Silmät kuivaa, punottaa, kirvelee. Tekisi mieli kaivaa ne irti.

Alergiaa

Vaikka ulkona vielä metri lunta, niin kohta se ihanuus taas alkaa.
Siitepölyallergiaani kuuluu kaikki perinteiset tukkoisuudet nenässä ja nielussa ym. mutta eniten häiritsee aivan uskomaton silmien kuivuminen ja kutina.
Tippaa laitan silmiin enemmän kuin resepti sallii, mutta ei niitäkään voi sinne sentään olla joka sekunti pudottamassa, joten voisin kysyä täältä, että onko kokemusta hyvästä allergiapilleristä, joka vaikuttaisi erityisesti kuiviin kutiaviin silmiin? Ei ole pahitteeksi, jos tabletti helpottaa myös hengittämistä.

7

3053

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Avamys- nenäsuihkeen pitäis auttaa mysö silmäoireisiin.

      Itselläni on käytössä allergialääkkeenä Xyzal. Olen havainnut Livostin-silmätipat (reseptillä) hyviksi. Lomudalia jouduin käyttämään tosi monta kertaa päivässä, mutta Livostinia max. 3 kertaa.

      Jos sulla on allergiaa koivun ja/tai timotein siitepölylle oletko harkinnut siedätyshoitoa? Voin suositella lämpimästi, sillä elämänlaatu on kohentunut paljon siedätyshoidon myötä.

    • Alergiaa

      Avamyssyä pistänkin nenään.

      Nyt on käytössä Aerius, mutta aikaisemmin oli levosetiritsiinia sisältävät pillerit, enkä muista että ne kummemmin silmiin auttoivat. Tosin ei näitä nykyisiäkään voi kehua.

      Allergiaani ei ole tarkemmin tutkittu. Koivulle olen ainakin allerginen ja monelle muullekin, koska allergia jatkuu koko kesän läpi tasaisen voimakkaana. Siedätystä olen ajatellut, mutta en pidä piikeistä enkä oikein ehdi työkiireiden vuoksi jokaviikko lääkäriin piikitettäväksi.

    • Henna

      Timoteisiedätystä on tablettimuotoisenakin. Koivua ei tietääkseni ole vielä tablettina.

    • säihky silmä

      saattaa olla että kärsit myös kuivasilmäisyydestä,oireena vuotovat silmät,kirvelevät,kuin hiekaa olisi.sekä liika netissä oleilu tekee nämä oireet.osta artelac silmätipat,saa reseptinä edullisemmin isoina satsina.

    • Naana

      Nyt on tullut markkinoille uusi allergiseen nuhaan ja silmäoireisiin vaikuttava nenäsuihke Dymista (reseptillä), jossa samassa suihkeessa on antihistamiinia ja kortisonia. Suihke on senverran uusi, että siitä ei saa vielä Kelan peruskorvausta.

    • räpsyräpsy

      Eka suihkausten jälkeen helpottivat silmäoireet, ihan ykkönen tuo Dymista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe