Missä vaiheessa sitä ehtis olla aloitteen tekijänä kun toinen muutenkin on jatkuvasti tunkemassa niitä käsiä housuihin. Kuukautisten alussa se on nyt oppinut jättämään suosiolla väliin pari päivää eikä edes tuu nukkumaan samaan sänkyyn. Minä silloin mielelläni käyttäisin tilaisuutta hyväkseni, että saisin jotain hellyyttä tai keskustelua osakseni, mutta eihän tuota ukkoa tunnu kiinnostavaan mikään muu kuin reikä mihin työntää elimensä. Olen nyt ajatellut ottaa puheeksi "haluttomuuteni" mikä ei ole haluttomuutta muuta kuin hänen kanssaan. Tulee olemaan kuin salamanisku kirkaalta taivaalta. Ukko ei ole ikinä kuvitellutkaan että haluttomuuteni johtuisi hänestä ja usein harmissaan ehdottaa miten mut pitäis opettaa suutelemaan ym. oikein. Tiedän kourallisen upeita ukkoja, joita ajattelen jatkuvasti aktin aikana sietääkseni tilannetta, mutta nyt on nuorin lapsi jo neljän ja jaksan ajatella muutakin kuin selviytymistä ja lisäaikaa. Mites tämän tilanteen kanssa pitäis edetä? Ero ei ole mielessä vaan koulutus.
neuvoja?
koulutukseen
7953
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
epäselväksi mitä koulutusta tarkoitat, Parisuhdekoulutustako tai jotain aivan muuta, esim. ammattiin liittyvääkö?
Eli yksi tapaus taas lisää.
Seksi ei enää kiinnosta partnerin kanssa mutta muut kyllä kävisivät.
Kokemuksesta ja tämän(kin) palstan pohjalta sanon ettei mikään kuolutus tai terapia enää auta. Suhteelta on nyt pohja poissa ja on vain ajan kysymys ennen kuin se raukeaa.
Linkistä:
http://www.sexpo.fi/
löytyy ehkä apua omankin tilanteen kartoittamiseen.
Hellyysharjoitukset:
http://www.sexpo.fi/hellyysharjoitus_i.htm
P*rs**stä tollanen toiminta mieheltäsi.. mut en kyllä yhtään tykkää siitä, että sä annat sen panna sua, vaik et haluais... enkä todellakaan sitä, että mietit naapurin jarkkoa ja lähikauppias masaa kun miehesi tunkee sitä elintään suhun. Puhu miehellesi. Ootte te joskus ainaki osannu puhua toisillenne, kun kerta ootte naimisissakin. Yrittäkää löytää alkuaikojen hellyys ja rakkaus uudelleen. Jos sitä ei koskaan oo ollu, miks oot menny sen kaa naimisiin / olet naimisissa?
No en niin tiiä onko mitään alkuaikojenkaan rakkautta tai hellyyttä ollut. Pääsin hänen avullaan vähän niinkuin jaloilleni ja pois edellisestä tukalasta tilanteesta. Olin tosissani niin rakastunut, että sitä kuvitteli kaikenlaista eikä suostunut uskomaan kuulemaansa. Sitten olin raskaana tosi nopeasti ja piti keskittyä jo muihin seikkoihin. Kun lapset oli pieniä oli pakko suostua seksiin, että edes jonkinlainen perherauha säilyisi. Ei siinä jaksa tai ole aikaa parisuhteelta paljoa vaatia, jos vielä toinenkin on koko ajan vastahankaan. Ja kun vastentahtoaan seksiin suostuu alkaa kuvitelmat korjata tilannetta siedettävämmäksi. Nyt koitan olla niin ettei omat kuvitelmat muista miehistä vie tilannetta pidemmälle, mut joskus kun toinen vaan jaksaa jyystää ja jyystää kuvittelen vähän miellyttävämpää seuraa, niin johan tulee mieheltäkin tosi nopeesti eli pääsen eroon siitä hommasta. Ja jos pihtaan täysin, mies aloittaa mykkäkoulun. Ise asiassa hän ei koskaan halua keskustella seksistä. Se ei kuulemma auta. "Seksi auttaa, eikä siitä puhuminen."
No niin. Mistä sitten voisi alkaa puhua hänen kanssaan. Voiko heti kertoa täräyttää että seksi on nyt luonannut vähän paremmin pari viimestä vuotta kun olen kuvittellut tekeväni sen jonkun toisen kanssa? Voin kuvitella mikä tenttaus siitä alkaa, että kuka se toinen on. Ja mitenköhän muuten se vaikuttaisi häneen? Kenties pitää sitä hyvänä ideana, että edes sillä lailla luistaa. Ukko kyllä myöntää että olen pari vuotta sitten alkanut nauttia enemmän seksistä, mutta hän on niin vaativa, että vaatisi nyt lisää. Vastakiihkeyttä ja sillä lailla. Mikä on tietty ihan normaalia, jos tämä suhde olisi siinä jamassa. Voisin sen nytkin silmät kiinni tehdä maukkaampia miehiä kuvitellen, jos oikein haluan. Ja näin monen vuoden jälkeen haluttaakin. Siis miten se rakentava keskustelu pitäisi aloittaa? Vai pitäisikö käyttäytyä eri lailla? Miten?
Ammattilaiset nimenomaan neuvoo haluttomuuden hoitoon haluttoman fantasioiden ruokkimista. Siten voi rikastuttaa seksielämäänsä. En tiedä pitääkö niitä ihan noin pitkälle viedä?
onneksi et ole katkera, ja muutenkin puhuttelumuoto se kertoo intohimosta ja rakkaudesta jota tunnet sitä kohtaan.