Saako instagram ja twitter - kuvia käyttää blogissa?

MiäsMäessä

Moikka!

Olen miettinyt pitkään saako instagramin ja twitterin kuvia käyttää esim. omassa blogissa, jossa on muutama kaupallinen sponsori?

Ovatko ne vapaata riistaa?

Olen huomannut, että isotkin mediat eli esim. Iltasanomat käyttää julkkisten instagram kuvia sekä upottaa youtube videoita sivuilleen. Onko tämä laillista? Suomen lain mukaan kuvan ottajalla on lähtökohtaisesti tekijänoikeus.

Mutta entäs kun on kyse julkkiksista, jotka hamuaa lisää julkisuutta? Tuskin he suuttuvat, jos he julkistavat kuvan instgramiin tai twitteriin ja sen laittaa joku blogiinsa?

Somen myötä tekijänoikeusasiat on kyllä mutkistuneet...Plääh...Auttakkee miästä mäessä :)

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dosisfulsd

      Valokuvien tekijänoikeuden suhteen some ei ole mutkistanut mitään. Jokaisessa some palvelussa on ehdot, joiden mukaan mennään eli siis kerrotaan, kuka ja millä ehdoin voi käyttää palveluun ladattuja kuvia. Jos ehdot eivät sovi lataajalle, niin kaiketi on sitten parempi jättää lataamatta.

      Se, onko kuvan lataaja julkkis joka haluaa lisää julkisuutta ei vaikuta mitenkään asiaan. Miksi se vaikuttaisi?

      Sinänsä ihmetyttää, miksi joku haluaa laittaa blogiinsa jonkun toisen ottamia kuvia. Eikö blogin tarkoitus ole juuri esitellä omaa tuotantoa?

      • Tässä pitää kuitenkin muistaa, että kukaan ei voi antaa toiselle sellaista oikeutta, mitä hänellä ei itsellään ole. Vaikka palvelun ehdot antaisivat täydet oikeudet käyttää kuvaa, niin jos A on luvatta pannut palveluun B:n ottaman kuvan (mikä ei ole mitenkään harvinaista), B voi vetää oikeuteen paitsi A:n myös jokaisen C:n, joka käyttää kuvaa.


    • Ei ilmaista lounasta ole

      Some on ja monta muuta uutta palvelua on tullut, laki ei ole muuttunut. Et voi kopioida luvatta valokuvaa mistään palvelusta tai mediasta.
      Valokuva on tuote jota myydään niin kuin leivonnaisia kaupassa, jos varastat joudut vastuuseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      60
      8771
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      306
      6604
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5907
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3810
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3203
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3119
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1934
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1766
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1448
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1216
    Aihe