ocd:stä

ocdocd

mistä ocd johtuu? onko se synnynnäinen vai jonkun esim. trauman aiheuttama. Jos se on lievä, voiko siitä parantua omin avuin? onko ocd vaarallinen? jos potilas kärsii esim. väkivaltaisista peloista, onko todennäköistä että hän toteuttaa niitä. voiko ocd-ihminen pelkojensa takia joutua esim. psykoosiin tai oikeasti käyttäytyä haluamattaan väkivaltaisesti, mitä hän eniten pelkää? voiko ocd rajoittaa työssäkäyntiä tai johonkin tiettyyn ammattiin pääsemistä? ovatko ocd -ihmiset yleensä empaattisia tai herkkiä? voiko heidän luonteensa muuttua sairauden myötä? voiko potilas olla vaaraksi itselleen tai muille. käsittääkseni hän on yleensä aika tietoinen toimistaan.

Tässä vähän kysymyksiä, toivottavasti joku auttaa jossain asiassa. Haluaisin tietää sairaudesta ja sen vakavuudesta. Epäilen, että itselläni voisi olla kyseinen sairaus. Se ei kuitenkaan ole haitannut elämääni merkittävästi. Pakkoajatukset silloin tällöin pyörivät päässä. Yritän päästä niistä eroon keksimällä niihin järkevän ratkaisun.

3

1710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lorelii

      hei, mitä olen itse ymmärtänyt niin me ocd ihmiset olemme usein sellaisia jotka ovat hyvin vaativia itsensä suhteen, jotkut pyrkivät täydellisyyteen yms myöskin se että olemme supertunnollisia (kilttejä) on yleistä. Pakko-oireet ei tee ihmisestä vaarallista, toki jos ihminen on muutenkin ilkeä yms voi hän tehdä jotain pahaa, mutta yleensä mitä olen tästä taudita tajunnut on se että ocd ihmiset juuri PELKÄÄVÄT tekevänsä jotain pahaa mutta eivät todellisuudessa ole ollenkaan pahoja vaan super varovaisia ja kilttejä koska juuri pelkäävät satuttavansa jotain:D kuulostaa todella naurettavalta.
      Eräässä tv sarjassa joku psykologi sanoi että juuri sen takia koska olemme kokoajan varovaisia ja tietoisia tekemisistämme meidän käsiin voisi uskoa elämänsä, eli se että on ocd ei tarkoita että tekisi jotain pahaa vaan koska jotain kamalaa ajattelee, päin vastoin, ocd ihminen juuri pelkää satuttavansa muita tms ja ahdistuu ajatuksesta koska kilttinä ihmisenä ei varmasti halua ketään satuttaa, pahat ihmiset eivät ahdistu kamalista ajatuksista, ainoastaan kiltit.

      Pakkoajatukset voivat saada jotkut ihmiset aivan toimintakyvyttömiksi, mutta monilla ne eivät kamalasti häiritse päivittäistä elämää, toki voivat estää elämästä ns. normaalia elämää koska kokoajan tuntee syyliisyyttä kamalalista ajatuksista ja peloista. Pakkoajatuksista eroon pääseminen on hankalaa varsinkin jos kieltää ne ajatukset (silloin ne tulevat ahdistamaan vielä enemmän).

      Löysin vähänaikaa sitten tälläisen englanninkielisen linkin: http://beyondocd.org/expert-perspectives/articles/ten-things-you-need-to-know-to-overcome-ocd kannattaa lukea läpi, varsinkin tuo kohta että ocdssä pääasiana ovat epäillys ja syyllisyys on totta!

      Mutta jos sinulla on ahdistavia ajatuksia suosittelen että et missään nimessä yritä kieltää niitä, silloin ne vasta tulevat ahdistamaan sinua, sano itsellesi vaan että nyt taas päähäni tuli tyhmiä ajatuksia mutta älä anna niille ns. valtaa:) Kaikilla ihmisillä on tyhmiä ajatuksia mutta vaan meidän kaltaisemme niitä alkavat pohtimaan ja pyörittelemään päässään. Niin ja vielä tuohon ovatko ocd -ihmiset empaattisia ja herkkiä, itse ainakin koen olevani välillä liiankin empaattinen ja herkkä, ehkä sekin auttaa tämän taudin olemista.

    • ocdocd

      kittos paljon!

    • Lorelii

      ole hyvä:) Vinkkaan vielä itsehoitokirjoista, eli jos vaiva ei ole kovin paha, eikä terapiaan ole omasta mielestä tarvetta mennä niin itsehoitokirjat ovat oikein hyviä, esim kerrasta poikki kirjan voit lainata vaikka kirjastosta. Jos kovin alkaa ahdistamaan terapeutille kun käy juttelemassa voi helpottaa kun kuulee ammattilaisen sanovan että et ole hullu:D Mutta itsehoitokirjat on hyvä vaihtoehto jos haluaa lisätietoa ja apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      150
      4057
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2646
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2248
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1728
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      33
      1661
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1644
    8. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      1403
    9. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1104
    10. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1052
    Aihe