Tercell, edustusauto, paras

Tercellimän..

Empä tiiä, kehtoonko kertoo,
sen verran oon ujo kehumaan,
kerronpa kuitennii,
ennekun valluu tieto keltasen lehistön lööppien kaatta,

Niinistö esittelöö parraillaan Kiinan välityksellä kutsua vierailulle Suomeen Pohj.-Korean isä aurinkoiselle.

Tuli pyyntö residentin kanslian takahuoneesta, että etiketin mukaan pitäs meikäläisen tuas kiillottoo koppalakki ja kuskailla Kaikkien Laatuautojen äitillä Toyota Tercellillä tällä kertoo Kim Il Pjöngiä pitkin savonmuata...

Loppus samalla ainakii vähäks aikoo turhanpäinen vouhkoominen ja uhhoominen jokapäeväsessä uutislähetyksessä...

Eipä sen kummempia tällä kertoo...

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan!!

      Siinäpä sitä jo yheks kerraks olikii.

      Varmasti pohjoiskorealainen herrasmies ihastuu ikihyväksi Terceliin, ja vaatii että myös heidän maahansa on hankittava samanlaisia kulkineita...mitä enemmän niin sen parempi..ja se merkitsee tässä tapauksessa miljoonia!
      Tätä varten tietysti tarvitaan yksi Tercel josta otetaan mallia tuotantoon, joten kaikella todennäköisyydellä herra suuri herra ehdottaa kauppaa hinnalla millä hyvänsä, mutta kun rahaa ei ole niin vaihtaisi tuon savolaisen ihmeauton 1950-luvun panssarivaunuihin ja ohjuksiin jotka voi harhailla maalista mihin suuntaan hyvänsä.

      • Tercellimän...

        Jep. Yhteisiähän ominaisuuksia löötyypi:

        T-34 panssari vm toisen maailmansodan jäläkipuolisko:
        jousitusmukavuus ja ajo-ominaisuuvet= Tercell

        Scud-ohjus vm Saddam Hussein :
        harhaileva ja poukoillevahko etenemistyyli = Tercell


      • Juuri näin.
        Tercellimän... kirjoitti:

        Jep. Yhteisiähän ominaisuuksia löötyypi:

        T-34 panssari vm toisen maailmansodan jäläkipuolisko:
        jousitusmukavuus ja ajo-ominaisuuvet= Tercell

        Scud-ohjus vm Saddam Hussein :
        harhaileva ja poukoillevahko etenemistyyli = Tercell

        Mihimpä sitä leopardi pilkuistaan pääsee tai tercellimiehet totutuista tavoistaan.


    • I <3 the 80's

      Tercel oli hyvännäköinen auto, puhun nyt siitä viistoperä / nelivetofarkku korimallista 1982-87, vanhempi Terceli sedan oli oudompi kapistus.

      Linjakkaita monikäyttöautoja (=viistoperiä kaatuvalla takapenkillä) oli muitankin kultaisella 80-luvulla, esim. Nissan Cherry, Mazda 323, Mitsubishi Colt, Honda Civic lasiperä, no Toyotalla etuveto Corollankin Liftback versio ja 1985 pystyperä FX 12-venttiilisellä 1,3 moottorilla :)

      Tercel taisi kuitenkin jäädä hieman tuntemattomaksi kuten muutamat muutkin japsit, esim. Mitsubishi Tredia, Lancerin ja Galantin välimalli, Datsun-Nissan Stanza, Sunnyn ja Bluebirdin välimalli sekä Honda Quintet, Civicin ja Accordin välimalli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe