Pääkaupunkiseudulla on valtava määrä asuntoja myynnissä ja ennätyspitkät myyntiajat. Kävijöitä näytöillä on, mutta tarjouksia ei jätetä. Ainoita tarjouksia ovat ihmiset jotka haluavat "oman myynti" -lausekkeen kauppakirjaan eli kauppa toteutuu jos oma saadaan myytyä. Ja nämä kaupat pääsääntöisesti raukeavat tähän.
Nyt ollaan tultu tilanteeseen, että on pakko alkaa tiputtamaan hintapyyntöjä jos haluaa saada asuntonsa kaupaksi. Monellahan on se tilanne, että asunto pitää myydä mutta pankki ei pakota siihen. Mutta kohta pankkien kärsivällisyys alkaa loppumaan ja silloin alkaa ne pakkomyynnit.
Ostoa harkitsevan kannattaa nyt odottaa odottaa syksyä ja ensi talven lumia. Kesä mennään vielä patti-tilanteessa, mutta syksyllä alkaa tapahtumaan.
Nyt ollaan tultu tilanteeseen, että on pakko alkaa tiputtamaan hintapyyntöjä jos haluaa saada asuntonsa kaupaksi. Monellahan on se tilanne, että asunto pitää myydä mutta pankki ei pakota siihen. Mutta kohta pankkien kärsivällisyys alkaa loppumaan ja silloin alkaa ne pakkomyynnit.
Ostoa harkitsevan kannattaa nyt odottaa odottaa syksyä ja ensi talven lumia. Kesä mennään vielä patti-tilanteessa, mutta syksyllä alkaa tapahtumaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ainakin Kallion yksiöitä on myynnissä vähemmän kuin vuosiin. Mistä tämä kertoo? Myyntiajat minimaaliset? Kukaan ei halua luopua?
Myyjät tietää ettei saa omiaan pois joten miksi myydä.
Ilman muuta nyt on sellainen aika, epävarmuustekiöitä niin paljon ja siksi kysyntä heikkoa, että ei kannata edes myyntiin laittaa ellei ole ihan pakko. Asunnon vaihto kyllä voi onnistua jos ostettavan asunnon hinnasta saa vastaavasti tingittyä sen mitä omansa hinnasta jouuu alentamaan, pääsee siinä vähän vähemmällä varainsiirtoverollakin.
Ainoa huono puoli on että kukaan täysijärkinen henkilä ei asu kalliossa ja itekkin -90 luvulla siellä päin asuneena ainoa hyvä puoli oli että oli lähellä keskustaa mutta siihen se sitten jäi ja minulle saisi maksaa että kerostaloon enää menisin asumaan.
HAHAHAHAHAHAHAHAAA! :D
Voi ristsus sentään. Saman viestin saa lukea täältä 3kk välein. NÄin on saanut tehdä koko palstan olemassa olon ajan!
Yritä nyt hyvä ihminen käsittää, että kellään ei ole pakko myydä. Jos se oma ei mene heti kaupaksi niin siinä asutaan juuri niin kauan kunnes menee. Ja miksi ihmeessä joku olisi ostamassa uutta jos vanhakin on pakko myydä?!? :D
Ei voi kun ihmetellä näitten tyffe-peelojen älynlajoja. Tai siis eihän niitä voikaan ihmetellä kun ei niitä älynlahjoja edes ole :(
Tosiaan syksyllä ALE -70% tai viimeistään Q5!!!
Nerokas aloitus tosiaan. Meinaatko rommari, että jos asuntojen hinta putoaa esim. 20%, pankki ei enää vaadi myymään omaa ensin?
Aina on oikea aika ostaa oma koti.
"Pääkaupunkiseudulla on valtava määrä asuntoja myynnissä ja ennätyspitkät myyntiajat. Kävijöitä näytöillä on, mutta tarjouksia ei jätetä. Ainoita tarjouksia ovat ihmiset jotka haluavat "oman myynti" -lausekkeen kauppakirjaan eli kauppa toteutuu jos oma saadaan myytyä. Ja nämä kaupat pääsääntöisesti raukeavat tähän.
Nyt ollaan tultu tilanteeseen, että on pakko alkaa tiputtamaan hintapyyntöjä jos haluaa saada asuntonsa kaupaksi."
Eihän se auta vaikka hintaa tiputtaisi, kukaan ei voi ostaa kun ei omaa saa myytyä..
"Mutta kohta pankkien kärsivällisyys alkaa loppumaan ja silloin alkaa ne pakkomyynnit."
Pankilla ei lopu kärsivällisyys, vaan tuhnulla.
Aina parempi pankille, jos korkoja vaikka pelkästään makselee.
Vieraileva tähti Laupias on ottanut kantaa ,oikein mukavaa että käyt täällä edes joskus vierailemassa,mitähän nykyisin puurat kun ei sua ole kuulunut?
Tuossa on rivarikolmio olllut myynnissä uudellamaalla pian vuoden. Täytyy sanoo, että asunnon myyjä on sitkeä sissi. Välittäjä on yrittänyt kaupitella, mutta asunto ei mene kaupaksi. Asunnon omistaja ostanut toisen asunnon toiselta puolelta Suomea.
Ps. Tämä ei ole feikki.
Eihän tässä tapauksessa ole mitään hätää jos se vanha asunto on velaton ja muuttanut halvemmalle seudulle ja asuntohan menee kaupaksi jos hinta ón kohdillaan mutta jos pitää tiukasti kiinni hiinnasta eikä alenna sitä niin myydähän sitä saa ja kauan.
"haluavat "oman myynti" -lausekkeen kauppakirjaan eli kauppa toteutuu jos oma saadaan myytyä"
-Sillä keunun,,,,,kysessä on ketjurektio joka kantaa kaus ,kaikkien on saatava myytyä tai ketju katkeaa.
Tulee taas mieleen ikivelkaisen sanonta,kauppa käy kuin siimaa tai kauppa käy kuin rajumyrskynlailla.
Ei kai vaan helsingissä ole kauppaajat pitkittyneet,tuollahan pitäisi voida ostaa ilman oman myynnin odottamisia,jos näin on jo nyt niin voi tauti,pääkaupungissa ei tuolloin luoteta enään oman varmaan myyntiin,ja ketju on valmis.
Eihän tämän näin kuulunut mennä ,eihän ikuiseen nousuun luottavat.???
Jospa odottaisit juhlinnan aloittamista siihen, että ensimmäisessäkään tilastossa todettaisiin hintojen laskevan? Toistaiseksi nähty vain tsunaminousua, vaikka lama päällä.
"vaikka lama päällä."
Ai hemmetti niinpäs taitaa olla sen myöntää näköjään jo kovinkin muuli.
Oli se lama tuossa 2008-paikkeillakin, vaan eipä tippuneet hinnat ainakaan Helsingissä.
Sinulla taisivat olla tasan samat jutut jo silloin.
Maanlaajuisesti tippuivat vähän noin yhden kvartaalin ajan.
Eivät niin paljoa, että vuokralla olisi kannattanut odotella.
Kun monella on ehto oman myymisestä ensin, ne kaupat tapahtuu kaikki rytinällä. Missä vaiheessa rommauttaja pääsee tähän väliin heittämään hävyttömän halvan tarjouksen? Ei mihinkään ja tuhnutus jatkuu. Kun ne kaupat tapahtuu, on kaikilla mieleisensä asunto eikä rommauttaja silloinkaan pääse omaan.
Oman asunnon myynti ensin ei ole vain ostajan ehto vaan sen vaatii pankkikin nykyään. Tuli minullekin ehdoksi vaikka omarahoitus on 60% seuraavasta kohteesta.
Ja hyvä näin niin ei synny kahden asunnon loukkuja. Tosin asuntokaupankäynti hieman hidastunut.
Me ostimme uudiskohteen ensin ja myimme sitten vanhan kun muuttoaika alkoi lähestyä. Ei mitään ongelmaa. Vanha meni ensi näytöllä pyyntihintaan. Pankki rahoitti ilman mutinoita bulletilla vaihtorumban.
Varman päälle pelaaja harkitsee ainakin asunnonvaihtoasunnon käyttöä puskurina.
Eihän tuo hintojen heilahtelu ja mahdolliset rommaukset tai kuplat pitäisi asunnon vaihtajaa pelottaa ja jarruttaa: väliraha vaihdossa pysyy aika samana vaikka a) myy ja ostaa kalliilla, tai b) myy ja ostaa vähän halvemmalla. Siis jos jossakin pitää asua kuitenkin.
Tuon vanhan myymisen ja uuden ostamisen hankala järjestely on ihan sama mikä se on aina ollut. Tähän voisi joku keksiä "tuotteen"?
"Yritä nyt hyvä ihminen käsittää, että kellään ei ole pakko myydä. Jos se oma ei mene heti kaupaksi niin siinä asutaan juuri niin kauan kunnes menee. Ja miksi ihmeessä joku olisi ostamassa uutta jos vanhakin on pakko myydä?!? :D "
Siinähän taas jollain "ajoissaostaneella" leikkaa...
Joku voi tosiaan ostaa uuden (pienemmän/halvemman), jos ei pysty vanhan maksuja enää hotamaan. Tästähän on puhuttu, kuinka monet nuoretkin ovat ostaneet heti ensiasunnoksi ison asunnon, vaikka sen ok-talon. Palstan ok-loordit...?
Tai voi tulla eteen muutto toiselle paikkakunnalle työn perässä... On monia syitä miksi niin voi joutua tekemään.
NYT ON LAMA ! KAKSIOT HESA ESPOO MENEE EKALLA NÄYTÖLLÄ.
MISSÄÄN OK KOHTEESSA HINTA EI OLE PUDONNUT. ÓK - TALO ON TAAS ENSI-
VUONNA ENTISTÄ KALLIIMMPI. OMAKOTITALON POHJA MAKSAA KIRKKONUMMELLA 150.000 e VERO , ESPOOSSA 200.000 e REVI SITTEN SIITÄ JA KAUPAKSI MENEE HETI
Kun asunnon hinta on asetettu järkevästi, asunto on peruskunnossa ja myynnin esteet poistettu niin eipä se myyntiaika pitene normaalista. Joskus kannttaa myös miettiä olisiko vuokraaminen hyvä vaihtoehto?
90 luvun laman opetus hinnat alas vähint. 35% .kyllä ja se oli pieni. Lama verrattuna tämän päivän euro romahdukseen
Syksy on vielä kehnompi myyntiaika, niinkuin talvikin... Valitettavasti.
Nimim. kohta vuoden taloa myynnyt 4 välittäjän turvin..