verkkotunnu laki

tumpelo12

verkkotunnus ei saa perustua toisen omistamaan tavaramerkkiin ym. Mutta mitä käy kun olisit ostanut esim suomi24.fi verkkotunnuksen mikä ei ollut tavaramerkki tai mitään.
sitten joku tajuaa että hitto noihan keksi hyvän nimen ja perustaa sen nimisen yrityksen tai hakee tavaramerkkiä. Pystyykö enää sellasta yritystä tai tavara merkkiä hakemaan ja sen perusteella vaatia verkko tunnusta itselle kun omistaa tavaramerkin?

7

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tumpelo12

      toinen kysymys jos joku omisti jo suomi24.com sivun missä ei ollut mitään sisältöä. missä vaiheessa voit sanoa että omistat tavara merkin eikä suomi24.com osoitteeseen saa tehdä kilpailevaa sivustoa. tai jos joku lähtee kopioimaan, voitko silti hakea tavaramerkkiä tai vaatia lopettamaan selvää kopiointia?

    • Nimimerkki on pakoll

      Olet auttamattomasti myöhässä. Kaikki järkevät .com yms osoitteet on varattu jo aikaa sitten. .fi osoitteiden kanssa keinottelu ei onnistu koska suomessa on sentään joku asia tehty järkevästi
      https://domain.fi/info/index/tietoa.html

    • tumpelo12

      niin .fi tunnuksissa suojataan tavaramerkkien omistajat, mutta suojaako mikään laki uuden verkkotunnuksen rekisteröijää uusilta tavaramerkeiltä? Eihän kaikki uuden verkkotunnuksen ostajat voi milläään lähteä tavaramerkkiä hakemaan.

      • sdfsffd

        Ei varsinaisesti suojaa
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030228

        Käytännössä sinulla pitää olla jotakin minkä pohjalta voit perustella sen kuuluvan itsellesi. Jos domain nimi on esim oman nimesi johdannainen olet varmasti vahvoilla vaikka mitään yritystä ei olisikaan.


      • Tavaramerkit ja verkkotunnukset ovat eri asioita, vaikka sama nimi saattaa olla suojattu tavaramerkkinä ja myös verkkotunnus.

        Verkkotunnus ei saa perustua toisen suojattuun merkkiin. Kun verkkotunnus on rekisteröity, eivät myöhemmät tavaramerkkien rekisteröinnit tietenkään voi muuttaa verkkotunnusta laittomasti: perustuminen suojattuun merkkiin arvioidaan tietysti sen tilanteen mukaan, joka on verkkotunnusta rekisteröitäessä.

        Verkkotunnus ei toisaalta itsessään estä saman nimen rekisteröintiä tavaramerkiksi, ellei verkkotunnusta ole käytetty myös tavaramerkkinä. Siis jos hankkisit tunnuksen kukkuureset.fi, voisi joku silti saada tavaramerkin Kukkuu Reset rekisteröidyksi. Ei kuitenkaan saisi, jos sinä olisit (verkossa tai muuten) myynyt jotain tuotetta tai palvelua nimellä Kukkuu Reset.

        Ja tämähän ei muuten tullut ihan oikealle palstalle. Verkkotunnukset ovat eri asia kuin kotisivut.


      • Mielenkiintoissssta
        sdfsffd kirjoitti:

        Ei varsinaisesti suojaa
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030228

        Käytännössä sinulla pitää olla jotakin minkä pohjalta voit perustella sen kuuluvan itsellesi. Jos domain nimi on esim oman nimesi johdannainen olet varmasti vahvoilla vaikka mitään yritystä ei olisikaan.

        Aika mielenkiintoista tosiaan.

        Luot jonkin palvelun tyyliin hiphipheijaa.fi jolla on käyttäjiä ehkäpä paljonkin ja ehkäpä ollut jo pitkäänkin.

        Nyt joku kelmi keksii, että perustanpa yrityksen tuolla nimellä hiphipheijaa ja rekisteröin tuon vielä tavaramerkiksikin. Sitten kelmi vaatii tuon domain-nimen itselleen, ja lain mukaan tulee sen saamaankin, koska omaa siihen oikeudet.


      • Noinko sittenkään.
        Mielenkiintoissssta kirjoitti:

        Aika mielenkiintoista tosiaan.

        Luot jonkin palvelun tyyliin hiphipheijaa.fi jolla on käyttäjiä ehkäpä paljonkin ja ehkäpä ollut jo pitkäänkin.

        Nyt joku kelmi keksii, että perustanpa yrityksen tuolla nimellä hiphipheijaa ja rekisteröin tuon vielä tavaramerkiksikin. Sitten kelmi vaatii tuon domain-nimen itselleen, ja lain mukaan tulee sen saamaankin, koska omaa siihen oikeudet.

        Vai onko noin sittenkään

        https://domain.fi/info/index/yllapito/perusvaatimukset/perusvaatimuksentekeminen.html

        "
        Tarkista, oletko rekisteröinyt nimesi tai merkkisi ennen kuin verkkotunnus on rekisteröity. Verkkotunnuslaki suojaa vain sellaisia nimiä ja merkkejä, joiden rekisteröintihakemus on tehty ennen kuin verkkotunnusta on haettu. Aikaprioriteettisäännön mukaan rekisteröityjen nimien ja merkkien suoja-aika alkaa, kun rekisteröintihakemus on tullut vireille eikä hakemusta ole myöhemmin muutettu.
        "


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1046
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      643
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe