Miten nujertaa kytevä mustasukkaisuus?

vilipitön_ekstrovert

Minulla on aivan ihana nainen, jossa on todella paljon hyvää, paljon sellaista, jota olen naiselta kaivannut ja en missään nimessä halua naista vaihtaa. Tämän naisen mielestä minä olen erittäin haluttava, kiinnostava, fiksu ja hyvännäköinen ja hän kokee usein alemmuutta, joka on kylläkin täysin aiheetonta.

Mutta alemmuudentunne ja mustasukkaisuus muodostaa uhkan, josta voi kehittyä suhteen kaatava ongelma. Minulla on paljon naispuoleisia ystäviä, harrastan tanssia johon kuuluu flirtti ja jopa härski kiehnäys toista vasten. Olen sosiaalinen ja ulospäinsuuntautunut, tykkään jutella ihmisille ja uusiin ihmisiin tutustuminen on usein päivän piristys ihan sukupuolesta riippumatta. Lisäksi olen lievästi polyamorinen, omaan joskus tunteita useampaakin ihmistä kohtaan ja voisin hyvin elää myös avoimessa suhteessa.

Tyttöystäväni on minulle tärkeä enkä haluaisi häntä loukata. Ihan suhteen alussa kerroin millainen olen ja hän tuntui minut hyväksyvän. Nyt kuitenkin mustasukkaisuus alkaa nostaa päätään. Mustasukkaisuus ilmenee toisen suruna ja kuoreen vetäytymisenä, ei niinkään vaatimuksina että minun pitäisi muuttua. Kyseessä ei ole sairaalloinen mustasukkaisuus, mutta elämme vielä sitä suhteen alun kuherrusvaihetta. Haluaisin tähän ratkaisun. En kuitenkaan aio luopua tanssiharrastuksesta enkä naispuoleisista ystävistäni enkä edes oikeudestani tutustua uusiin ihmisiin ystävinä, jos pidän heitä tutustumisen arvoisina.

Harmittaa kun en pysty jakamaan sitä iloa toiselle, että minulla on naispuoleisia ystäviä. Näissä on paljon hyvää, keiden kanssa haluan viettää aikaa, joiden kanssa on ihana tanssia. Silti en halua näitä naisia parisuhteeseeni kanssani enkä halua, että heistä tulisi tulevien lasteni äiti. Haluaisin tutustuttaa nämä upeat ihmiset myös tyttöystävääni, mutta tämä ei onnistu koska toiselle tulee näiden ihmisten seurassa mustasukkainen ja vaivautunut olo, jolloin ero korostuu koska nämä ystäväni ovat seurassani hyvin iloisia ja vapautuneita.

Naiseni ei halua menojani rajoittaa, mutta minäkään en halua pahoittaa hänen mieltään. Haluan luoda hänelle turvallisen tunteen ja haluaisin auttaa häntä jakamaan ajatusmaailmani, että yhden ihmisen ei tarvi olla kaikkea. Että on rikkaus että meillä on useita ystäviä, että myös naispuoleiset ystäväni tuovat lisää hyvinvointiini, jolloin minulla on loppujen lopuksi enemmän annettavaa tyttöystävälleni.

Haluaisin saada tämän toimimaan. Apu on tärkeää, koska näen tässä suuria haasteita.

2

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mustasukkainen N

      Vastaavaa joskus kokeneena. Kuulostaa siltä ettet voi luottaa tyttöystävääsi. Et usko hänen osaavan suhtautua ystäviisi. Hän taas ei luota sinuun. Mainitsit olevasi lievästi polyamorinen ja kertoneesi tästä suhteen alussa. Minusta se ei ole hyvä lähtökohta, jos aiot jatkaa suhdetta tyttöystäväsi kanssa. Paljon avointa keskustelua tarvitsette. Oletteko harkinneet, että voisitte sopia pelisäännöt, jotka ovat teidän kummankin hyväksyttävissä. Rajat, joita molemmat kunnioittavat ja hyväksyvät. Ehkä pienen harjoittelun jälkeen voisitte oppia luottamaan toisiinne.

      Onnea teille kahdelle. Toivottavasti onnistutte.

      • vilpiton_ekstrovert

        Kiitos vastauksesta. Avointa keskustelua tosiaan tarvitaan. Pelisääntöjä ei olla vielä sovittu, ollaan vain vähän keskusteltu siitä, minkälaisia tunteita molemmille tulee näissä sosiaalisissa tilanteissa, joissa mustasukkaisuutta voi ilmetä.

        Luotan kyllä tyttöystävääni siinä, että hänkin haluaa ongelmaa ratkaista, mutta pidän asiaa hankalana enkä halua jättää tätä pelkästään hänen ongelmaksi. Mielestäni ongelma on yhteinen, sitä pitää ratkaista yhdessä, mutta yhdessä vietetty aika ei saa olla koko ajan ongelmien ratkaisemista. Sen takia varsinkin naisten näkökulmat ovat tärkeitä siinä, että miten näistä lähtökohdista voidaan rakentaa suhde, jossa sen mustasukkaisemmankin on hyvä olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      170
      3349
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2151
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      49
      2068
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1971
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      879
    Aihe