Liian helppoja

keksikää uutta!

Miksi kaikki sanaristikkolehtien ristikot on niin helppoja? Melkein kaikkien kannessa jo lukee HELPOT RISTIKOT? Haluaisin ristikkolehden, jossa olisi vaativia ristikoita, joita voisi iltaisin oikein pohtia. Ei ole mukavaa kirjoittaa kynä sauhuten niin, että parin minuutin täytön jälkeen on taas yksi ristikko täynnä. Ainoat vaikeat kohdat on jotain maantieteellisiä nimiä.
Olen joskus löytänyt muutaman hyvän ristikon Suomen Kuvalehdestä, mutta yhtään kunnon ristikkolehteä ei ole myynnissä.
Lisäksi jokaisessa ristikossa on aina samat naurettavan helpot sanat, tyyliin
Mattila - no oiskohan Karita tai Anne
kamerassa - etsin
naissukulainen - täti jne jne.
Tympii!

12

3242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihan iisi

      Kokeile perjantain Helsingin Sanomien ristikkoa.

    • kokenut2

      Suosittelen Punaista Pelikaania.

    • keksikää uutta!

      Saakohan tuota Punaista Pelikaania ostettua irtonumerona vai pitääkö tilata? En ole tällaista lehteä nähnytkään kaupoissa. Kiitos vinkeistä!
      Viime aikoina olen täytellyt japanilaisia eli siluettiristikoita. Niihinkin tulee himo. :D
      Olen joskus myös laatinut huvikseni ristikoita. Sekin on mukavaa hommaa.

    • Minimerkki000
    • Keksikää uutta!

      No voi kehno! Ihmettelinkin, kun en ole löytänyt sitä lehtihyllyistä, mutta nyt antamasi vinkin perusteella tutkailin, eikä sitä myydä meillä päin ollenkaan.

      • tkhtre

        Piilosana ristikot ovat minulle,joskus melko vaikeita.


    • rattkoja

      Iisakin visaiset (ilm. kerran kk, älä sekoita iisakin helppoihin) sekä Iisakin visaiset-albumi, joka ilmestyy kahdesti vuodessa. Punaista pelikaania ja kaikkia näitä saa ihan normi lehtihyllyistä, lähes joka paikasta.

    • Itse ja suosin Pelikaani - letiperheen lehtiä. Jokaista tasoa löytyy, Musta on helpoin, ja sitten tässäkin ketjussa jo mainittu punainen sisältää haastavia. Itse pidän myös Passeli Pelikaanista, aina silloin tällöin tulee ostettua irtonumero, se sisältää helpohkoja, mutta ei kuitenkaan niin helppoja, että useinkaan ei tarvitse kynä sauhuten vain kirjoittaa vastauksia. Eli Passelia voisi kokeilla, jos haluaa keskitasoisempaa pähkäiltävää.

    • Anonyymi

      Iisakin vaikeissa löytyy vastusta.

      • Anonyymi

        Siinä vaikeimmat saattavat olla ylivaikeita, ainakin Simbergin laatimat ristikot. PuPessakin kn haastavia, mutta ymmärtääkssni Iisakissa on haastavimmat ristikot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä vaikeimmat saattavat olla ylivaikeita, ainakin Simbergin laatimat ristikot. PuPessakin kn haastavia, mutta ymmärtääkssni Iisakissa on haastavimmat ristikot.

        Tapio-Huuhaa, joka tuon selvästi kirjoitti, ei ole kummankaan lehden asiakas tai vakituinen ratkoja, joten hän arvailee, mutta kaikessa pitää olla mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tapio-Huuhaa, joka tuon selvästi kirjoitti, ei ole kummankaan lehden asiakas tai vakituinen ratkoja, joten hän arvailee, mutta kaikessa pitää olla mukana.

        Eikä se edes maininnut Sanaseppojen lehteä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2423
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      119
      1289
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      993
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      251
      873
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      872
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      850
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe