http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/27744-apulaisoikeuskansleri-kaupunki-ei-rikkonut-lakia-perustaessaan-maahanmuuttajille-rukouspaikan-lieksaan
laki on laki, itkekää niin paljon kuin haluatte.
laki on laki, itkekää niin paljon kuin haluatte.
Vastaukset 38
Vanhimmat
"Tästä syystä apulaisoikeuskansleri kiinnitti kaupungin huomiota siihen, että kunnan tulee tiedottaa toiminnastaan luotettavasti ja todenmukaisesti."
Onko toimittu luotettavast ja totuudenmukaisesti.
Mitenkäs se on tuo joensuulai8sen lastentarvikeliikkeen varaston tyhjäksi ostaminen?
Ja tästä seuraa iso valituskierre ja puheet totuuden pimittämisestä ja kuinka joitakin suositaan tai ei suosita ja kuinka kaikki on vain hyysäämistä tai ei hyyysäämista ja kuinka kukkahattutädeillä ei ole kaikki muumit laaksossa.
Eikö se näin taas mene!
"Kaupungin verkkosivuilla kerrottiin kuitenkin rukouspaikasta vielä yli kaksi vuotta sen jälkeen, kun paikka oli poistettu käytöstä. Lisäksi verkkosivuilla rukouspaikkaa kutsuttiin moskeijaksi. Apulaisoikeuskanslerin mukaan kaupunki ei toteuttanut asianmukaisesti kuntalain mukaista tiedotusvelvollisuutta, kun rukouspaikkaa kutsuttiin moskeijaksi. Kaupungin julkaiseman tiedon on vastattava todellisuutta."
Tiedotusvelvollisuus näyttää tökkivän edelleen Lieksan kaupungilla.
"Mitenkäs se on tuo joensuulai8sen lastentarvikeliikkeen varaston tyhjäksi ostaminen?"
... ja nyt sinä sitten varmaankin kerrot meille minkä lastentarvikeliikkeen.
Ai et tarkenna?
No niinhän minä vähän arvelin. paskanpuhjuja, seksikäs ihminen, jolla on pimppi... naamassa...
Auts
sattuiko arkaan paikkaan kun noin rumaa kieltä lieksan sivistyneistö päästää suustaan :)))
En ole pitänyt itseäni kovin sivistyneenä, mutta kiitoksia nyt vaan ihan vitusti.
Ei voi kertoa koska viestit häviää kun mainitsee että kuka möi ja että kuka osti kaikki vaunut!
kuinkahan monen kaupungin verkkosivut vastaavat todellisuutta? Olisiko Lieksan pitänyt kertoa, että nyt rukouspaikka on lopetettu ja muutettu vaikkapa varastoksi. tai vessaksi.Haaa
Laita vinkki lehdistölle tai jollekin luottovaltuutetulle.
Eihän sitä mitenkään voi kertoa.
Jos vaikka olisi valhetta vainen... niinkun muuten onkin.
Miltä se tuntuu kun tietää olevansa valehteleva paskiainen? Tuleeko siitä oikein ylevä olo?
Minkälainen sinä olisit työtoverina jos vielä joskus saisit töitä.
Onko todennäköistä, että sinun vittumaisen luonteesi takia sinulle on sattunut työtapaturmia?
Mitä luulet?
No oikeastihan sinä et ikinä töitä saa ja meille et ainakaan pääse koska tänne ei oteta mielisairaita.
Hyvin yksinkertaista, olisi tarvinnut vain poistaa kyseinen tieto. Tuntuu vaan, että se taisi pyöriä niin pitkään, kunnes joku teki ilmoituksen.
Voi näitä hyysäreitä, lukekaa nyt tätäkin kommenttia , tällaiset kun pääsevät maailmaa parantamaan ja hyysäämään näitä muunmaalaisia niin kyllä siinä suomalainen unohtuu väkisinkin. Tälle kyseiselle henkilölle, (No eipä tietenkään), suosittelisin ajanvarausta psykiatrille.
Entä se asuntopalo? Miten syttyi, sytyttikö joku tahallaan? Ei edes rikospoliisia ole kutsuttu paikalle tutkimaan, tulee väärä tuomio jollekin!
Eikö Lieksan kaupoista saa lastenvaunuja kun piti Joensuusta hakea?
Lieksan kaupoista lastenvaunuja?
Oli kai vitsi:)
Rollaattoreita voisi löytyäkkin!
itkette aikuiset ihmiset, varmaan vaippanne on jo märkä.
Miksi ei tutkita kaupungin sosiaalitoimiston apuperusteita alkuperäisille asukaille.? Myös summat noin keskivertona, ois hyvä tietää samoin kuinka kauan aiotaan jatkaa eriarvoistamista siinäkin. Ei kai perusteeksi riitä että tulee Afrikasta, silloin pitäisi maksaa myös Ruotsista tulleille ja muille sen kaltaisille tapauksille.
Miksi suositaan yhtä ryhmää muiden kustannuksella, tämähän on totta kaupunki saa sosiaalimenoihinsa määrätyn summan valtiolta näihin menoihin mutta lisäavustus kaupungin puolelta on sääntö ei poikkeus. Näin toimii sosiaalipolitiikka Lieksassa 2000-luvulla. Käytännön pieni vinkki vaatikaa sosiaalityöntekijöiden käyttävän mustia aurinkolaseja myös sisätiloissa niin ei pysry ihonvärin perusteella luokitelemaan ihmisiä, vaan niinkuin laissa on tarpeen mukaan..!
Että tälläista.
Kiitos toni
Minun tietoja ette ainakaan urki ja levittele.
Omillenne saatte tehdä ihan mitä tahdotte. Laittakaa vaikka lehteen.
Kerro kenen pitäisi tutkia sosiaalitoimistomme apuperusteet? Kuka olisi riittävän luotettava taho? Sitten vain adressia perustamaan.
Jos jolekin ryhmälle on mahollista jakaa valtion rahaa pohjattomasti 3 vuotta niin miksipä sitä ei sitten tehtäisi. Suuri osa rahnusta jääpi Lieksan liikkeisiin. Miksi pakolaisen pitäisi kulkee huonois kuteis, jos valtio korvaa hyvä vetimet. Miksi pakolaisella ei saisi olla kunnon pyörää jos valtio korvaa? Miksi ? miksi? Poliitikkojen asia on laittaa asiat kohalleen kantaväen kohalla. Heidän kulunsa rokotetaan meleko suoraan lieksalaisilta veronmaksajilta. Pakolaisten menoloihin osallistuu noin 5 milj. suomalaista. ero on siinä Loogista.
Tämä kommentti täysin järkeä vailla, voi voi sinua hieno homma, surettaa sinun puolesta kun olet noin vit.un tyhmä :(
"Miksi ei tutkita kaupungin sosiaalitoimiston apuperusteita alkuperäisille asukaille.?"
Minäkin haluan tietää, paljonko rahaa menee hukkaan häirikköpersuille. Numerot esiin, kylä kylältä! Persuudesta pitää säätää haittavero.
Kohta turvapaikkaturistien kulut rokotetaan suoraan lieksalaisilta veronmaksajilta.
Hyysäreille pitäisi säätää hyysärivero yhteiskunnalle aiheutetuista kuluista.
Olisikko polisii puolueeton tutkimaan.?
Eikö se valtion raha ole loppupelissä Lieksan kaupungin veronmaksajien selkänahasta otettua rahaa. Aika lyhytnäköistä ajattelua.
voihan vittu?
P-korean koiravideohan teillä onkin persut.
On on, siinä esiintyy hyvin koulutettu demariryhmä joka tottelee sokeasti johtajansa Il Jutan oppeja!
Kannattaa käydä silmälääkärissä ja ostaa kipukoukku. Voi sillä hoitaa peräpukamat.
Kaiva sillä kipukoukulla ikeniäsi kunhan olet ensin hanuriasi rassannut!
Joko on mennyt perille.
Mitä häh ?
Mitä häh..
Käh mitä häh.
entäpä jos Evlut;t perustavat muslimimaahan kirkon? Mitenkäs tässä kävis? Tasapuolisuuden vuoksi vaan kysyn
Irma kumppanit kirkkoa rakentamaan vaikka Somaliaan. Katotaan tuleeko skalpeerattuna takaisn. :)))))))))