Ylösnousseen todistajat

Kuka voi olla ylösnousseen todistaja?

Joh 17: 17 Pyhitä heidät totuudellasi. Sinun sanasi on totuus. [1. Piet. 1:22]
18 Niin kuin sinä lähetit minut maailmaan, niin olen minäkin lähettänyt heidät. [Joh. 20:21]
19 Minä pyhitän itseni uhriksi heidän tähtensä, että heistäkin tulisi totuuden pyhittämiä. [1. Kor. 1:30; Ef. 5:26; Hepr. 10:10]
20 "Minä en rukoile vain heidän puolestaan, vaan myös niiden puolesta, jotka heidän todistuksensa tähden uskovat minuun.

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täsä on totistajat

      Todistusketju alkaa tapahtuneen ylösnousemuksen silminnäkijöiden todistuksesta. Meille muille jää ainoaksi mahdollisuudeksi uskoa niitä
      jotka olivat läsnä ja kertoivat meille mitä tapahtui.

      Avain on siis USKO. Ne jotka ovat uskoneet silminnäkijöitä, ovat myös omassa elämässään päässeet konkreetisesti kokemaan Jumalan runsaita siunauksia.
      Näin on tullut myös todistetuksi se tosiasia että totisesti Jeesus on noussut ylös kuolleista ja hän ELÄÄ. Pyhä Henki kirkastaa ja vahvistaa tuon uskon.

      • muuttis^^

        Amen!


      • Täsä on totistajat

        Lisään edelliseen, että jo ennen näitä silminnäkijöitä profeetat kertoivat tulevista tapahtumista yhtäpitävästi, noin 1000 vuotta aikaisemmin. Eli hyvin vahvat todisteet on. Kun Jumala antaa uskon, se on riemua se, pelastetun riemua, hallelujaa.
        Tästä kokemastaan ilosta he lähtevät sitten kaikkialla maailmaan kertomaan kokemastaan.


    • Mitä se voisi olla omissa kokemuksissamme? Voiko siis kuka tahansa olla Yläösnousseen todistaja, joka on lukenut evankeliumista tapahtumakertomuksen?

      • Silminnäkijä

        Vastaus vihneelle: Todistaja on henkilö joka on itse nähnyt ja kuullut tapauksen josta hän todistaa.

        Tuossa heti aluksi vastasin että USKO on aivan oleellinen.
        Epäusko estää tuntemasta ja kohtaamasta Jumalaa.

        Kun Pyhä Henki on Kristuksen sanan kautta avannut sydämen korvat kuuleviksi, niin että Kristuksen uudestisynnyttävä sana on päässyt armoa ja pelastusta kaipaavan sydämeen. Todistamaan että totisesti minun Herrani ja Vapahtajani Jeesus on noussut ylös kuolleista ja elää. Aivan kuten Maria näki Jeesuksen haudalla. Jeesus on syntynyt elääksi ihmisen sydämeen. Silloin ihmisestä tulee Kristuksen todistaja.

        Tietäminen ei siis riitä. Enkä minä ole ikinä kuullut pelkästään asioista tietävien todistavan Jeesuksesta. Päinvastoin, he todistelevat, ettei helvettiä ole, eikä kuolleista ylösnouseminen ole mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      5043
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      260
      4907
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      52
      4417
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1838
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      13
      1462
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1440
    Aihe