Silmät kuivaa, punottaa, kirvelee. Tekisi mieli kaivaa ne irti.

Alergiaa

Vaikka ulkona vielä metri lunta, niin kohta se ihanuus taas alkaa.
Siitepölyallergiaani kuuluu kaikki perinteiset tukkoisuudet nenässä ja nielussa ym. mutta eniten häiritsee aivan uskomaton silmien kuivuminen ja kutina.
Tippaa laitan silmiin enemmän kuin resepti sallii, mutta ei niitäkään voi sinne sentään olla joka sekunti pudottamassa, joten voisin kysyä täältä, että onko kokemusta hyvästä allergiapilleristä, joka vaikuttaisi erityisesti kuiviin kutiaviin silmiin? Ei ole pahitteeksi, jos tabletti helpottaa myös hengittämistä.

7

2970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Avamys- nenäsuihkeen pitäis auttaa mysö silmäoireisiin.

      Itselläni on käytössä allergialääkkeenä Xyzal. Olen havainnut Livostin-silmätipat (reseptillä) hyviksi. Lomudalia jouduin käyttämään tosi monta kertaa päivässä, mutta Livostinia max. 3 kertaa.

      Jos sulla on allergiaa koivun ja/tai timotein siitepölylle oletko harkinnut siedätyshoitoa? Voin suositella lämpimästi, sillä elämänlaatu on kohentunut paljon siedätyshoidon myötä.

    • Alergiaa

      Avamyssyä pistänkin nenään.

      Nyt on käytössä Aerius, mutta aikaisemmin oli levosetiritsiinia sisältävät pillerit, enkä muista että ne kummemmin silmiin auttoivat. Tosin ei näitä nykyisiäkään voi kehua.

      Allergiaani ei ole tarkemmin tutkittu. Koivulle olen ainakin allerginen ja monelle muullekin, koska allergia jatkuu koko kesän läpi tasaisen voimakkaana. Siedätystä olen ajatellut, mutta en pidä piikeistä enkä oikein ehdi työkiireiden vuoksi jokaviikko lääkäriin piikitettäväksi.

    • Henna

      Timoteisiedätystä on tablettimuotoisenakin. Koivua ei tietääkseni ole vielä tablettina.

    • säihky silmä

      saattaa olla että kärsit myös kuivasilmäisyydestä,oireena vuotovat silmät,kirvelevät,kuin hiekaa olisi.sekä liika netissä oleilu tekee nämä oireet.osta artelac silmätipat,saa reseptinä edullisemmin isoina satsina.

    • Naana

      Nyt on tullut markkinoille uusi allergiseen nuhaan ja silmäoireisiin vaikuttava nenäsuihke Dymista (reseptillä), jossa samassa suihkeessa on antihistamiinia ja kortisonia. Suihke on senverran uusi, että siitä ei saa vielä Kelan peruskorvausta.

    • räpsyräpsy

      Eka suihkausten jälkeen helpottivat silmäoireet, ihan ykkönen tuo Dymista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3073
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2758
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2162
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2071
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1921
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1910
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      975
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      66
      933
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      878
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      870
    Aihe