Olisi pitänyt arvata

jepsankeikkaa...

Kaksi vuotta kärsinyt naiseni turhasta mustasukkaisuudesta, johon ei olisi pienintäkään aihetta. Kuinkas ollakkaan itse naiseeni luotin ja niin, arvaattekin varmaankin mitä tapahtui.. Taas vannotaan rakkautta ja plaa plaaa ja mustasukkaiusuus jatkuu vaikka itse on peittoa heilutettu muualla. Mistä saisi voimaa antaa muijalle monoa? Luottamus on täysin kadonnut. On niin vaikeaa, kun vihasta huolimatta rakastaa. Kaikki naiset samanlaisia lieroja loppujenlopuksi. Olen mies, enkä iki maailmassa pettäisi kumppaniani. Se on vain alhasinta mitä toiselle voi tehdä.

13

774

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misukka3

      Kuulostat kyllä arvostettavalta hyvältä mieheltä. Sietäisi naisesi hävetä ja paljon.

      • jepsankeikkaa...

        Olipas se mukava kommentti :)


    • thunder3

      Yleensä juuri ne ihmiset ovat itse epäluotettavia, jotka epäilevät muita koko ajan.. Eihän sitä nyt voi muihin luottaa, jos ei koe itseään luotettavaksi. Jos haluat itsellesi puolison, joka on täysin luotettava, ota sellainen joka ei ole lainkaan mustis! Ja tämä pätee yhtälailla molempiin sukupuoliin!

      • pettäjän tie

        Minäpä olen toista mieltä! Itse olen kyllä mustis, mutta olen erittäin uskollinen ja minua oksettaa ajatuskin vieraasta ... Yök!
        Mutta puolisoni ei ole luotettava, hän on valehdellut minulle (muissa asioissa).
        Ja koska olen nähnyt hänen kiinnostuksensa joskus jostakin naisesta, ja tiedän hänet hyvin seuralliseksi, on täysin mahdollista, että hän on pettänyt minua.
        Flirtti toisen kanssa ja omasta täysi välinpitämättömyys, vaikka katselee vierestä, ei ole luotettavan puolison käytöstä, eikä osoita rakkautta puolisoa kohtaan.
        Nuo em asiat luovat mustasukkaisuuden tunteita, enkä pidä niitä tunteita väärinä tai sairaina, koska niille on todellisuudessa perusteet. Pikemminkin outoa olisi, jos mitään ei kokisi, vaikka puoliso vehtaa toisen kanssa.


      • 357 mag
        pettäjän tie kirjoitti:

        Minäpä olen toista mieltä! Itse olen kyllä mustis, mutta olen erittäin uskollinen ja minua oksettaa ajatuskin vieraasta ... Yök!
        Mutta puolisoni ei ole luotettava, hän on valehdellut minulle (muissa asioissa).
        Ja koska olen nähnyt hänen kiinnostuksensa joskus jostakin naisesta, ja tiedän hänet hyvin seuralliseksi, on täysin mahdollista, että hän on pettänyt minua.
        Flirtti toisen kanssa ja omasta täysi välinpitämättömyys, vaikka katselee vierestä, ei ole luotettavan puolison käytöstä, eikä osoita rakkautta puolisoa kohtaan.
        Nuo em asiat luovat mustasukkaisuuden tunteita, enkä pidä niitä tunteita väärinä tai sairaina, koska niille on todellisuudessa perusteet. Pikemminkin outoa olisi, jos mitään ei kokisi, vaikka puoliso vehtaa toisen kanssa.

        Ei thunder3 taida oikeen ymmärtää että kyllä se luottamus karisee kun toinen sukupuoli on tarpeeksi monta kertaa tehnyt kylmät jollain tapaa. Ensin valehtelua ja jossain vaiheessa selviää kolmas osapuoli jossain muodossa, joko uusi tai vanha. Kaikki tapaukset on erilaisia mutta mielestäni luottamus ansaitaan ja osoitetaan teoilla ja syntyy pikkuhiljaa, ei ole järkevää luottaa sokeasti ventovieraaseen mikä esimerkiksi seurustelukumppani on aina alkuvaiheessa.Eli pitäisi oppia tuntemaan ihminen ennenkuin voi olla luottamusta.Itse en ole esimerkiksi ikinä pettänyt ketään enkä omantunnon takia mielellään valehtelekaan mutta kyllä seuraan valehdellaanko jne tai touhuuko jotain omituista mistä pitäisi tietää,edellinen käyttäytyi niin omituisesti ettei luottoa ehtinyt syntyäkään,valehtelee eksälleen nykyään. Tai eksänyksälleen tarkennetaan vielä.


    • Sinikka55555

      Se joka on mustasukkainen, käy itse tai haluaa mennä vieraisiin. Ja tämä on tosi asia. hän luulee, että toinenkin on samanlainen. Olen tavannut elämäni aikana useita mustasukkaisia puolisoita, ja he ovat ensimmäisenä esim. firman juhlissa
      iskemässä yhden illan panokaveria.

      • 357 mag

        Ei voi nyt sinikka jokaisen ihmisen puolesta puhua, ei ikinä itsellä ollut meininkiäkään toisen piparipurkille ja silti näitä pettäjiä on nähty ja itellä mustasukkasuus ja epäluottamus muitakohtaan senkun kasvaa. Loppuelämän suhteet saattaa ollakin tätä myöten pilalla ellei joku osoita toisin ja saisin hiukan peiteltyä epäluulojani ja mahdollista mustasukkaisuutta jota on kahdessa viimeisimmässä suhteessa ruokittu pettämisellä ja valheilla. Eli puhu vain omasta puolesta.


    • Totuuden torvi

      Täytyy myöntää, että itse petin koska halusin kunnon seksiä mieheltä jota en saanut ikinä 10 vuoden aikana mieheni kanssa. En suunnitellut tätä, se vaan tapahtui. Nyt olen eronnut alkuperäisestä ja nyt saan ihanaa seksiä mieheltä jota rakastan yli kaiken. Tsemiä kaikille naisille jotka kituu huonossa suhteessa, ottakaa itsestänne niskasta kiinni ja miettikää mitä todella haluutte elämältänne.

    • ????

      Kuinka ollakaan, niin ennalta arvattavaa että tässäkin tapauksessa tuo käännetään miehen syyksi. Kyllä naiset todellakin on sitten ihania!

    • Vapaa-elämä

      Kannattaa pysyä kaukana mustasukkaisista. Koska pohjimmiltaa ne ovat mitä pahimpia narsisteja. Niitä pitäisi koko ajan huomioida. Ja ne osaavat tukahduttaa vapaan elämän ja itsesi hallinnan täydellisesti. Sinulla ei saa olla minkäänlaisia ystäviä loppupeleissä, kaikki ovat uhka tälle mustikselle.

      • särkynytsydän

        Totta. Oma exäni oli lopulta mustis ihan kaikista. Duunikavereista, kavereiden miehistä, sukulaisten miehistä, homoista, lesboista, naapureista, asemalla pyörivistä juopoista/narkeista, telkkarin/lehtien mieskuvista, ohi ajavista pyöräilijöistä, kaupan kassapojista, lääkäreistä. IHAN KAIKISTA.

        Pelkäsi menettävänsä minut ja sen takia menetti minut. Surkeintahan siinä on se, että rakastin ja ihailin häntä enemmän, kuin ketään ikinä. Unelmien mies, tuota mustasukkaisuutta lukuunottamatta.


    • Ei kaikki

      Kaikki naiset EIVÄT ole samanlaisia. Terveisin 40 vee.

    • Yx pointti

      Ihmiset pettävät toisiaan kun kiinnostuneisuus on mennyt. Mitä sitä turhia miettimään. Itse en tätä hyväksy. Pitäisi sanoa 'sorotnoo' ja jatkaa omaa elämää siten miten haluaa sen elettävän. That's it.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2371
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1628
    3. 115
      1168
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1149
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1071
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      967
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      83
      904
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      851
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. 55
      790
    11. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      41
      726
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      627
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      559
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    18. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      27
      529
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      522
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    Aihe