Miten nujertaa kytevä mustasukkaisuus?

vilipitön_ekstrovert

Minulla on aivan ihana nainen, jossa on todella paljon hyvää, paljon sellaista, jota olen naiselta kaivannut ja en missään nimessä halua naista vaihtaa. Tämän naisen mielestä minä olen erittäin haluttava, kiinnostava, fiksu ja hyvännäköinen ja hän kokee usein alemmuutta, joka on kylläkin täysin aiheetonta.

Mutta alemmuudentunne ja mustasukkaisuus muodostaa uhkan, josta voi kehittyä suhteen kaatava ongelma. Minulla on paljon naispuoleisia ystäviä, harrastan tanssia johon kuuluu flirtti ja jopa härski kiehnäys toista vasten. Olen sosiaalinen ja ulospäinsuuntautunut, tykkään jutella ihmisille ja uusiin ihmisiin tutustuminen on usein päivän piristys ihan sukupuolesta riippumatta. Lisäksi olen lievästi polyamorinen, omaan joskus tunteita useampaakin ihmistä kohtaan ja voisin hyvin elää myös avoimessa suhteessa.

Tyttöystäväni on minulle tärkeä enkä haluaisi häntä loukata. Ihan suhteen alussa kerroin millainen olen ja hän tuntui minut hyväksyvän. Nyt kuitenkin mustasukkaisuus alkaa nostaa päätään. Mustasukkaisuus ilmenee toisen suruna ja kuoreen vetäytymisenä, ei niinkään vaatimuksina että minun pitäisi muuttua. Kyseessä ei ole sairaalloinen mustasukkaisuus, mutta elämme vielä sitä suhteen alun kuherrusvaihetta. Haluaisin tähän ratkaisun. En kuitenkaan aio luopua tanssiharrastuksesta enkä naispuoleisista ystävistäni enkä edes oikeudestani tutustua uusiin ihmisiin ystävinä, jos pidän heitä tutustumisen arvoisina.

Harmittaa kun en pysty jakamaan sitä iloa toiselle, että minulla on naispuoleisia ystäviä. Näissä on paljon hyvää, keiden kanssa haluan viettää aikaa, joiden kanssa on ihana tanssia. Silti en halua näitä naisia parisuhteeseeni kanssani enkä halua, että heistä tulisi tulevien lasteni äiti. Haluaisin tutustuttaa nämä upeat ihmiset myös tyttöystävääni, mutta tämä ei onnistu koska toiselle tulee näiden ihmisten seurassa mustasukkainen ja vaivautunut olo, jolloin ero korostuu koska nämä ystäväni ovat seurassani hyvin iloisia ja vapautuneita.

Naiseni ei halua menojani rajoittaa, mutta minäkään en halua pahoittaa hänen mieltään. Haluan luoda hänelle turvallisen tunteen ja haluaisin auttaa häntä jakamaan ajatusmaailmani, että yhden ihmisen ei tarvi olla kaikkea. Että on rikkaus että meillä on useita ystäviä, että myös naispuoleiset ystäväni tuovat lisää hyvinvointiini, jolloin minulla on loppujen lopuksi enemmän annettavaa tyttöystävälleni.

Haluaisin saada tämän toimimaan. Apu on tärkeää, koska näen tässä suuria haasteita.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mustasukkainen N

      Vastaavaa joskus kokeneena. Kuulostaa siltä ettet voi luottaa tyttöystävääsi. Et usko hänen osaavan suhtautua ystäviisi. Hän taas ei luota sinuun. Mainitsit olevasi lievästi polyamorinen ja kertoneesi tästä suhteen alussa. Minusta se ei ole hyvä lähtökohta, jos aiot jatkaa suhdetta tyttöystäväsi kanssa. Paljon avointa keskustelua tarvitsette. Oletteko harkinneet, että voisitte sopia pelisäännöt, jotka ovat teidän kummankin hyväksyttävissä. Rajat, joita molemmat kunnioittavat ja hyväksyvät. Ehkä pienen harjoittelun jälkeen voisitte oppia luottamaan toisiinne.

      Onnea teille kahdelle. Toivottavasti onnistutte.

      • vilpiton_ekstrovert

        Kiitos vastauksesta. Avointa keskustelua tosiaan tarvitaan. Pelisääntöjä ei olla vielä sovittu, ollaan vain vähän keskusteltu siitä, minkälaisia tunteita molemmille tulee näissä sosiaalisissa tilanteissa, joissa mustasukkaisuutta voi ilmetä.

        Luotan kyllä tyttöystävääni siinä, että hänkin haluaa ongelmaa ratkaista, mutta pidän asiaa hankalana enkä halua jättää tätä pelkästään hänen ongelmaksi. Mielestäni ongelma on yhteinen, sitä pitää ratkaista yhdessä, mutta yhdessä vietetty aika ei saa olla koko ajan ongelmien ratkaisemista. Sen takia varsinkin naisten näkökulmat ovat tärkeitä siinä, että miten näistä lähtökohdista voidaan rakentaa suhde, jossa sen mustasukkaisemmankin on hyvä olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe