Tolkien syrjii ja halveeraa kääpiöitä, koska hänen kirjoissaan on Hobitti-kääpiöitä. Hän on pahempi natsi kuin joku paha natsi.
Tolkien on saastainen syrjijä
derAlte
121319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei varmaan pitäisi vastata lainkaan, mutta:
1) Et ole tosissasi.
2) Kääpiöt ovat satuhahmoja, kuinka heitä syrjitään? Lyhytkasvuiset ihmiset ovat todellisia, mutta kääpiöt ovat satuhahmoja.
Kääpiö on taruolento ja on poliittisesti epäkorrektia kutsua lyhytkasvuisia kääpiöksi!! =)
On myös sanottu, että Tolkien syrji naisia, mutta en minä ainakaan lukiessani hänen tuotantoaan ole loukkaantunut...vaikka naisia hänen kirjoissaan on vähän, he ovat sitäkin mahtavampia (esim. Melian, Galadriel ym. ym.)
Silloin yöllä klo 00:00, kun kirjoittajan veressä oli kolme promillea, tuo viesti tuntui varmaan tosi fiksulta ja hauskalta.
... ha - ha ... :-O
Vanhus (der Alte) sekoilee vanhuutttaan... Hobitithan oli sen kirjan sankareita, eikä niistä taidettu koko kirjassa mainita yhtään pahaa sanaa. Tosin kääpiöistä taidettiin, mutta se ei johtunu niiden koosta vaan siitä että ne oli tehny pahojaan.
Mistäs sinäkin tiedät että kyseinen henkilö oli kännissä? Ettet vain ollut itsekkin mukana? Hah.
kolmen promillen humalat ovat muuten aivan hillittömän kovat ja en usko harvan pystyvän kirjoittamaan edes noin järkevää tekstiä silloin.
THS:n liitteissä sanotaan kääpiöistä, että "harvat heistä palvelivat Pahaa vapaaehtoisesti". Samaa positiivista kommenttia ei ihmisistä kuulla.
Tolkien EI pilkannut tai halveksinut naisia, päinvastoin, hän puhui kunnioittvasti ja kutsui nuoria naisia neidoiksi, joka on muuten ihana sana.
Totta on että naisia on oudoksuttavan vähän kirjoissa, mutta kirjat kuvaavat aikaa, historiaa, jolloin nainen oli kotipiika ja miehen ns. orja.
En nyt aloita mitään feministipuhetta, SE EI ole tarkoitus.Mutta Tolkien vain sattumalla tai muuten puhui vähemmän naisista, ja ne joista puhui, olivat suuria ja kunnianarvoisia.
Tolkien tavallaan halusi korjata tämän vääryyden.
Mutta tämä ei ole kovasanainen uhkaus, vain mielipide.Kääpiöistä olen samaa mieltä.
Liitty minuun miten?
se on Tsh eikä Ths!
Tarkoitatko siis että Tolkkien halveeraa satuolento kääpiöitä? En kyllä ihan tajua...Eihän kukaan siitä suutu jos halveeraa SATUOLENTOJA!?
Kuules, kuka täällä halveeraa lyhytkasvuisia ihmisiä? Ei kääpiöitä ole olemassa....
Taidat itse olle aivokääpiö....
just nii
olen ihan eri mieltä siis super eri mieltä siis super super eri mieltä ihan tripla eri mieltä et tuski ees oo lukenu tsh kirjaa tai kattonu elokuvaa