verkkotunnu laki

tumpelo12

verkkotunnus ei saa perustua toisen omistamaan tavaramerkkiin ym. Mutta mitä käy kun olisit ostanut esim suomi24.fi verkkotunnuksen mikä ei ollut tavaramerkki tai mitään.
sitten joku tajuaa että hitto noihan keksi hyvän nimen ja perustaa sen nimisen yrityksen tai hakee tavaramerkkiä. Pystyykö enää sellasta yritystä tai tavara merkkiä hakemaan ja sen perusteella vaatia verkko tunnusta itselle kun omistaa tavaramerkin?

7

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tumpelo12

      toinen kysymys jos joku omisti jo suomi24.com sivun missä ei ollut mitään sisältöä. missä vaiheessa voit sanoa että omistat tavara merkin eikä suomi24.com osoitteeseen saa tehdä kilpailevaa sivustoa. tai jos joku lähtee kopioimaan, voitko silti hakea tavaramerkkiä tai vaatia lopettamaan selvää kopiointia?

    • Nimimerkki on pakoll

      Olet auttamattomasti myöhässä. Kaikki järkevät .com yms osoitteet on varattu jo aikaa sitten. .fi osoitteiden kanssa keinottelu ei onnistu koska suomessa on sentään joku asia tehty järkevästi
      https://domain.fi/info/index/tietoa.html

    • tumpelo12

      niin .fi tunnuksissa suojataan tavaramerkkien omistajat, mutta suojaako mikään laki uuden verkkotunnuksen rekisteröijää uusilta tavaramerkeiltä? Eihän kaikki uuden verkkotunnuksen ostajat voi milläään lähteä tavaramerkkiä hakemaan.

      • sdfsffd

        Ei varsinaisesti suojaa
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030228

        Käytännössä sinulla pitää olla jotakin minkä pohjalta voit perustella sen kuuluvan itsellesi. Jos domain nimi on esim oman nimesi johdannainen olet varmasti vahvoilla vaikka mitään yritystä ei olisikaan.


      • Tavaramerkit ja verkkotunnukset ovat eri asioita, vaikka sama nimi saattaa olla suojattu tavaramerkkinä ja myös verkkotunnus.

        Verkkotunnus ei saa perustua toisen suojattuun merkkiin. Kun verkkotunnus on rekisteröity, eivät myöhemmät tavaramerkkien rekisteröinnit tietenkään voi muuttaa verkkotunnusta laittomasti: perustuminen suojattuun merkkiin arvioidaan tietysti sen tilanteen mukaan, joka on verkkotunnusta rekisteröitäessä.

        Verkkotunnus ei toisaalta itsessään estä saman nimen rekisteröintiä tavaramerkiksi, ellei verkkotunnusta ole käytetty myös tavaramerkkinä. Siis jos hankkisit tunnuksen kukkuureset.fi, voisi joku silti saada tavaramerkin Kukkuu Reset rekisteröidyksi. Ei kuitenkaan saisi, jos sinä olisit (verkossa tai muuten) myynyt jotain tuotetta tai palvelua nimellä Kukkuu Reset.

        Ja tämähän ei muuten tullut ihan oikealle palstalle. Verkkotunnukset ovat eri asia kuin kotisivut.


      • Mielenkiintoissssta
        sdfsffd kirjoitti:

        Ei varsinaisesti suojaa
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030228

        Käytännössä sinulla pitää olla jotakin minkä pohjalta voit perustella sen kuuluvan itsellesi. Jos domain nimi on esim oman nimesi johdannainen olet varmasti vahvoilla vaikka mitään yritystä ei olisikaan.

        Aika mielenkiintoista tosiaan.

        Luot jonkin palvelun tyyliin hiphipheijaa.fi jolla on käyttäjiä ehkäpä paljonkin ja ehkäpä ollut jo pitkäänkin.

        Nyt joku kelmi keksii, että perustanpa yrityksen tuolla nimellä hiphipheijaa ja rekisteröin tuon vielä tavaramerkiksikin. Sitten kelmi vaatii tuon domain-nimen itselleen, ja lain mukaan tulee sen saamaankin, koska omaa siihen oikeudet.


      • Noinko sittenkään.
        Mielenkiintoissssta kirjoitti:

        Aika mielenkiintoista tosiaan.

        Luot jonkin palvelun tyyliin hiphipheijaa.fi jolla on käyttäjiä ehkäpä paljonkin ja ehkäpä ollut jo pitkäänkin.

        Nyt joku kelmi keksii, että perustanpa yrityksen tuolla nimellä hiphipheijaa ja rekisteröin tuon vielä tavaramerkiksikin. Sitten kelmi vaatii tuon domain-nimen itselleen, ja lain mukaan tulee sen saamaankin, koska omaa siihen oikeudet.

        Vai onko noin sittenkään

        https://domain.fi/info/index/yllapito/perusvaatimukset/perusvaatimuksentekeminen.html

        "
        Tarkista, oletko rekisteröinyt nimesi tai merkkisi ennen kuin verkkotunnus on rekisteröity. Verkkotunnuslaki suojaa vain sellaisia nimiä ja merkkejä, joiden rekisteröintihakemus on tehty ennen kuin verkkotunnusta on haettu. Aikaprioriteettisäännön mukaan rekisteröityjen nimien ja merkkien suoja-aika alkaa, kun rekisteröintihakemus on tullut vireille eikä hakemusta ole myöhemmin muutettu.
        "


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      250
      2239
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1329
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      768
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe