JÄÄ

Zepsus

Ulla-Lena Lundbergin Jää
Olipa hyvä kirja.

9

1093

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Captain67m

      Upea kirja, koukuttava. Kirja oli luettava yksillä silmillä kannesta kanteen.

    • Zsepsus

      Uutena saariston osa-aika-asukkina oli hienoa jo vähän ymmärtää noita kuvauksia saaristoluonnosta ja vuodenajoista. Mahtavat henkilökuvat ja kerronta.

      Vaikka olen mies niin silmä kostui väkisin, kun ajatteli omaa parisuhdetta ja jos vaikka itse sattuisin poistumaan yllättäin täältä, niin miten rakkaani jaksaisi eteenpäin.

      Olisi tehnyt mieli keskustella vaimon kanssa tästä asiasta, mutta hän ei ole vielä lukenut kirjaa ja en halunnut paljastaa juonta etukäteen.

    • Henhoo

      Samaa mieltä Zepsuksen kanssa! Harvoin mikään kirja koukuttaa yhtä tehokkaasti kuin "Jää". Myös kirjan nimi jäi helposti meikäläisen mieleen.

      Jos pidätte saaristolaiselämästä kertovista kirjoista, suosittelen lukemaan Sally Salmisen romaanin "Katriina", joka on saanut ensimmäisen palkinnon ruotsalaisessa romaanikilpailussa 1936. Luin sen eka kertaa 12-vuotiaana ja se teki vaikutuksen. Luin aikuisena uudelleen ja edelleen kirja oli vaikuttava. Suosittelen!

      • sampooo

        Muistelenpa joskus vuosikymmeniä taakse lukeneeni "Katriinan. Ainakin jos se kertoo Johan velmusta, joka sisäsuomessa pistäytyessään houkutteli talontyttären matkaansa. Ylpeällä talollisentytöllä riitti nielemistä uudessa, liki torpparinmuijan asemassa, miehen seilatessa meriä. Ei huono


    • tähänpitäisjotain

      Yhtä touhottamista, ainakin alku. Kesken jäi.

    • Ei.mieli.kirjojani.mut

      Tuolla kirjahyllyssä kyseinen kirja lojuu koskemattomana, eikä ole halua tarttua siihen lainkaan. Mutta saa nähdä, ehkä se päivä vielä tulee :)

    • T.Emu

      Hieno kirja.

    • Jää-kirja
    • kertokaavähään

      Spolatkaa mitä siinä tapahtuu, olen ehkä puoleen välin lukenut ja nukahtanut. Virsiä veisataan ja soppaa keitetään, muuta? Kertokaa vähän :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      583
      1404
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      763
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      529
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      484
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      422
    Aihe