Opettajan erottaminen

Rehtorin kauna

Antin tosiasiallinen erottamisen syy on reihtorin tuntema kauna ja kateus Anttia Kohtaan.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulurauhan puoelsta

      Päätöksestähän voi esittää mielipiteensä ja kysyä
      myös että päätyikö Outi Salo erottamiseen vain nähtyään
      pienen palan videosta jossa ei näkynyt lainkaan miten tilanne
      oli kehittynyt V-sanoineen ja viisinkertaisine pyyntöineen poistua.
      Kyseinen poistettu oppilas on näköjään kehuskellut myös teollaan
      Facebookissa näyttävästi ja iloinnut erottamisesta.

      http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/485267_10151603444034766_873070012_n.jpg


      Erottamispäätöksen tekijä ja sitä puolusti tv-uutisissa:
      Perusopetus, linjanjohtaja Outi Salo
      puh: 09 310 86274
      email: [email protected]

      Opetustoimen johtaja Rauno Jarnila
      puh: 09 310 86200
      email: [email protected]

    • Ope itekin

      Jokin tässä epäreilussa jutussa haisee. Onko häiriköivän oppilaan vanhemmat kenties silmäätekeviä, jotka vaativat oman "kullannuppunsa" "raakaan" kohteluun kostoa vai mikä tämä hulluuden takana on?

    • Pettastkosk

      Pojat aikoivat vain ottaa mukavan lisätienestin tekemällä videon hermostuvasta opettaja, Juha lupautui ärsyttämään Antti-opettajaa luottaen siihen, ettei hommasta hänelle mitään seuraa, koska Sari-rehtori tietää hänen taustansa.

      Homma repesikin käsistä, kun rehtori huomasi tilaisuuden kostaa ikävälle opettajalle, joka oli rohjennut arvostella hänen tekemisiään. Rehtori keksii irtisanomisperusteksi vaarallisen portaikon, jota sitten eilisessä a-studiossa opetusviraston täti toisteli, ruokalahan on alimmassa kerroksessa, ei ylöspäin vievät portaat mikään vaara ole.

      Rehtori irtisanoo opettajan kuvitellen, että tämä tyytyy kiltisti kohtaloon, asiasta ehkä kirjoitetaan muutama lehtijuttu ja se on siinä. Toisin kävi.

      Pojan taustoja reipotellaan nyt kaikkialla, tätä rehtori ei kostonhimossaan suostunut ajattelemaan etukäteen tai ehkä ajattelikin, mutta ei malttanut jättää tarjoutunutta tilaisuutta käyttämättä.

    • Nurinpäin

      Kyllä tässä nyt tuli rehtorille soppa keitettyä, kun opettaja erotettiin näin pienestä asiasta. Videolla ei näkynyt väkivaltaa, vaan sanaharkkaa ja oppilas työnnettiin ovesta ulos.

      Pitäisikö tuollaisia öykkäreitä taputtaa päähän ja antaa olla vaan ja soittaa suutaan loputtomiin. Kyllä siitä saa normaali ihminen kummallisen käsityksen koko koulun sietokyvystä, jos ei mitään saisi tehdä häiriköille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      532
      8990
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6190
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5253
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3952
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1916
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      105
      1435
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe