Por.Pr 3. kompania 1970- luvulla

Minkälainen paikka se oli?
Olen kuullut siitä huhuja seitkyt luvun puolivälin jälkeisestä ajasta.
Mikä oli meininki?
2429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Konnakoohon sijoitettiin muista yksiköistä ne jääkärit joita ei muualle voitu sijoittaa. Siis ne joita ei ollut komennettu kaartin kunniakomppaniaan, raukkiin tms. Monenlaista lusmua sieltä löytyi. Siihen aikaan ei lähdetty kesken kotiin vaan oltiin 240 tai 330.
Ihan tarkkoja muistikuvia ei konnakoosta enää ole sillä palvelustani Porin Prikaatissa on jo 35 vuotta. Muistan kuitenkin että majoituimme 3. komppanian tiloissa muutaman viikon raukista tultuamme vaikka olimme 4. komppanian miehiä.

Äänestä

Konnakolmosessa oli linnakundit ym.
PstK sta joutui/pääsi sinne usein kouluttajaksi esim leireille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konnakk kirjoitti:

Minkälainen paikka se oli?
Olen kuullut siitä huhuja seitkyt luvun puolivälin jälkeisestä ajasta.
Mikä oli meininki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu