1
Miksi haluat pullotaloa (muovia välissä.)
- aas22
Ihan mielenkiinnosta, kuinka iso talo on kyseessä? Vaikuttaa aika isolta harkkomäärältä.
Kuutisensataa seinäneliötä tuosta tulisi ( reiät). Jos talo olisi neliönmuotoinen, se olisi 150 neliötä per seinä. Kerroskorkeudella 3 metriä, niin kaksikerroksisena se olisi 25 metriä per seinä. Pinta-alaa tuosta tulisi naurettavat 625 neliötä. Per kerros.
Laskinkohan oikein? 1250 neliön linna olisi syntymässä...
Toki muotoja lisäämällä pinta-ala pienenee kummasti. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M817476Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044794Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn744768HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen774190Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584160Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343660Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623142Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682826Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401990- 471715