Aivan sieltä ja syvältä tuollainen katto olisi ollutkin, siinä olisi puututtu vapaaseen sopimusoikeuteen. Se on pankin ja asiakkaan välinen asia paljonko lainaa otetaan, siihen ei pidä valtion puuttua, se on sosialismia!
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2013/04/05/vapaavuori-klssa-hallitus-luopunut-asuntolainakatosta/20134962/310
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2013/04/05/vapaavuori-klssa-hallitus-luopunut-asuntolainakatosta/20134962/310
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minule huono uutinen en nimittäin varmaan ikinä pääse omaan vaika kovasti teikisi miele.
OK..Kunhan sitten myös pankkeja ei pelasteta veronmaksajien rahoilla jos ongelmia syntyy.
Kyllä ne osittain pelastetaan. Konkurssissa talletussuojan verran asiakkaille takaisin, sen ylittävät varat menee pankin pelastamiseen. Säästöjä ei pankeissa ole lainojen edestä, joten konkurssi tulee ja talletukset sanoo puf ja katoaa kuin pieru saharaan.
"Asuntolainaan ei kattoa, Fiva pettyi, kiinteistöala ilahtui
– Valvojalla pitää olla käytössään sellaiset työkalut, että se voi etukäteen puuttua asioihin, ennen kuin tilanne ylikuumenee. Lainakatto on tarpeen ääritilanteita varten. Se ei olisi automaattisesti voimassa, Tuominen sanoi.
Uuden lain säätäminen on hänen mukaansa liian myöhäistä siinä vaiheessa, kun kriisi on käsillä.
Pellervon taloustutkimuksen PTT:n tutkimusjohtaja Markus Lahtinen on samaa mieltä. Myös hänen mielestään lainakatto olisi ollut hyvä lisä Fivan työkalupakkiin.
– Vapaavuori on oikeassa siinä, että juuri nyt asiat ovat Suomessa kunnossa, mutta se on huono peruste jättää varautumatta tuleviin ongelmiin."
Sehän nyt ei ole yllätys, että välittäjät ilahtuu, kun kansa ottaa velkaa ja asuntokauppa käy.
Mutta sekin on nähty, miten Vapaavuori osaa kääntää takkinsa nopsaankin. Ihan tässä viikon sisälläkin....
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2013/04/1732538/asuntolainaan-ei-kattoa-fiva-pettyi-kiinteistoala-ilahtui
Mitä se sitten on, kun toiset joutuu tukemaan pankkeja, kun lainaa on annettu liikaa eikä maksukykyä ole???? Ja pankit keikahtaa.
Vielä kun saataisiin nuo työehtosopimukset pois niin olisi hyvä. Sehän on työnantajan ja työntekijän välinen asia paljonko palkkaa maksetaan, vai maksetaanko ollenkaan. Samoin työajat ja olot on oltava neuvoteltavissa täysin vapaasti.
Pankit ovat itsekin kiristäneet lainanantoa ja nostaneet marginaaleja, suomen pankkisektori on luotettavampi kuin tuolla etelän- tai entisen itäblokin maissa.
Ollaan jotain ehkä opittu 90-luvun lamasta.
Tilannehan arvioitiin, Suomessa ei ole kuplaa ja lainat maksetaan.
Harmi ettei lurkit pääse vieläkään omaan.
Nyt keväällä taas alkaa vaihtorumba, isommasta pienempään ja toisinpäin. Tuhnut eivät osallistu näihin(kään) kauppoihin.
Pari viikkoa palstalta poissa olleena ei voi kun todeta että tuhnu on edelleen vuokralla, omistajat asuvat edullisesti vieläkin.
Tulee laina-asuntokatto. kattolaina-asunto ja kattoasuntolaina.
Mutta saako lainaa kattoon? jos siis tarvitsee uusiksi laittaa. Vaikuttaako tämä jotenkin siihen? Entä saanko kattoa lainaa useista eri pankeista ja kilpailuttaa? Miksi näisstä ei kerrota mitään? Pimitystä ja suhmurointia taas?
Vuokra-asunnoissa pitäisi olla joku tolkku ja neliövuokralle joku katto. Jos asunto on huonossa kunnossa pitäisi omistaja velvoittamaan maksamaan vuokralaiselle asunnon arvoa vastaava hinta indeksikorotuksella.
kanatan!
Itse asiassa ei.
Asuntolaina kun on siitä hieno keksintö, että valtio subventoi sen korkoja. Tämä antaa luonnollisesti valtiolle hieman oikeuksia myös asetella ehtoja sille, millä periaatteilla tuota lainaa myönnetään.
Eihän tuolla lailla olisi ollut muuta vaikutusta, kuin että loppu lainaosa olisi pitänyt ottaa jollain muulla nimikkeellä kuin asuntolainana. Vähän lisää kuluja lainanottajalle siis (mutta vain vähän, luokkaa satasia).