Kun on asuntolainaa maksamatta vaikkapa 100 000 € (Helsinki), vähän sitä jo maksettu pois vuosien saatossa. Pankki kuitenkin omistaa asunnon, eikös?, koska laina on heiltä.
No, jos tuleekin tilanne, että ei moneen vuoteen pysty maksaan lainaa takisin lainkaan, niin pankki alkaa pakkomyymään lopulta asuntoa. Eli pankki ottaa asunnon itselleen ja myy sen, eikös?
Miten käy sen asuntolainan, jääkö se velallisen eli meidän maksettavaksi vai ottaako pankki maksamattoman summan eli 100 000 € siitä asunnon myynnistä itselleen?
Eräässä toisessa eu-maassa nimittäin on, että pankki ottaa asunnon ihan omakseen ja lisäksi velallinen joutuu vielä maksamaan kaikki loput asuntolainasta eli 100 000 €. Siis tuplavelat!
Miten tuo menee Suomessa?
Itse olen kuvitellut, että homma menee että pankki ottaa vain asunnon itttelleen, mutta oonhan voinut kuvitella väärin..
Pankki ottaa asuntomme
5
613
Vastaukset 5
- 20+1
Suomessa menee niin, että pankki ottaa asunnon itselleen ja sitten velallisen pitää maksaa päälle vielä velka kolminkertaisena takaisin.
- fefeffd
Jos sulla on huoli moisesta, niin myy ihmeessä pois ennen kun pankki ottaa asunnon pois ja maksa velkasi.
Jäljelle jääneellä rahalla voit sitten ostaa pienemmän asunnon tai muuttaaa vuokralle.... - näin suomessa!
Jos pankki myy sun asunnon 130 000 eurolla.
Sinä saat 30 000.
Pankki saa lainaamansa 100 000 euroa.
Ei sun sijoittamasi ja jo maksamasi lainat mitätöidy.
Autolaina on eri juttu!- pankkisi.....
Toki myynti pitää hoitaa ennemmin itse tai yhteisymmärryksessä pankin kanssa (kiinteistönvälittäjä) ja näin velallinen saa oman sijoittamansa rahan itsellensä. Jos ei tee mitään voi pankki ottaa asunnon itsellensä lopullisesti ja pitää koko summan. Jos pankki saa asunnosta enemmän kuin 100 000 on velallinen lainansa kuitannut.
- huuhaa hahahhaa
Varttokaa vähän. Minäkin keksin tähän jotain.
Joo. Ufomiehet tulee ja vie mukanaan ja sinä joudut kanssa. Sinusta tulee talkkari.
PS: Täällä oleviin juttuihin ei kenenkään pidä uskoa. Onko tullut mieleen, että kysyisit pankista. No, ehkä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212104Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711100- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 12557
- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434