Asun kerrostaloasunnossa.
Kuinka Intenet-palveluntarjoajani (eräs itäsuomalainen puhelinyhtiö) osaa jäljittää juuri minulta tulevat yhteydet? Olen käsittänyt, että reitittimeni saa dynaamisen IP-osoitteen palveluntarjoalta, mutta eroaako reitittimeni lähettämä DHCP-pyyntö jotenkin naapurin Matin reitittimen lähettämästä pyynnöstä? Mistä palveluntarjoajani neljän kilometrin päässä tietää, kummasta asunnosta puhelinlinjaa pitkin tuleva signaali on peräisin? Vaikka he näkevätkin yhdellä vilkaisulla, että toinen on xx.xxx.32.0 ja toinen xx.xx.49.0, voivatko he silti päätellä, kumpi verkoista on Matti ja kumpi minä?
Nämä vaihtoehdot tulivat ensiksi mieleeni:
- Sain reitittimeni kaupanpäälliseksi palveluntarjoajalta. Onkohan heillä muistissa sen MAC-osoite?.
- Menevätkö minun ja Matin signaalit eri piuhoja pitkin aina palveluntarjoajalle asti?
- Onko jossain taloni kellarissa palveluntarjoajan reititin, joka laskee ja rekisteröi kunkin asunnon lähettämän dataliikenteen erikseen ja on jatkuvasti puhelinyhtiön etäluettavissa?
- Joku muu selitys, mikä?
Kiitoksia.
Miten ISP tunnistaa liikkuvat tilaajat?
7
187
Vastaukset
- 33sss
Reitittimen/modeemin mäcciosoitteella tunnistavat
- svallup
No niin. Siis tarkoittaako tämä nyt sitä, että jos vaihdan reititintä tai liityn suoraan kiinni operaattorin verkkoon ilman mitään personal routeria, niin operaattorin on sen jälkeen mahdoton identifioida minua?
- sdfsfs
svallup kirjoitti:
No niin. Siis tarkoittaako tämä nyt sitä, että jos vaihdan reititintä tai liityn suoraan kiinni operaattorin verkkoon ilman mitään personal routeria, niin operaattorin on sen jälkeen mahdoton identifioida minua?
Sen jälkeen sinun verkko ei toimi kun vaihtamasi laitteen mäcci ei ole sallittujen listalla
- asdfadf
svallup kirjoitti:
No niin. Siis tarkoittaako tämä nyt sitä, että jos vaihdan reititintä tai liityn suoraan kiinni operaattorin verkkoon ilman mitään personal routeria, niin operaattorin on sen jälkeen mahdoton identifioida minua?
En ehkä ymmärrä mitä ajat tällä takaa mutta jos haluat ettei operaattori voi seurata mitä latailet niin hanki VPN yhteys jostain ulkomailta. Tällöin operaattori näkee vain paljonko kaistaa kulutat. Se ei kuitenkaan näe mitä lataat tai mistä. Se näkee vain että sinulla on salattu yhteys osoitteeseen jonnekin.
- svallup
Sdfsfs antoikin vastauksen kysymykseeni. Kiitos kuitenkin myös asdfadf:lle.
- öhluiygh
Kyllä ne keskukselta asuntoihin tulevat tilaajajohdotkin on yksilöity joten johdon toisessa päässä operaattori näkee että svallup siellä kotonaan iski kiinni piuhaan toisen modeemin, ts. tämä vaihtoehto on oikein mikäli kysessä on normaali ADSL-yhteys:
"Menevätkö minun ja Matin signaalit eri piuhoja pitkin aina palveluntarjoajalle asti?" - tuohon voisi
öhluiygh kirjoitti:
Kyllä ne keskukselta asuntoihin tulevat tilaajajohdotkin on yksilöity joten johdon toisessa päässä operaattori näkee että svallup siellä kotonaan iski kiinni piuhaan toisen modeemin, ts. tämä vaihtoehto on oikein mikäli kysessä on normaali ADSL-yhteys:
"Menevätkö minun ja Matin signaalit eri piuhoja pitkin aina palveluntarjoajalle asti?"lisätä, että yhteydet toimivat samalla periaatteella kuin lankapuhelimetkin. Ei ne naapurin puhelut tulleet kysyjän puhelimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410