Löysin raportin (http://www.gatestoneinstitute.org/3633/china-muslim-world), jossa kerrottiin, kuinka kiinalaiset ovat hämmentyneitä muslimimaailman, erityisesti arabien, kyvyttömyydestä sopeutua moderniin maailmaan. Kiinalaiset ovat kärsineet ulkomaalaisten nöyryytyksistä ja miehityksestä samalla tavalla kuin arabit. He ovat kuitenkin reagoineet asiaan eri tavalla. Kiinalaiset pyrkivät oppimaan asioita ulkomaalaisilta ja varmistamaan, että nöyryytyksiä ei enää jatkossa tapahtuisi. Muslimit ovat taas juuttuneet menneisyyteen ja pyrkivät kostamaan ulkomaalaisille, jotka ovat heitä nöyryyttäneet ja sortaneet. Kiinalaisten mukaan arabit ja muslimit ylipäänsä eivät sopeudu moderniin maailmaan, koska nämä keskittyvät menneisyyteen. Tästä syystä islamilainen maailma jää jälkeen lännestä ja Itä-Aasiasta. Kaikkein masentavin esimerkki muslimien kyvyttömyydestä jättää menneisyys taakseen löytyy palestiinalaisista, jotka yli 60 vuotta Israelin perustamisen jälkeen edelleen elävät uhriutumisesta ja syyttävät juutalaisia itselleen koituvista ikävyyksistä.
Muslimimaissa ajatukset uhriudesta ja kostosta hallitsevat. Kiinalaisten mukaan uhriutuminen ei auta vaan menneisyys on jätettävä taakse ja keskityttävä nykyhetkeen.
Muslimimaissa ajatukset uhriudesta ja kostosta hallitsevat. Kiinalaisten mukaan uhriutuminen ei auta vaan menneisyys on jätettävä taakse ja keskityttävä nykyhetkeen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Koraani kieltää kaiken yhteydenpidon ja asioiden omaksumisen vääräuskoisilta. Siksi muinainen arabien koston kulttuuri kulkee mukana nyt ja aina, muslimit ovat islamin vankeja.