tulpan reijässä kierteet paskana !!!!!!

vitun paska tulppa

nii onko haitallista jos tulpan reijäst on muutama kierre paskana laitoin uuden tulpan mutta tulppa ei menny sormilla kiinni vaan miti käyttää jakaria. mopo toimii ihan hyvin jos se tollee toimii ni mikäs siinä, nii mutta se vissii röpeltää ne kierteet kokonaa paskaks jos otan se vitun tulpan pois!


mistä saa halvimman minarelli am6 sylinterin kannen?

6

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksen ääni

      Tulppa lentää lopulta paineella ulos ja sit on koko kansi pahimmassa tapauksessa entinen, itse kävin koneistamolla laittamassa kuntoon. Maksaa about 40 euroo tehdä uudet jengat, pyydä samalla laittamaan 12M reiän sinne nii ei mee uudellen paskaks... Toinen mahdollisuus on laitta helicoili sinne 12M reikään jolloin siitä saa 10M taas... se maksaa sit about 20€ lisää.

      Jos ostat uuden kannen nii maksaa vähintää 100€ plus uudet venttilit ja muut osat (eli jotai 50€), sit on hirvee homma saada kansi tiiviks ja sillo sun pitää kuitenki mennä koneistamolle et ne pystyy samalla mittaamaan että kansi todella on tiivis.

      Eli soitat lähimpään koneistamoon ja kysyt mitä maksaa tehä uudet tulpan jengat ja ellei ne tee sitä niin kysyt että missä sen vois sitte tehä (lähiseudulla siis). Täällä kirkkonummella sai soittaa viiteen eri paikkaan ennenku löyty koneistamo joka tekis noita pienille koneille (fixus ja noi muut autohuollot ei niitä tee mut ne tietää varmaan missä pystyy, kirkkonummen fixus kerto mullekkin mihin soittaa ja kysyy)

      Muista myös kysyä samalla että ne hankkii sulle 12M jengoilla olevan tulpan samalla lämpöarvolla että ei sitten sitä tarvii erikseen ettiä.

      • Anonyymi

        am6 ei oo venttiileitä ja uus kansi ei todellakaa maksa 100e ja jokku lisät 50e am6


    • Jatkuu00

      Ainiin ja kun kiristää tulpan paikalleen niin ensin käden kireydelle ja sen jälkeen 1/4 kierros tiukemmalle, muuten menee jengat. (alumiini kannet ei kestä)

      • Anonyymi

        Väärin, tulppa pitää kiristää vähintäänkin puol metrisellä vääntövarrella niin tiukkaan kun saa, muuten alkaa paineet karkaamaan tulpan tiivisteen välistä.


    • Anonyymi

      Puolikierrosta ja yks kuus osa päälle!

    • Anonyymi

      Mulla meni myös kierteet, yks keino on lyödä tulppa vasaralla reikään, ei tarvitse uusia kierteitä tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      300
      7468
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      79
      5822
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      158
      3745
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      151
      3453
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1857
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      183
      1806
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      43
      1421
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1401
    9. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1374
    10. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1325
    Aihe