Mitä ihmettä meneillään? Juuri 4 täyttänyt poika (ainokainen) on alkanut viimeviikkoina syödä sormiaan KOKOAJAN. Syö myös päiväkodissa ja kotona pihalla rukkasista peukalot ihan rikki. Ja kaikista, toppa- ja kurarukkasista. Kotona syö sormiaan teki mitä tahansa, leikkien lomassa, telkkaa katsellessa ja ruuan välissä. Saunassa. Vessassa. Imeskelee ja pureskelee. Eikä todellakaan lopeta pyydettäessä. Ei myöskään osaa sanoa itse miksi syö sormia/rukkasia/leluja. Äsken kaivoin suustaan pääsiäismunasta saamansa lelun.
Ei ole koskaan aiemmin työntänyt esim. tavaroita suuhunsa. Vauvana viimeksi kun oli se kausi että piti tunkea kaikki suuhun. Siitäkin on jo jonkinmoinen tobi. Ei ole peukalon lutkuttajakaan koskaan ollut. Tutti jäi alle 2 vuotiaana ilman suurempaa kiukuttelua.
Alkaa huumori loppua kesken. Pojan sormet haiseekin jo kokoajan pahalle koska syökin niitä kokoajan.
Mistä voi johtua? Miten tuon saa loppumaan?! Ällöä ja sikäli vaarallistakin että tunkee pikkulelujakin suuhunsa. Harmittaa myös jatkuva rukkasten ostelu.
Hampaat on just tarkastettu,ei reikiä. Niitä tuskin on tulossa lisääkään. Joskin narskuttelee niitä unissaan.
Olen neuvoton. Monta viikkoa tätä jo mennyt näin.
4v syö sormiaan ja tavaroita
5
10639
Vastaukset
- Myöh. oraalivaihe
Anna porkkana käteen.
Poikasi saa aika paljon myrkkyjä (mitä lie flataatteja), jos imeskelee muoveja, joita ei ole elintarvikemuoviksi tarkoitettu.
Nahassa voi myös olla myrkyllisiä parkitsemisaineita, kun rukkasiakaan ei ole tarkoitettu syötäväksi.
4-vuotias on jo niin iso, että voit yrittää perustella hänelle, miksi kaikkea ei saa tunkea suuhun. - yhden pojan äiti
Kyseessä voi olla myös jonkinlainen vaihe. Muistan, että meilläkin pojalla oli n. 3-4-vuotiaana sormet suussa. Esim. telkkaria katsoessaan laittoi sormet suuhunsa. Ei peukaloa vaan ihan koko kämmenen. Näin kävi yleensä silloin, jos oli ajatuksissaan tai keskittynyt johonkin tai muuten vain jouten. Ei ollut noin pahaa kuin mitä kuvailet ja poika punastellen lopetti aina, kun huomautin asiasta.
Meille syntyi myös pikkusisarus noihin aikoihin ja kun poika näki vauvan pureskelevan ja syövän leluja, hänkin halusi kokeilla ja alkoi järsiä niitä. Samoin hän käytti paljon hampaita sellaisiin asioihin, joihin yleensä käytetään sormia, esim. pienten rasioiden avaamiseen ja muuhun. Pääsiäismunista tulevan yllätysrasian laittoi kokonaan suuhunsa ja yritti avata sen siellä.
Sitten vielä on sellainen juttu, jota en itsekään tullut ajatelleeksi, mutta vaikka suussa ei reikiä olisikaan, kannattaa hampaita tarkkailla. Meillä pojalta nimittäin putosi kaksi ensimmäistä hammasta 4-vuotiaana. Alahampaat, ja 5-vuotissynttäreillä oli jo komeat rautahampaat tilalla. Voi olla, että ienten alla jotain kutisee ja sekin aiheuttaa sormien pureskelemista.
Meidän poikamme on nyt tosiaan jo 5-vuotias, ei enää syö sormia ja onneksi ei ole enempää hampaitakaan pudonnut. En osaa mitään neuvoja antaa, meillä tuo loppui itsestään. Toki aina huomauttelin asiasta, jos näin pojan syövän sormiaan. Ehkä niille sormille voisi keksiä jotain tekemistä, esim. legojen rakentelu tai muu vastaava, jossa on kummatkin kädet käytössä, eikä sitä toista voi tunkea suuhun välissä.
Lapselle voi myös puhua asiasta, kuten edellinen vastaaja neuvoi, mutta oman kokemuksen mukaan se ei välttämättä riitä. Kyllä 4-vuotias tajuaa asioita jo erittäin hyvin, muttei ymmärrä tai halua ymmärtää, jos selitys ei ole tarpeeksi yksiselitteinen. Voi ymmärtää vähäksi aikaa, jos selittää myrkyistä, mutta unohtaa sen, kun aikuinen kääntää selkänsä. Ihan hyvänä esimerkkinä tähän, kun 5-vuotias poikani mietti, miksei kuravettä saa juoda (olimme huiputtaneet isää aprillipäivänä ja rallatelleet juo kuravettä päälle ja se oli selvästi jäänyt pohdituttamaan poikaa), totesi sitten siihen, että hän voisi juoda katolta tipoittain putoavaa vettä, koska sen nyt ainakin on puhdasta! Selittäminen oli turhaa, koska eihän koirat voi pissata katolle eikä kukaan kävele siellä likaisilla kengillään. Että niin :) Ei onneksi juonut.- Myöh. oraalivaihe
Olisit sanonut, että linnut kakkii katolle ja näin ollen se vesi mikä katolta tippuu on linnunkakkavettä. ;)
- JenniK
Refluksivaivan oire lapsella. Kannattaa tutustua aiheeseen!
- keittiötohtori
Kynneliä voisi kokeilla sormiin ja miksei voisi sillä hölväillä rukkasen kärjetkin.
Varmaan poika on nähnyt päiväkodissa jonkun lutkuttavan sormiaan ja rukkasiaan ja matkinut siitä ja todennut että tämäpä on mukavaa.
Meillä ei ole moista vaivaa esiintynyt, mutta joillakin tämä oraalivaihe on voimakkaampi. Aivan varmasti se menee ohi. Kun poika menee inttiin, ei hän enää Valtion rukkasia pure rikki. :D
En ole analysoinnut mistä se kertoo. Jonkinlaisesta taantumisesta kuitenkin on kyse. Neurologiset poikkeamat voivat olla syynä ja kehtitysviiveisyyskin. Refluksia ei näillä tuntemillani lutkuttajilla ole esiintynyt. Toisaalta nämä lutkuttajat voivat menestyä ihan hyvin aikuisina elämässään eli sitä kehitysviiveisyyttä ei pidä säikähtää. Se viive voi esiintyä vain tunne-elämän puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061