Sain perintönä 5 ha. hyväkuntoista tilatukioikeuksilla olevaa peltoa Jämsästä. On kahdessa lohkossa, ei salaojia, eikä avo-ojiakaan kun reunoilla, koska loivasti kaltevat maat ei tunnu tarvitsevan ojia ollenkaan.
Minkälaista vuokrahintaa noista saa hehtaarilta Jämsän hintatason mukaan kahden, viiden, tai kymmenen vuoden vuokrasopimuksella ? Peltojen vuokrahinnat tuntuvat vaihtelevan melkoisesti eri puolilla Suomea.
Minkälaista vuokrahintaa noista saa hehtaarilta Jämsän hintatason mukaan kahden, viiden, tai kymmenen vuoden vuokrasopimuksella ? Peltojen vuokrahinnat tuntuvat vaihtelevan melkoisesti eri puolilla Suomea.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mennala taitaa maksaa parhaimman hinnan. Paremmin saat hinnat selville vaikka kyselemällä viljelijöiltä kuin suomi24:jästä.
15eur/hehtaari vuodelta..
Minä olen maksanut kyllä ihan reilusti 250 eur./ha. täällä Jämsässä kahden vuoden vuokrasopimuksella. Kylvän kyllä rakeistettua kalkia jyvien kanssa maahan ja imen siitä sillä tavoin viimeisetkin ravinteet. Vuokraa pellot sitten taas kahden vuoden kuluttua jollekin toiselle.
400 eur/ha/v. Eiks oo halpaa. multa saat vuokrattua em hinnalla.
Voin tulla silmänlumeeksi viljelemään niitä peltoja. Laitan kylvökoneeseen 30% jyviä ja loput ruumenia. Rikkaruohojen torjuntaruiskutukset suoritan tyynenä Juhannusyönä pelkällä jokivedellä. Surkeaa satoa en tule korjaamaan syksyllä ollenkaan, vaan kynnän sen suoraan peltoon. Tukiaiset ja korvaukset sadon menetyksestä muistan varmasti nostaa. Vuokraa maksan 50 eur. hehtaarilta kymmenen vuoden sopimuksella.
Minä olen erikoistunut pelkästään hukkakauran viljelyyn. Kylvän pellot suoraan hukkakauralle ja syksyllä kun sato on hyvin tuleentunut, niitän sen suoraan peltoon ja äestän maan sisään. Tämä loistava viljatuote säilyy maaperässä kymmenen vuotta itämiskykyisenä, joten se on viljelijälle selvää säästöä kun kymmenen vuoden vuokrasopimuksella tarvitsee kylvää pelto vain yhden ainoan kerran. Pitää vaan aina syksyllä äestää kasvanut sato suoraan maan sisään.
Satelliittikuvassa näkyy EU:lle joka vuosi niin rehevä kaurapelto, että.... vuokraa maksan kymmenen vuoden vuokrasopimuksella 5 euroa hehtaari/vuosi. Mulla on traktorina vm. 1959 Fordson Major, jonka perässä on Riuku-Vammas kaivuri. Siinä koneessa on menny jo viimmeset 30 vuotta vetet ja öljyt sekasi, mutta hyvin on Vortsonni kestäny... On siinä rattorissa oikein kattokin tehtynä sateita ja helteitä vastaan neljän heinäseipään nokkaan laiteusta vanhasta navetan katosta puretusta AALTO-kattopellistä. Etuakselina traktorissa on piikkinokka-Vanaja kuorma-auton etuakseli. Rattorin keulalle on rakennettu ratakiskosta rattorin kylkeen pultatut 1,5 metriä syylärin etupuolelle jatkuvat puomit, missä on päällä 200 litran tynnyristä tehty öljysäiliö kaivurin lisähydrauliikalle. Mikäli maksat mulle 75 eur. tunti, niin kaivan tuntityönä peltopalstojen reuna-ojat 1 mertin syvyyteen asti kerran kymmenessä vuodessa. Tehdäänkö diili...
Voi voi. Tämmöistä siitä seuraa, kun typerys luulee olevansa hauska.
Niimpä meillä ainaki on Riuku-vammaksessa sivulla se öljy säiliö eikä keulassa. Viimeisimmissä riukuissa oli nokalla mutta vanhemmissa se näyttäs olevan sivulla kaikissa.
tommosen tilkun arvo menee perintöveroon ja muihin kuluihin..
Minä otan ne pellot nurmiviljelyyn ja hyvällä hinnalla! Maksan 300 eur./ha. vuodessa kahden vuoden sopimuksella. Kuten seuraavasta konekalustosta huomaat, on nyt asialla todellinen maanviljelyksen huippuammattilainen.
On niittoruokintakärrynä Pitkä-Esa yleisperävaunu... se "rentorunkoinen retkula" niin kuin köyhät kateuksissaan sanoo... siitä löytyy purkuperät ja kaikki... Löytyy myös Pomo 185 lautasniittokone, Luoko-Junkkari, sekä Sampo 2065... tuo peltovainioiden Alfa Romeo. Konevalmistus R. Passisen kesantomurskain, sekä Patruuna mylly. 4,4m Tenkasen lapiorullaäes kuin myös 80-luvun Esko takalana. Traktorina Belarus MTZ 50. Lujaa laatua kaikki! Tästä ei konekanta enää maanviljelyksessä parane.
Varmaan selvis kyselijälle,että ainut järkivaihtoehto on istuttaa siihen peltoon kuusentaimia.
Koska minä en ole tuhlannut rahojani pröystäilevään kalustoon, pystyn maksamaan sinulle pelloistasi parhaan vuokran. Saat 500 eur. /ha ja yhden vuoden vuokrasopimus aina kerrallaan. Seuraavan vuoden vuokra nousee tietysti aina indeksin verran.
https://www.youtube.com/watch?v=SOg_DmqvceY
Menkäähän pöljät palstaterroristit heittämään "huumorianne" jonnekin murkku- tai amispalstoille. Sinne te kuulutte.
minä vuokraisisin vain yhden hehtaarin.maksan kesästä 5000e heti käteisellä.saa olla vähän syrjässä tai omien maiden keskellä ettei kukaan tule norkoileen palstani reunaan.varkaitakin siellä voisi pian käydä,sellaisia pitkätukkaisia hieltähaisevia korvarengas poikia jotka kuuntelee kari peitsamoa.
Kylläpä nyt on ollut näinkin pienillä peltotilkuilla todella kova kysyntä. Tuossa yhtenä aurinkoisena päivänä kävi puolenkymmentä semmoista keski-ikäistä moottoripyörämiestä kyselemässä koko peltoalaa vuokralle yhdeksi kesäksi.
Hassun näköiset vaatteetkin oli niillä miehillä. Semmoiset nahkaiset liivit, missä oli värillisiä kuvia selkäpuolella ja jotain kummallisia ulkomaankielisiä nimiä. Osalla oli pitkä tukka poninhännällä, tatuointeja, raskaan näköisiä koruja ja mustat vaatteet.
Erikoisen näköisiä oli niiden moottoripyörätkin. Takarenkaatkin oli otettu varmaan jostain traktorin viljaperäkärrystä, kun olivat niin kamalan leveitä kumeja. Etupyörä oli kaukana pitkällä edessä ja ohjaustanko kamalan korkea. Ajoivatkin hassussa asennossa. Jalat sojotti suorana eteenpäin alaviistoon ja selkä suorana istuivat takakenossa kädet suorana ylöspäin etuviistoon korkealle ohjaustangon sarviin. Hassuja setiä !!
Hyvää vuokraa kyllä hyvin tarjosivat... 50 000 eur. heti käteen yhdestä kesästä koko viiden hehtaarin peltoalasta. Lupasin harkita vielä heidän tarjousta, koska nyt on tänä päivänä kuulemma myös jotkin Jukka Pojat olleet hyviä maksamaan kovia pellonvuokria jostain pienimuotoisesta erikoisviljelystä.