Onko muilla kokemusta? Itse olin 15 vuotta vuorotöissä. Alkuun 90-luvun lopulla, kun työelämä oli vielä terve, oli ihan kiva olla yötöittä. Aikaa kului ja ikää tuli, työelämä meni hullummaksi ja työaja helvetillisiksit, niin meni yhdeksi helvetiksi. Aina oli väsynyt. Oli hyvä selittää itselle ja muille väsymys, että "olen vuorotyöläinen" , mutta kun neljä vuotta ollut ihmistöissä, niin ei ole vielä unet palautuneet ja stressi on kova -harrstuksen kärsii. Pää on edelleen kipeä huonojen unien seurauksena. kauankohan tässä menee palautua kun on kerran unet pilannut?
Vuorotyö pilaa unet
huonouninen
2173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ninkkö
Laita makuuhuoneeseen valoaläpäisemättömät (kangasta myydään kangaskaupassa, jossa verhot myös maksua vastaan ommellaan) verhot, jotta on pimeää.
Unettomuutta voi hoitaa melatoniinilla, jolla ei ole sivuvaikutuksia, ei aiheuta riippuvuutta eikä toleranssi nouse, mutta sopivuus varmistettava, jos sairastaa epilepsiaa tai käyttää verenohennuslääkettä. Suomessa on yksi laboratorio, joka mittaa elimistön melatoniinipitoisuutta.
Suomessa on myynnissä lyhytvaikutteista (puoliintumisaika n. 5 tuntia) melatoniinia luontaistuotteena 1mg vahvuista, jota myydään apteekissa, luontaistuotekaupoissa ja ruokauppojen luontaistuotehyllyissä.
Reseptillä on saatavana lyhytvaikutteista 1mg, 3mg ja 5mg vahvuutta tablettia 100 kappaleen pakkauksessa 12-30€ riippuen apteekista (Yliopiston apteekissa on edullisin melatoniini), sekä pitkävaikutteinen Circadin 2mg, joka maksaa n. 30€ 30 kappaleen pakkaus.
Ulkomailla melatoniini on reseptivapaa luontaistuote, jota on sekä lyhyt- että pitkävaikutteisena eri vahvuuksina.
Annostus on yleensä 1-6mg illalla tunti ennen nukkumaan menoa. Melatoniini otetaan aina samaan aikaan hyvän tehon saavuttamiseksi.
Kokonaisvaltainen terveys:
lepo ja uni
rentoutuminen
fyysinen ravinto
psyykkinen ravinto
liikunta
elämän haasteet
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm