Auttakaa nyt hyvät ihmiset. Teettäisin tuollaiset riipukset lasten lapsille, missä on hevosen pää ja hevosen kenkä siinä ympärillä. Samaan malliin mitä miesten sormuksissa.
Pitäisi vaa löytää HYVÄ tekijä niille. Noita riipuksia kun on näkyny ihmisillä niin, oikein ihmetyttää miten ne kaikki muistuttaakin Ihaa-aasia, eikä hevosta.
Jos joku tietäisi ja kertoisi täällä, niin olisin tämä mummo olisi kiitoksen velkaa.
Pitäisi vaa löytää HYVÄ tekijä niille. Noita riipuksia kun on näkyny ihmisillä niin, oikein ihmetyttää miten ne kaikki muistuttaakin Ihaa-aasia, eikä hevosta.
Jos joku tietäisi ja kertoisi täällä, niin olisin tämä mummo olisi kiitoksen velkaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.kellohotelli.fi/eshop/categories/251/
tuossa näkyy olevan pari hienoa riipusta.
Kiitos linkistä Näyttivät olevan hopeesta eikä kullasta. Joku sanoi, että Malmin korupaja tekisi,mutta soittelin sinne niin puhelimeen vastaaja ei tiennyt mitään.
Lahdessa kyseisiä riipuksia valmistaa Kulta-Kiila Puistokadulla.
Hei mummo, et kertonut että kultaa olla pitää, mutta tuossahan tuo on: http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=168457&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=12653&compartmentId=23704&categoryId=23708
Puukosta oli tulla ja kuoleman porteilla kävin - vaan mitäs tosta,
Kiitoksia sinulle Kaajeen mies, mutta minä haen tekijää riipuksille. Kovin on pieniä, eikä ihan oikee mallisia nuo riipukset. Se on niin että, kun haluaisin jättää itsestäni nuille lapsille muiston, niin pitää olla varaten tehtyjä eikä tehtaan tekemiä.
Lahdesta odottelen kuvia. Kiitos.
Hei=)
En löytänyt Lahden riipuksista kuvia, mutta riipus on korkeudeltaan ja leveydeltään 2cm, hevosenpää todella näyttää hevoselta ja hevosenkengässä on istutettuna 8 kiveä ympyränmallisessa istutuksessa. Kivien värit saa valita oman mieltymyksen mukaan. Painoa riipuksella on useampi gramma. Soittele Kulta-Kiilaan, niin saat tietoa riipuksista enemmän=) (muistutaa noita hevosenkenkäsormus-googlen kuvahaulla tulevia sormusten hevosenkenkiä, mutta hevonen on Lahdenmallissa paremmin tehty kuin noissa kuvien malleissa)