Liian helppoja

keksikää uutta!

Miksi kaikki sanaristikkolehtien ristikot on niin helppoja? Melkein kaikkien kannessa jo lukee HELPOT RISTIKOT? Haluaisin ristikkolehden, jossa olisi vaativia ristikoita, joita voisi iltaisin oikein pohtia. Ei ole mukavaa kirjoittaa kynä sauhuten niin, että parin minuutin täytön jälkeen on taas yksi ristikko täynnä. Ainoat vaikeat kohdat on jotain maantieteellisiä nimiä.
Olen joskus löytänyt muutaman hyvän ristikon Suomen Kuvalehdestä, mutta yhtään kunnon ristikkolehteä ei ole myynnissä.
Lisäksi jokaisessa ristikossa on aina samat naurettavan helpot sanat, tyyliin
Mattila - no oiskohan Karita tai Anne
kamerassa - etsin
naissukulainen - täti jne jne.
Tympii!

12

3449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihan iisi

      Kokeile perjantain Helsingin Sanomien ristikkoa.

    • kokenut2

      Suosittelen Punaista Pelikaania.

    • keksikää uutta!

      Saakohan tuota Punaista Pelikaania ostettua irtonumerona vai pitääkö tilata? En ole tällaista lehteä nähnytkään kaupoissa. Kiitos vinkeistä!
      Viime aikoina olen täytellyt japanilaisia eli siluettiristikoita. Niihinkin tulee himo. :D
      Olen joskus myös laatinut huvikseni ristikoita. Sekin on mukavaa hommaa.

    • Minimerkki000
    • Keksikää uutta!

      No voi kehno! Ihmettelinkin, kun en ole löytänyt sitä lehtihyllyistä, mutta nyt antamasi vinkin perusteella tutkailin, eikä sitä myydä meillä päin ollenkaan.

      • tkhtre

        Piilosana ristikot ovat minulle,joskus melko vaikeita.


    • rattkoja

      Iisakin visaiset (ilm. kerran kk, älä sekoita iisakin helppoihin) sekä Iisakin visaiset-albumi, joka ilmestyy kahdesti vuodessa. Punaista pelikaania ja kaikkia näitä saa ihan normi lehtihyllyistä, lähes joka paikasta.

    • Itse ja suosin Pelikaani - letiperheen lehtiä. Jokaista tasoa löytyy, Musta on helpoin, ja sitten tässäkin ketjussa jo mainittu punainen sisältää haastavia. Itse pidän myös Passeli Pelikaanista, aina silloin tällöin tulee ostettua irtonumero, se sisältää helpohkoja, mutta ei kuitenkaan niin helppoja, että useinkaan ei tarvitse kynä sauhuten vain kirjoittaa vastauksia. Eli Passelia voisi kokeilla, jos haluaa keskitasoisempaa pähkäiltävää.

    • Anonyymi

      Iisakin vaikeissa löytyy vastusta.

      • Anonyymi

        Siinä vaikeimmat saattavat olla ylivaikeita, ainakin Simbergin laatimat ristikot. PuPessakin kn haastavia, mutta ymmärtääkssni Iisakissa on haastavimmat ristikot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä vaikeimmat saattavat olla ylivaikeita, ainakin Simbergin laatimat ristikot. PuPessakin kn haastavia, mutta ymmärtääkssni Iisakissa on haastavimmat ristikot.

        Tapio-Huuhaa, joka tuon selvästi kirjoitti, ei ole kummankaan lehden asiakas tai vakituinen ratkoja, joten hän arvailee, mutta kaikessa pitää olla mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tapio-Huuhaa, joka tuon selvästi kirjoitti, ei ole kummankaan lehden asiakas tai vakituinen ratkoja, joten hän arvailee, mutta kaikessa pitää olla mukana.

        Eikä se edes maininnut Sanaseppojen lehteä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      66
      4012
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      15
      2127
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      11
      1897
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1264
    5. 27
      1219
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      993
    7. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      43
      839
    8. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      71
      837
    9. Tuntuu että sulla on uusi ihastus

      Toivottavasti vain harhailen.
      Ikävä
      40
      731
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      24
      694
    Aihe