Sohva revennyt istuinosasta sauman kohdalta noin 3 cm. Hyviä korjausniksejä kaivataan!
Vastaukset 10
- kokeile
Muutamalla nitojan niitillä, jos se on taustalla muuten ihan liimalla.
- vaapukka
Onnistuuko korjaaminen neulalla? Itselläni joskus sauma ratkesi nahkasohvasta. Ostin nahkaneulan ja vahvaa lankaa. Ompelin edellisten ompeleiden reijistä ja tuli ihan entisen veroinen...mitä nyt solmu jäi näkyviin.
- lilliputti
kyllä solmun saa näkymättömiin, esim. ohuella virkkuukoululla työntömällä. Kokeiltu on ja hyvin toimi.
- anne
Niitä saa ostaa joistakin tavarataloista ja ainakin hyvin varustetuista käsityöliikkeistä. Niissä on tarrapinta takana ja ne voi silittää kiinni. Nahkaa silitettäessä täytyy aina muistaa laittaa puuvillakangas (astiapyyhe, vanha tyynyliina...) nahan ja raudan väliin!!
- anne
Sauman kohdalla voi paikan liimata sisäpuolelle, jolloin korjauskohdasta saa mahdollisimman huomaamattoman. Parilla neulanpistolla voi vielä varmistaa sauman pysyvyyden.
- Anonyymi
Vanha sanonta pitää paikkansa . . . . Siellä missä VOI! sulaa siellä nahka PALAA!
Timppa itäsuomesta . . . karjalan poikkii !!
- ninni
Sohva revennut sauman vierestä, vaikeampi juttu ommella. Ja tietty keskeltä istuinta.. Apuva!
- yksi
Pesin just vaalean nahkasohvan marsele saippualla, annoin kuivua kunnoll.Sitten hain suutarilta palan vaaleaa nahkaa,nahkaliimaa ja vaaleeta nahka maalia.Sohvassa oli reikä aika keskellä laitoin palan nahkaa siitä reiästä "nurin" puolin että liima pysyy paremmin.Sitten liimasin annoin kuivua kunnolla ja maalasin "töpöttämällä" sen reikäkohdan.Ja taas kunnon kuivatus (ei istua ainakaan samana päivänä)tuli tosi hyvä.
- mitenkäs
sitten kun on käsinojasta hiertynyt pieneltä alalta nahan pinta rikki, miten korjataan, onko mitään keinoa?
- Höhööööö
Höhöhöö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401552Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696