Mikä terän käsittely?

kczu8a9

3

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös tuo

      ole damastiterä, joka on siis taottu, käännetty, taottu uudelleen, käännetty jne. monta kertaa?

    • ostan sen heti

      Aika halpa :D Onko terävämpi ja kestävämpi?

    • UHC

      Damasti teräkset tehdään takomalla eri teräslaatuja yhteen tai jopa eri metalleja yhteen. Näin saadaan nätin näköinen tuote. Tämä on vain markkinakikka eikä noiden ominaisuudet ole välttämättä hyviä.Jos on käytetty martensiittist rostria ja hiiliterästä yhdessä, niin hiiliteräs ruostuu erittäin helposti. Eri teräslaadut kuluvat myös eri nopeudella jolloin terän nirkko tulee rösöiseksi.

      Damaskoksen teräkset ovat ultra high carbon steel eräillä "vitamiineilla" (vanadiini epäpuhtautena) terästettyjä. Bulat ja Woozt on historialliset nimet näille muinaisille miekkateräksille, joita jo ristiretkeläiset yrittivät kopioida.

      Ahjohitsattu komposiitti miekka eli samurai miekka tehdään siten että taotaan korkea hiilisestä teräksestä miekan ulkokuoren levymäinen aihio taokomalla ja kääntämllä useita kertoja. Tällä poistettiin teräksestä epäpuhtaudet ja saatiin mikrorakenen kuntoon. Tämän jälkeen se taotaan matalahiilisen sisäosan päälle. Sisä osa on sitkeää, pinta osa kovaa. Karkaisussa peitetään savella miekan selkä ja savikerrros ohenee terän nirkkoa kohden mennessä. Näin saadaan selkä lujaksi mutta sitkeäksi ja terän suu kovaksi.

      Hyvä puukko materiaali on hiiliteräs 0.8-1.0 % hiiltä. Erilaiset karbidit eivät tuo terävyyttä ja kestävyyttä lisää. Googlettakaa Perttula ja puukko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      139
      2403
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2319
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      1985
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      88
      1705
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      110
      1597
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1508
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1422
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1284
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1154
    Aihe