Lontooseen halvalla?

A.J.

Moi, Olisin matkaamassa parin ystävän kanssa Lontooseen lokakuussa. Ongelma on matkan hinta, köyhinä etsimme toki edullisinta keinoa Lontooseen pääsyyn. Halpalennot? Paljonko kustannukset niillä ovat (verot ja kenttämatkat mukaanlukien)? Entä autolla? Kuinka kalliiksi arvioisitte sen tulevan, kokemuksia? Tai laivalla? Toivottavasti voitte auttaa!
A.J

5

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susu

      Sanoisin kyllä että Ryanairilla pääsette halvimmalla. Itse matkustin keväällä Lontooseen ja ei ollut kauhian pahan hintainen. Hinta riippuu siitä, kuinka paljon ennen olette valmiita varaamaan matkanne. Mulla meni vähän myöhään ja edestakaisen matkan hinnaksi tuli n.100€. Mutta matkoja saa kyllä todella paljon halvemallakin. Lippujen hintoja kannattaa käydä tsekkaamassa osoitteesta www.ryanair.com eikä niitä voi muualta ostaakkaan kuin netistä. Hintoihin sisältyy lentokenttäverot sun muut. Huom: kun lipuista on karsittu hintoja, ei lentojen aikana ole tarjoilua sun muuta.Kone lentää Tampereelta Lontoon Stansteadille joka sijaitsee pienen matkan päässä Lontoon keskustasta. Pääsette kentältä ja kentälle kaikista parhaiten Stanstead Express junalla joka lähtee kentältä. Tää on kyllä mun mielestä kaikista edullisin vaihtoehto. (Tuosta tarjoilusta vielä koneessa...siis kyllä ruokaa löytyy, mutta ei ilmaista). Hyvää matkaa vaan teille!

      • memorian

        kiitos tällaisille vastauksille!


      • Bettina

      • A.J.

        Kiitos paljon mahtavista vastauksista! Vielä sellaista, että olen kuullut jostain muutamaa päivää ennen lähtöä saatavista peruutuslipuista, jotka olisivat todella halpoja. Miten ne toimivat, ja voiko niitä varata RyanAirilla?


      • susu
        A.J. kirjoitti:

        Kiitos paljon mahtavista vastauksista! Vielä sellaista, että olen kuullut jostain muutamaa päivää ennen lähtöä saatavista peruutuslipuista, jotka olisivat todella halpoja. Miten ne toimivat, ja voiko niitä varata RyanAirilla?

        Itse olen tutkaillut Ryanin sivuja ja en ole ainaskaan tällaiseen törmännyt. Vähän kyllä epäilyttää että he tällaista tarjoavat. Voisit vaikkapa tietysti hakea ryanin sivujen suomenkielisestä osiosta jonkun puhelinnumeron ja koittaa jospa olisikin.

        Pitipä vielä sanoa, että jos olette tulossa pitemmän matkan takaa Tampereelle, niin kannattaa käydä tarkastamassa Omenahotellin palvelut (oliskohan osoite www.omenahotelli.fi). 4 hengen huone maksaa vaivaiset 55€ ja jos jakaa sen parin kaverin kanssa, niin ei ole kyllä pahan hintainen.
        Toivottavasti auttoi edes hieman :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe