facebookin esto-toiminto

Nuppu-pupu

hei,

estin facebookissa erään henkilön, joka mielestäni kommentoi asiattomasti päivityksiäni. en ymmärtänyt esto-toiminnon valtaa, että se ei aseta henkilöä vain hetkellisesti pannaan, vaan se poistaa kaverilistalta enkä voi löytää häntä enää fb:stä haku-toiminnolla ja sama juttu toisinpäin; hän ei näe minua myöskään fb:ssä. noh, kyseessä on sukulainen ja vähäisen kaverimääränsä takia huomasi, että olin estänyt hänet, joten hän muuta kautta pyysi, että voisiko nähdä päivitykseni edelleen...

ajattelin, että laitan tiukemmat rajoitukset, mitä hän saa nähdä, ja lisään takaisin kaveriksi. poistin eston rataskuvan alta yksityisasetuksista, jolloin minun pitäisi taas olla mahdollista löytää hänet fb:stä ja laittaa uusi kaveripyyntö, mutta enpä löydäkkään häntä enää. en usko, että kyseinen henkilö teknisillä taidoillaan osaisi estää minua, joten en tiedä, mistä kiikastaa. esto on poistettu jo useampi päivä sitten. joten apua / löytyykö muita vastaavanlaisen pulman kanssa?

7

7348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyseessä saattaa olla se että, hänen asetukset on niin ettei julkinen haku näy.
      Laita uusi kaveripyyntö ja laita hänelle rajoitetut asetukset. Minulla on joillakin niin ettei näy mun kaikki kuvat tai kaverit.

    • maaria12345

      osaisiko kukaan vastata siihen, että pystyykö facebookissa estämään henkilön, joka on jo estänyt minut.

      ongelmana on nimittäin se, että eräs ex-kaverini lähettelee aina silloin tällöin vituiluviestejä facen kautta, mutta pistää ilmeisesti aina heti sen jälkeen eston päälle, etten voi vastata takaisin, enkä edes näe häntä. yritin nyt itse estää häntä, mutta facebookin estotyökalu ei löydä häntä ollenkaan nimen eikä sähköpostiosoitteen perusteella. tai en tiedä sitten, että onkohan hän nyt sitten poistanut profiilinsa, vai toimiiko estotyökalu vain siten, että kahdesta henkilöstä vain toinen voi asettaa heidän välilleen eston, jonka hän voi sitten milloin tahansa purkaa häiriköidäkseen aina silloin kun huvittaa. jos asia on näin, niin ainakin omasta mielestäni tässä on selvä puute.

      • Anneli5143

        Olen laittanut myös eston niille samoille entisille kavereille, jotka on laittaneet eston. Jos aikovat pyytää uudelleen kavereiksi, niin ei onnistukaan. Periaatteessa ollaan sitten erikseen kun on kerran alettukin. Samoin puhelinnumerokin on poistettu, ei tarvitse olla yhteydessä senkään kautta. ( ainahan voi tehdä itselleen uuden facebookprofiilin)


    • Helyckito

      Heippa!

      Kuka osaa sanoa, jos piostää eston päälle, niin häviääkö samalla myös kaikki estetym kommentit ja tykkäykset? :) Kiitos.

      • Anonyymi

        Hyvä kysymys tietääkö kukaan?


    • Anonyymi

      miksi tulee minulle mustia ihmisiä vaikka poistan niitä

    • Anonyymi

      miksi tulee mustia vaikka poistan niitä koko ajan en tykkää yhtään niistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2071
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      182
      1490
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1209
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1098
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1050
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1000
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      960
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe