allergiaako?

milosöpö

Tietäisikö joku mikä silmiäni voisi vaivata? Silmäluomeni ovat alkoivat punoittaa jo joulukuussa ja jatkunut aina tähän päivään asti. Välillä silmäni näyttivät olevan paremmassa kunnossa ja punoitus katosi välillä. Helmikuun lopusta lähtien silmäni ovat kuitenkin punoittaneet jatkuvasti joskus enemmän joskus vähemmän. Maaaliskuun aikana huulteni ylä- ja alapuolilla on ilmennyt myös ongelmia. Iho huulten ympärillä on ollut vähän kuin rohtunut, mutta ei kuitenkaan. Siitä on lähtenyt sellaisia palasia tavallaan.
Viime vuonna samoihi aikoihin oli samanlaisia oireita sekä silmien että huulten kohdalla. Oireet alkoivat silloinkin silmistäni. Kävin tuolloin lääkärillä joka totesi märkäruven. Sain silloin voidetta jossa oli kortisoonia ja antibioottia. Levitin kyseistä voidetta ohjeiden mukaan ja se auttoi, mutta ei missään vaiheessa lähtenyt kokonaan. Kävin uudelleen lääkärillä noin kuukauden päästä kun oireet eivät lähteneet. Eri lääkäri totesi saman, mutta katsoi silmiäni vain pari sekunttia. Silloin sain antibiottikuurin. Se tehosi, mutta en ole varma johtuiko se kuurista vai siitä kun vaihdoin samoihin aikoihin piilolinssein käyttämäni nestepullon merkin. Oireet lähtivät siis joskus viime vuoden toukokuussa kokonaan. Olen kuitenkin melko varma, että paraneminen johtui siitä, että vaihdoin nestepullon merkin.
Nyt oireeni ovat siis palanneet. Olen kokeillut vaihtaa piilolinssien nestepullon merkkiä jo monta kertaa eikä mikään tunnu sopivan. Alkaa vähän ihmetyttää miksei allergai- ja astmaliitonkaan suosittelemat merkit tunnu sen paremmilta vaihtoehdoilta kuin muut. Eihän oireiden edes tarvitse liittyä mitenkään piilolinsseihini.
Viime päivinä olen kiinnittänyt huomiota kuinka samanlaista ihottumaa/rohtuneisuutta/kuivunutta ihoa on myös poskipäissäni. Mikä voisi olla ongelmana? Onko tämä allergiaa, vai jotain muuta? Olisi outoa jos piilolinssini käyttö vaikuttaisi myös huuliini, saati poskipäihini. Harvat kuitenkin ovat allergisia piilolinsseille/niissä oleville aineille.

2

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukkeli ukkonen
    • milosöpö

      Nuhaa kyllä on ilmennyt. En kuitenkaan usko että talossamme olisi hometta. Talo on suhteellisen uusi eikä kosteusvaurioita tms. ole ilmennyt. Voihan se toki johtua siitä, mutta en kuitankaan usko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe