mistä ocd johtuu? onko se synnynnäinen vai jonkun esim. trauman aiheuttama. Jos se on lievä, voiko siitä parantua omin avuin? onko ocd vaarallinen? jos potilas kärsii esim. väkivaltaisista peloista, onko todennäköistä että hän toteuttaa niitä. voiko ocd-ihminen pelkojensa takia joutua esim. psykoosiin tai oikeasti käyttäytyä haluamattaan väkivaltaisesti, mitä hän eniten pelkää? voiko ocd rajoittaa työssäkäyntiä tai johonkin tiettyyn ammattiin pääsemistä? ovatko ocd -ihmiset yleensä empaattisia tai herkkiä? voiko heidän luonteensa muuttua sairauden myötä? voiko potilas olla vaaraksi itselleen tai muille. käsittääkseni hän on yleensä aika tietoinen toimistaan.
Tässä vähän kysymyksiä, toivottavasti joku auttaa jossain asiassa. Haluaisin tietää sairaudesta ja sen vakavuudesta. Epäilen, että itselläni voisi olla kyseinen sairaus. Se ei kuitenkaan ole haitannut elämääni merkittävästi. Pakkoajatukset silloin tällöin pyörivät päässä. Yritän päästä niistä eroon keksimällä niihin järkevän ratkaisun.
ocd:stä
3
1727
Vastaukset
- Lorelii
hei, mitä olen itse ymmärtänyt niin me ocd ihmiset olemme usein sellaisia jotka ovat hyvin vaativia itsensä suhteen, jotkut pyrkivät täydellisyyteen yms myöskin se että olemme supertunnollisia (kilttejä) on yleistä. Pakko-oireet ei tee ihmisestä vaarallista, toki jos ihminen on muutenkin ilkeä yms voi hän tehdä jotain pahaa, mutta yleensä mitä olen tästä taudita tajunnut on se että ocd ihmiset juuri PELKÄÄVÄT tekevänsä jotain pahaa mutta eivät todellisuudessa ole ollenkaan pahoja vaan super varovaisia ja kilttejä koska juuri pelkäävät satuttavansa jotain:D kuulostaa todella naurettavalta.
Eräässä tv sarjassa joku psykologi sanoi että juuri sen takia koska olemme kokoajan varovaisia ja tietoisia tekemisistämme meidän käsiin voisi uskoa elämänsä, eli se että on ocd ei tarkoita että tekisi jotain pahaa vaan koska jotain kamalaa ajattelee, päin vastoin, ocd ihminen juuri pelkää satuttavansa muita tms ja ahdistuu ajatuksesta koska kilttinä ihmisenä ei varmasti halua ketään satuttaa, pahat ihmiset eivät ahdistu kamalista ajatuksista, ainoastaan kiltit.
Pakkoajatukset voivat saada jotkut ihmiset aivan toimintakyvyttömiksi, mutta monilla ne eivät kamalasti häiritse päivittäistä elämää, toki voivat estää elämästä ns. normaalia elämää koska kokoajan tuntee syyliisyyttä kamalalista ajatuksista ja peloista. Pakkoajatuksista eroon pääseminen on hankalaa varsinkin jos kieltää ne ajatukset (silloin ne tulevat ahdistamaan vielä enemmän).
Löysin vähänaikaa sitten tälläisen englanninkielisen linkin: http://beyondocd.org/expert-perspectives/articles/ten-things-you-need-to-know-to-overcome-ocd kannattaa lukea läpi, varsinkin tuo kohta että ocdssä pääasiana ovat epäillys ja syyllisyys on totta!
Mutta jos sinulla on ahdistavia ajatuksia suosittelen että et missään nimessä yritä kieltää niitä, silloin ne vasta tulevat ahdistamaan sinua, sano itsellesi vaan että nyt taas päähäni tuli tyhmiä ajatuksia mutta älä anna niille ns. valtaa:) Kaikilla ihmisillä on tyhmiä ajatuksia mutta vaan meidän kaltaisemme niitä alkavat pohtimaan ja pyörittelemään päässään. Niin ja vielä tuohon ovatko ocd -ihmiset empaattisia ja herkkiä, itse ainakin koen olevani välillä liiankin empaattinen ja herkkä, ehkä sekin auttaa tämän taudin olemista. - ocdocd
kittos paljon!
- Lorelii
ole hyvä:) Vinkkaan vielä itsehoitokirjoista, eli jos vaiva ei ole kovin paha, eikä terapiaan ole omasta mielestä tarvetta mennä niin itsehoitokirjat ovat oikein hyviä, esim kerrasta poikki kirjan voit lainata vaikka kirjastosta. Jos kovin alkaa ahdistamaan terapeutille kun käy juttelemassa voi helpottaa kun kuulee ammattilaisen sanovan että et ole hullu:D Mutta itsehoitokirjat on hyvä vaihtoehto jos haluaa lisätietoa ja apua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370