Olisiko jollakin käynyt samalla tavalla?
Koirani on 10-vuotias leikattu mäyräkoirauros. Se on nyt ollut 2 viikkoa veristä virtsaa. Tasaisesti punaista siis. Menimme viikko sitten lääkäriin, jossa otettiin pissa- ja verinäyte sekä röntgen. Tutkittiin eturauhanen. Ei ollut virtsakiviä, eturauhasvaivoja tms., joten lääkäri epäili virtsatulehdusta ja määräsi antibiootit. Virtsassa ei kuitenkaan ollut bakteereja, mutta valkosolut olivat veressä koholla. Veriarvotkin olivat muuten normaalit.
Antibiootit eivät auttaneet, ja nyt menimme tänään virtsarakon varjoainekuvaan, koska koiralla epäiltiin kasvainta. Sitä ei kuitenkaan ollut. Munuaiset tutkittiin ultraäänellä, eikä niissäkään näkynyt mitään selvää.
Nyt lääkäri sanoi, ettei voi auttaa enempää ja meidän pitäisi mennä Helsingin eläinsairaalaan.
Olen huolesta kipeänä, mitä tämä voi olla? Luin netistä, että jokin vamma voisi aiheuttaa tämän, mutta munuaiskasvain harvemmin. Koira on muuten täysin pirteä ja normaali, ainoastaan pissa on todella veristä. Mtiä voin tehdä? En haluaisi luopua koirasta näin aikaisin.
koiralla veristä virtsaa
5
1709
Vastaukset
- Tutkittiinko vitsa?
Siis että virtsassa todella oli verta. Virtsa voi värjäytyä myös ruuassa olevista väriaineista.
- sad
Verta on joo.
- qwerh
Minun ranskiksella oli myös veristä virtsaa ja proteiinit plussalla, sai 10päivä antibiootit, (vitsatieinfektioon) ab-kuurin jälkeen verta ei enää virtsalla ollut, mutta proteiinit edelleen koholla, eläinlääkäri epäili koiran tulleen sukukypsäksi ja että virtsaan sekoittunut siemennestettä. Tosin sinun koirasi on saavuttanut sukukypsyydensä aikoja sitten:D mutta kai vanhemmillakin koirilla voi virtsaan erittyä siemennestettä? Koirani kohdalla asiaa ei sen enempää tutkittu, koska muuten terve ja hyvinvoiva.
- Kokeile tätä...
Osta marketista tai luontaistuote kaupasta ihmisille tarkoitettua karpalo valmistetta. Oma koirani (sakemanni) sai niistä avun ajoittaiseen virtsaamis vaikeuteen. Monet käyttävät tätä koirillaan jotka ovat olleet taipuvaisia toistuviin virtsatieinfekstioihin. Mäykylle voit antaa aluksi yhden kapselin päivässä ja esim. viikon kuluttua yhden joka toinen päivä.Toivottavasti vaiva paranee :)
http://www.verkkoapteekki.fi/product_info.php/products_id/491- mitä sitten kävi?
Hei,
Olen itse nyt täysin vastaavassa tilanteessa kuin keskustelun aloittaja, paitsi koirani on 13-vuotias, isokokoinen sekarotuinen. Jos joku toinenkin tai aloittaja voisi kertoa mitä sitten tapahtui? Selvisikö syy? Löytyikö hoitokeinoa? Paraniko siis vai joutuiko koiran nukuttamaan?
Olen ihan tietoinen koirani iästä, eli en mihinkään leikkauksiin tms.isompiin operaatioihin haluaisi häntä viedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617