Olen aikeissa jäädä lisäpäiviltä eläkkeelle 62 - vuotiaana. Nyt olen kuitenkin alkanut miettiä, että jospa kuitenkin odottaisin tuota 63 vuoden ikää muutaman lisäkympin toiveessa. Mitenkä on, onko kenellä kokemuksia siitä, kuinka ahkerasti työkkäri "patistaa" tuon vuoden aikana (62-63v) töihin ja miten usein pompottavat käynneille? Olisin kuitenkin tuon vuoden vielä työttömänä työnhakijana, vaikka en enää töihin haluakaan. Ahdistaa ajatus vielä vuoden pompottamisesta.
Kokemuksia?
eläkkeellekö?
774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei patista... mulla lukee siinä molempien osapuolien allekirjoittamassa suunitelmassa jotta 'ei etsi aktiivisesti töitä vaan odottaa eläkkeen alkua'... ja tämä on tehty v.2009 lokakuussa... kerran vuodessa kuulumiset vaihdetaan , eli soitan sinne ja sillä hyvä, tulee aina uusi soitto aika vuoden päähän...Onko sinua jotenkin pompotettu, minua ei kertaakaan.Aion itse jäädä 63 ikäisenä eläkkeelle koska se vuosi nostaa eläkettä vielä vähän.
en muuten ole koskaan kuullutkaan jotta ketään enää lisäpäiviltä työhön jahdattaisi, kun ei yleensä muitakaan jotka putkeen 57 ikäisinä ollaan päästy tuotannollis/taloudellisin syin...kyllä oletan jotta saat ihan rauhassa olla sen viimeisenkin vuoden,62-63 ikään.Minua ei kertaakaan ole mitenkään hätistelty ja työkkärissäkin vain sen yhden ainoan kerran tekemässä se äsken mainitsemani suunitelma, senjälkeen on se soitto 1 kerran v. riittänyt.
Ihan noin helpolla minä ainakaan en ole päässyt. Kaksi vuotta olen vapaaehtoisesti ollut työttömänä, mutta koko ajan pitäisi omatoimisesti töitä hakea ja muutaman osoituksenkin olen saanut työkkärissä käydessäni. Pari kertaa vuodessa olen sinne ajan saanut. Vähän tuntuu virkailijasta olevan riippuvaista, miten minuun suhtaudutaan - toinen käskee aktiivisesti töitä etsimään ja etsii koneelta paikkoja, mihin pitää hakea ja toinen kysyy odottelenko lisäpäiviä. Jo työstä irtisanouduttuani päätin, että seuraava etappi on eläke. Olen siis 59- vuotiaana itse jäänyt pois työelämästä ja nyt 61- vuotias.
Ymmärsinkö oikein, että itse irtisanouduit työstäsi? Jouduitko heti johonkin työkkärin toimenpiteisiin? Millä tavalla sinun on täytynyt todentaa, että olet hakenut töitä?
Kiitokset vastauksistasi.
Kyllä, itse irtisanouduin. En ole joutunut mihinkään toimenpiteisiin, pari työosoitusta saanut ja niihin hakemuksen lähettänyt. Näistä on pitänyt ilmoittaa sähköisesti virkailijalle, kun hakemukset olen lähettänyt. Muuten ei ole tarvinnut mitenkään todistella töiden hakemista, ovat vain kysyneet olenko hakenut.
.
se on vähän erijuttu jos on itse jäänyt pois vai onko vapaaehtoisesti työnantajan kanssa sopinut tuotannollis/taloudelliset syyt... meitä jäi yli 30 silloin 2009 vapaaehtoisesti yh tultua pois ... siellä oli liiton, työkkärin ja vakuutusyhtiön edustajat infoa antamassa... erikseen niille ketkä vapaaehtoisena jäivät ...kukaan ei ole joutunut mihinkään , ei töihin kuin muihinkaan 'pompotuksiin', kerran v. soitto ja sillä selvä.
piti laittamani yt... mutta vähän ohi meni kun tulikin yh...siis kun yt tuli...