Edustaako entinen presidentti vieläkin Suomea????

vai onko pätemisen tarvetta, kun T. Halonen vieraili Venäjällä tapaamassa korkeinta johtoa, tuntuu vähän oudolta kun maassa on uusi pressa niin, entinen ei osaa irrotautua virastaan.

En silti kadehdi jos matkustelee eläkerahoillaan mutta jos käy verorahojen päälle niin soisi pysyvän T.H kotimaassamme.

Sauli Niinistö teki jo ison loven matkakustannuksistaan yhteisistä varoista.

Ei ole hyvää esimerkkiä kansalaisille!

Mitä mieltä te muut olette????
871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei hän ole matkustuskiellossa.

Äänestä

Kävihän Bill Clintonkin juuri maassamme edustamassa maataan syömällä örkkyjä.
Mitä outoa siinä on.
Entiset Suomen tasavallan presidentit säilyvät aina presidentteinä, ovat erikoisasemassa.

Piilottelemalla pää pensaassako meidän suomalaisen pitäisi olla, rakentaa muuri maamme ympäri, ja tehdä kaikille maastapoistumiskielto.
Niinistökin sai puhua suuren kuulijakunnan edessä, edustaen maataan ja meitä kaikkia, suomalaisia.
Jopa Bill Gates oli eturivissä.

Ei meitä, pientä maata kukaan tunne, jos emme tee itseämme maailmalla tietyiksi.
Pieniä ovat silakat joulukaloiksi, jos maailman mahdit ymmärtävät ja tietävät omat erityisalamme, joilla me suomalaiset olemme parhaita maailmassa.

Äänestä
  • työn arvostellessaan EU:n typeryyttä Aasiasta käsin.

    EU:lla oli säännöt, mutta niitä eivät etelän eikä Lähi-Idän valtiot noudattaneet. Nyt EU aikoo tehdä uudet säännöt!

    Tätä Sauli Niinistö arvosteli. Säännöt on, kunhan niitä myös hunsvotti-valtiot noudattavat! Kuka vastaa kunkin maan taloudesta? Jokainen maa itse!

    ...

    Hallituksen toiminta kehyspäätöksen yhteydessä on ollut todellinen pohjanoteeraus. Ensin kesti ja kesti saada edes tiedotetta siitä, mitä hallitus oli kehysriihessä päättänyt. Ja kun tiedote lopulta saatiin, teksti oli lähes lukukelvotonta konsulttimunkkilatinaa, jossa kerrottiin leikkaustenkin olevan oikeasti asioiden parannuksia ja pienimmätkin parannukset maalattiin historiallisiksi uudistuksiksi. Mahtavaa!

    Suora lainaus tiedotteesta:” Kuntien rooli ja vastuu pitkäaikaistyöttömyyden aktiivisessa hoidossa korostuu”. Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että hallitus sysää valtiolta kuntien maksettavaksi 150 miljoonaa euroa työmarkkinatukea. Valtion omat talousluvut saadaan näin hiukan kauniimmiksi, mutta vastaavasti kuntien talous menee saman verran kuralle. Koko julkisen sektorin kannalta tällä kikkailulla säästettiin nolla euroa. Loistavaa!

    Ilmiselvää on, että hallituksen päätökset vaikuttavat kaikkea muuta kuin loppuun asti harkituilta. Näyttääkin siltä, että hallitus käyttää enemmän aikaa tiedotteidensa hiomiseen kuin itse päätösten tekoon. Tämä hallituksen sekoilu ei takuulla ole jäänyt huomaamatta luottoluokittajilta ja sitä kautta se ei voi olla vaikuttamatta Suomen luottoluokitukseen. Fantastista!

    Suurpääomaa silitellään

    Sama farssi jatkui itse kehyspäätöksen jälkeen. Kehyspäätöksen aiheuttamasta kentän kapinasta hätääntyneet vasemmistoedustajat alkoivat julkisesti vaatia ainakin osinkoverovääryyden korjaamisesta. No nyt on kuulemma virheet korjattu ja enää ei veroratkaisu suosi rikkaita. Kuitenkin uudessakin osinkoveromallissa kevennetään suuromistajien verotusta huomattavasti. Osinkoja verotetaan uuden mallin mukaan 150 000 euroon saakka alle 8 % verokannalla. En tiedä, mitä vasemmistoedustajat ajattelevat, mutta perussuomalaisten mielestä 150 000 euron osinkotuloja nostava on rikas. Suurpääoman silittely jatkuu!

    Valtiovarainministeri Urpilainen hehkutti, että Suomessa ei hallituksen uudistuksen jälkeen jaeta enää verovapaita osinkoja. Kuitenkin hallituksen uudistuksen jälkeen Suomessa ei jaeta mitään muuta kuin ainakin osaksi verovapaita osinkoja. Miten tässä näin kävi?

    Vasemmisto taisi torkkua uudestakin osinkoveromallista sovittaessa, sillä muuten on vaikea käsittää, miten tämä on voitu hyväksyä. Näin härskisti rikkaimpia suosivaa veropolitiikkaa ei uskaltanut tehdä edes edellinen oikeistohallitus.

    Äänestä

Mitä se 70

Äänestä

KOKO kansalle, ei vain miljomääreille !


Niinistön on syytä jotaa suomi jälleen omile jaloilleen,
vauraus palauttaa tavaliselle kansalaisille,
ON HÄPEÄ kun suomen kansa nyt joutuu kulkemaan vahoissa RYYSYISSÄ ,
kun taas venäjä kukoistaa komeampana kuin ikinä satoihin vuosiin,
niin ne osat on vaihtunu, kun Katainen ja SDP on pääseet suomen johtoon,
tämä on sitä Kataisen fanttastista politiikkaa,

Äänestä

Sensuuri pelaa. Makriinalta oli aloitus Moka, joka käsitteli eilistä uutista Keskusrikospoliisin arkistosta löytyvän naapurivaltion päämiehen nimeä. Ehdin lukea sen Makriinan profiilista. Paha paikka poliisilla.

Äänestä
  • Edustaahan entinen presidentti Suomea, mutta ei enää eläkkeelle jäätyään sopisi matkustella valtion kustannuksella. Martti Ahtisaarelle soisin erivapauksia, sillä hän on mielestäni suurmies, tehnyt paljon rauhan asian eteen.
    Tarja Halonen muistetaan mm. "lautasjupakasta".
    Hän tahtoi ängetä mukaan johonkin konferenssiin tai vastaavaan, vaikka presidentin läsnäolo ei ollut tarpeellista, eikä kuulunut edeltä suunniteltuun "käsikirjoitukseen".
    Tehtävänsä Halonen hoiti vähintäänkin tyydyttävästi, vaikkakin oli lähinnä mielipidevaikuttaja, ilmaan kekkosmaisia valtaoikeuksia, joita ei ole enää nykyiselläkään presidentillä.

    Äänestä

Mukaan änkeäminen oli presidentin valtaoikeuksien suojaamista. Kuka presidentti hyväksyy niiden kaventamista? Manukin katuu oman kutensa aikana sallimiaan Presidentin vallan vähennyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rietrikki kirjoitti:

vai onko pätemisen tarvetta, kun T. Halonen vieraili Venäjällä tapaamassa korkeinta johtoa, tuntuu vähän oudolta kun maassa on uusi pressa niin, entinen ei osaa irrotautua virastaan.

En silti kadehdi jos matkustelee eläkerahoillaan mutta jos käy verorahojen päälle niin soisi pysyvän T.H kotimaassamme.

Sauli Niinistö teki jo ison loven matkakustannuksistaan yhteisistä varoista.

Ei ole hyvää esimerkkiä kansalaisille!

Mitä mieltä te muut olette????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu