Minulla on aivan ihana nainen, jossa on todella paljon hyvää, paljon sellaista, jota olen naiselta kaivannut ja en missään nimessä halua naista vaihtaa. Tämän naisen mielestä minä olen erittäin haluttava, kiinnostava, fiksu ja hyvännäköinen ja hän kokee usein alemmuutta, joka on kylläkin täysin aiheetonta.
Mutta alemmuudentunne ja mustasukkaisuus muodostaa uhkan, josta voi kehittyä suhteen kaatava ongelma. Minulla on paljon naispuoleisia ystäviä, harrastan tanssia johon kuuluu flirtti ja jopa härski kiehnäys toista vasten. Olen sosiaalinen ja ulospäinsuuntautunut, tykkään jutella ihmisille ja uusiin ihmisiin tutustuminen on usein päivän piristys ihan sukupuolesta riippumatta. Lisäksi olen lievästi polyamorinen, omaan joskus tunteita useampaakin ihmistä kohtaan ja voisin hyvin elää myös avoimessa suhteessa.
Tyttöystäväni on minulle tärkeä enkä haluaisi häntä loukata. Ihan suhteen alussa kerroin millainen olen ja hän tuntui minut hyväksyvän. Nyt kuitenkin mustasukkaisuus alkaa nostaa päätään. Mustasukkaisuus ilmenee toisen suruna ja kuoreen vetäytymisenä, ei niinkään vaatimuksina että minun pitäisi muuttua. Kyseessä ei ole sairaalloinen mustasukkaisuus, mutta elämme vielä sitä suhteen alun kuherrusvaihetta. Haluaisin tähän ratkaisun. En kuitenkaan aio luopua tanssiharrastuksesta enkä naispuoleisista ystävistäni enkä edes oikeudestani tutustua uusiin ihmisiin ystävinä, jos pidän heitä tutustumisen arvoisina.
Harmittaa kun en pysty jakamaan sitä iloa toiselle, että minulla on naispuoleisia ystäviä. Näissä on paljon hyvää, keiden kanssa haluan viettää aikaa, joiden kanssa on ihana tanssia. Silti en halua näitä naisia parisuhteeseeni kanssani enkä halua, että heistä tulisi tulevien lasteni äiti. Haluaisin tutustuttaa nämä upeat ihmiset myös tyttöystävääni, mutta tämä ei onnistu koska toiselle tulee näiden ihmisten seurassa mustasukkainen ja vaivautunut olo, jolloin ero korostuu koska nämä ystäväni ovat seurassani hyvin iloisia ja vapautuneita.
Naiseni ei halua menojani rajoittaa, mutta minäkään en halua pahoittaa hänen mieltään. Haluan luoda hänelle turvallisen tunteen ja haluaisin auttaa häntä jakamaan ajatusmaailmani, että yhden ihmisen ei tarvi olla kaikkea. Että on rikkaus että meillä on useita ystäviä, että myös naispuoleiset ystäväni tuovat lisää hyvinvointiini, jolloin minulla on loppujen lopuksi enemmän annettavaa tyttöystävälleni.
Haluaisin saada tämän toimimaan. Apu on tärkeää, koska näen tässä suuria haasteita.
Miten nujertaa kytevä mustasukkaisuus?
2
335
Vastaukset
- Mustasukkainen N
Vastaavaa joskus kokeneena. Kuulostaa siltä ettet voi luottaa tyttöystävääsi. Et usko hänen osaavan suhtautua ystäviisi. Hän taas ei luota sinuun. Mainitsit olevasi lievästi polyamorinen ja kertoneesi tästä suhteen alussa. Minusta se ei ole hyvä lähtökohta, jos aiot jatkaa suhdetta tyttöystäväsi kanssa. Paljon avointa keskustelua tarvitsette. Oletteko harkinneet, että voisitte sopia pelisäännöt, jotka ovat teidän kummankin hyväksyttävissä. Rajat, joita molemmat kunnioittavat ja hyväksyvät. Ehkä pienen harjoittelun jälkeen voisitte oppia luottamaan toisiinne.
Onnea teille kahdelle. Toivottavasti onnistutte.- vilpiton_ekstrovert
Kiitos vastauksesta. Avointa keskustelua tosiaan tarvitaan. Pelisääntöjä ei olla vielä sovittu, ollaan vain vähän keskusteltu siitä, minkälaisia tunteita molemmille tulee näissä sosiaalisissa tilanteissa, joissa mustasukkaisuutta voi ilmetä.
Luotan kyllä tyttöystävääni siinä, että hänkin haluaa ongelmaa ratkaista, mutta pidän asiaa hankalana enkä halua jättää tätä pelkästään hänen ongelmaksi. Mielestäni ongelma on yhteinen, sitä pitää ratkaista yhdessä, mutta yhdessä vietetty aika ei saa olla koko ajan ongelmien ratkaisemista. Sen takia varsinkin naisten näkökulmat ovat tärkeitä siinä, että miten näistä lähtökohdista voidaan rakentaa suhde, jossa sen mustasukkaisemmankin on hyvä olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673589Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332784Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12716Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572682Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172539Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252529Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872016Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1721968Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693