Pitääkö minun hankkia joku erillinen zoomi-osa putkeeni vai eikö tällä putkella saa tosissaan kuin "yhden kokoisia" kuvia?
Tämän lisäksi putken automaattifocus ei toimi. Miksi objektiiviin on edes lisätty tämä af-toiminto jos se eo ole käytettävissä?
Toivottavasti joku osaisi auttaa :)
Eikö Canon EF 85mm f/1,8 USM - objektiivilla pysty zoomata?
11
308
Vastaukset
- hjwhgf
Ei ole zoomi.
Laita se objektiivin kyljessä oleva kytkin AF-asentoon. - kekeke
Avuton! equals provo?
- Zoomiosa
”eikö tällä putkella saa tosissaan kuin "yhden kokoisia" kuvia?”
– tarkoitat varmaan ns kymppikokoa?
No ei todellakaan saa jos ei osaa. Samasta syystä saa vain yhdestä kohteesta kuvia. Yleensä kuvan koko ei johdu putkesta vaan kennosta. Yleensä digikameran valikosta valitaan kuvan resoluutio. Paperille siitä voit sitten tulostaa ihan kaiken kokoisia kuvia
Tilanne helpottuu sitten kun opit kävelemään ja osaat kääntää kameraa.
”Zoomiosa putkeeni” pitää ehdottomasti hankkia. Se on lakisääteinen pakollinen varuste.- Jalkazoomi
Voihan sitä käyttää ns jalkazoomia eli tuon kävelemisen taito on siinä erittäin oleellista. Kun kävelet lähemmäksi kuvauskohdetta ( tai kauemmaksi) niin huomaat että sen kuvauskohteen koko muuttu samalla. Ei kaikkeen kuvaamiseen tarvita aina zoomia ( se on vain laiskoja tai liikuntarajoitteisia varten).
- niin huomaat
Jalkazoomi kirjoitti:
Voihan sitä käyttää ns jalkazoomia eli tuon kävelemisen taito on siinä erittäin oleellista. Kun kävelet lähemmäksi kuvauskohdetta ( tai kauemmaksi) niin huomaat että sen kuvauskohteen koko muuttu samalla. Ei kaikkeen kuvaamiseen tarvita aina zoomia ( se on vain laiskoja tai liikuntarajoitteisia varten).
Tuleeko suurempia kuvia jos kävelee lähelle?
Kuinka läheltä/kaukaa pitää kuvata, että tulee ns. kymppikuva (10x15 cm)?
”kuvauskohteen koko muuttu samalla”
Kuinka suureksi voin muuttua jos kuvaaja tulee ihan lähelle?
Kyllähän kuvia saa erikokoisina. Tilatessa kopioita pitää vain valita sopiva koko. Ei kai kiinteäpolttovälinen objektiivi voi olla niin hankala käsittää? Kiinteällä polttovälillä saadaan parempi hinta/laatusuhde, kun katsotaan valovoimaa ja piirtokykyä sekä vääristymiä. Ei sitä saa millään lisäosalla zoomiksi. Jos tarvitse zomia, käytä sitä kittilasia.
- Kolmella kakkulalla
Zoomaus onnistuu zoom-objektiiveilla. Ne paremmat kuvat onnistuvat kiinteäpolttovälisillä, joita kutsutaan myös nimellä prime.
Zoom-objektiiveihin ei onnistuta saamaan aikaan yhtä suurta valovoimaa ja yhtä hyvää piirtokykyä kuin primeihin. Moni ammattilainen jättää zoomaamisen suosiolla harrastelijoiden leikiksi.
Olen itsekin vasta zoom-asteella: kolmesta kakkulastani kaksi on zoomeja ja vain yksi prime. Toivon rikastuvani sen verran, että pystyn hankkimaan lisää primeja ja oppivani kuvaamista sen verran, että voin jättää zoomaamisen vähemmälle. - Avuton!
Kävelyssä ei ole ollut ongelmia. Outoa on mielestäni ollut se, että jos haluan saada koko(vartalo)kuvia tulee minun seistä kohteesta hyvinkin kaukana.
Vaikka siirtäisin objektiivin kyljessä olevan kytkimen MFsesta AFkseen ei tapahdu "autofokusta". Johtuuko tämä huonoista tarkennuspisteistä?
Olen näköjään muotoillut kysymykseni väärin/ hakenut vastausta toiseen kysymykseen. Haluaisin pikemminkin tietää voiko tällä putkella saada laajempaa kuvaa?
Kiitos kuitenkin hyvistä vastauksista. - väärin/hakenut
Haluaisin pikemminkin tietää voiko tällä putkella saada laajempaa kuvaa?
—joo voi saada. Tarvitset objektiivin vain nokalle kiinnitettävän 58 mm laajakulmalisäkkeen.- Avuton!
Kuulostaa varmasti tyhmältä, mutta mistä tiedän minkä 58mm laajakulmalisäkkeen pystyn kiinnittämään objektiiviini?
Selasin internetiä hakisanalla "laajakulmalisäke 58mm" ja törmäsin putkiin jotka olivat esim.
Canon WD-H58W (58mm, 0,8 x), laajakulmalisäke
ja
Canon Laajakulma WD-H58W
Tälläinen laajakulmalisäkekö minun tulisi hankkia? Kuinka kallis kyseinen lisäke on?
Kiitos vielä! :)
- zoomaamaan
Jos zoomaamaan haluaa päästä, niin siihen ei laajakulmalisäkkeet auta. Mitä jos hankkisit ihan vaan zoom-objektiivin? Tuota 85 millistäkin sitten voi tietysti käyttää sopivissa tilanteissa, tai myydä vaikka pois jos tuntuu ettei sille ole mitään käyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499921Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126695Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736025Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405901Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464114Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633026Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?412335- 611355
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191156Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48995