Ostin lennot lontooseen ja takas, ja lippu on mallia e-lippu. S-postiin tuli kuitti lipusta "Electronic Ticket Receipt" ja jäin miettiin että enkö tosiaan tarvitse ollenkaan paperista lippua? Vai pitääkö se tulostaa jostain, entä onko tuolla s-postiin tulleella kuitilla mitään käyttöä. Onko siis niin että kentälle mennessä mulla ei tarvi olla mukana muita ku passi? Jos teen lähtösevityksen automaatilla, niin mitä se tulostaa mulle ja mitä sen jälkeen pitää olla turvatarkastukseen ja portilla mukana?
Finnair e-lippu
9
15818
Vastaukset
- 3+13
E-lippua ei tarvitse fyysisesti missään, mutta voi sen tulostaakin, niin siinä on kaikki tarvittavat tiedot. Jos et tulosta niin ota siitä booking reference eli varaustunnus talteen. Automaatilta tai tiskiltä saat sitten boarding passin, tai jos teet lähtöselvityksen netissä se voidaan lähettää kännykkäänkin. Sillä sitten pääset turvatarkastuksen läpi ja portilla koneeseen.
- Ekaa kertaa lennänn
Kiitos :)
- antza7
Lähtöselvitysautomaattiin syötetään sukunimi ja varausnumero, jolloin se löytää varauksesi. Kone lukee muistaakseni passit ja tämän jälkeen se tulostaa sinulle boarding passin ja matkalukku tägin, jonka kiinnität itse matkalaukkuusi ja viet laukun baggage drop tiskille, jossa virakilija pyytää vielä passia :)
- 12+17
Lähtöselvitysautomaattiin ei Finnairilla tarvitse varausnumeroa välttämättä, passin kun lykkää koneeseen niin tiedot tulevat myös sillä, sitten vain ohjeiden mukaan.
Lippua ei välttämättä tarvitse ollenkaan mutta ei kai se paljoa tilaa vie vaikka olisikin mukana. - ekaa kertaa lennännn
Edelliselle kysymys, ku sanoit että Lippua ei tarvi mutta ei ole haittaakaan, niin jos nyt haluisin sen lipun mukaan niin mistä saan sen, tulostaako automaatti sen lipun mulle? vai? Ilmeisesti siis automaatti tulostaa boarding passin ja se siis toimii niinkuin lippuna eikö? Oletteko tehneet lähtöselvitystä netissä? Onko sillon niin että kun boarding pass tulee tekstiviestinä niin sillon voi kentälle saapuessa kävellä suoraan turvatarkastukseen jos ei ole ku käsimatka tavaraa.
- 9+13
Jos et ole "vanhoina hyvinä aikoina" lentänyt, niin voit ajatella yksinkertaisesti että boarding pass on lippu jonka saat lähtöselvityksestä. Jos teet sen netissä niin se voi tulla viestinä tai voit printata sen paperille.
Se, mitä nykyään kutsutaan e-lipuksi, on yksinkertaisesti tieto maksetusta ja vahvistetusta varauksesta lentoyhtiöllä. Tämä juontaa siihen, että ennen piti olla paperinen lippu, joka piti esittää lähtöselvityksessä jotta sai boarding passin. Lähtöselvityksessä pitää tietenkin jollain lailla löytää oikea "e-lippu" eli tieto varauksesta, joten sen takia on hyvä, että on varaustunnus mukana. Löytyy se varaus usein ilmankin, mutta varsinkaan ulkomailla en luottaisi siihen 100% varmuudella. Itse pidän tapanani pitää mukana printtausta varausvahvistuksesta jotta siitä löytyy tarvittaessa kaikki tiedot. Lisäksi joissain maissa voidaan rajalla olla kiinnostuneita siitä, että miten aikoo poistua maasta, ja silloin printti on hyvä olla olemassa. - 2 + 18
9+13 kirjoitti:
Jos et ole "vanhoina hyvinä aikoina" lentänyt, niin voit ajatella yksinkertaisesti että boarding pass on lippu jonka saat lähtöselvityksestä. Jos teet sen netissä niin se voi tulla viestinä tai voit printata sen paperille.
Se, mitä nykyään kutsutaan e-lipuksi, on yksinkertaisesti tieto maksetusta ja vahvistetusta varauksesta lentoyhtiöllä. Tämä juontaa siihen, että ennen piti olla paperinen lippu, joka piti esittää lähtöselvityksessä jotta sai boarding passin. Lähtöselvityksessä pitää tietenkin jollain lailla löytää oikea "e-lippu" eli tieto varauksesta, joten sen takia on hyvä, että on varaustunnus mukana. Löytyy se varaus usein ilmankin, mutta varsinkaan ulkomailla en luottaisi siihen 100% varmuudella. Itse pidän tapanani pitää mukana printtausta varausvahvistuksesta jotta siitä löytyy tarvittaessa kaikki tiedot. Lisäksi joissain maissa voidaan rajalla olla kiinnostuneita siitä, että miten aikoo poistua maasta, ja silloin printti on hyvä olla olemassa.Alan termistöön kuuluu asiakkaiden sekoittaminen. Lippuja ei varsinaisesti ole lainkaan, mutta kuitenkin varausjärjestelmässä ”kirjoitetaan lippu” – pelkkänä digitaalisena operaationa. Alalla siis puhutaan noin 1950-luvun käsitteillä eikä kerrota mistä todella on kyse.
Jossain vaiheessa jotkut yhtiöt vielä sekoittivat pakkaa kirjoittamalla erikseen e-lipusta ja erikseen liputtomasta matkasta.
Ja moni matkustaja muistaa vielä aidot paperiliput, jotka olivat arvotavaraa (ilman lippua ei ollut asiaa lennolle, ja ilman lippuvihon kantaa joutui liriin matkalaskua tehdessä).
Käytännössä ”lipun” tulostaminen paperille on tosiaankin hyvä varmistus, vaikka 99,9-prosenttisesti turhaa. Näkeehän siitä sitten itse, minne on menossa.
Boarding pass ei ole lippu, mutta se on se dokumentti, joka EU-asetuksen mukaan pitää esittää turvatarkastukseen mentäessä. Mitään muita papereita (paitsi tietysti henkilötodistus) ei missään normaalissa tilanteessa kysellä. - Henri5898
Joo sitten viellä kaikki englaniksi niin tavis putosi kärryiltä..Ei kiitos lentomatkailun
- mitäsieltätulee
Finnairin mobiilisovellus on muuten todella kätevä. Löytyy kaikki yhdessä paketissa. Mutta menee enempi filosofiseksi, onko e-lippuaikana varsinaisesti mitään "lippua" olemassakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875