Ahvenanmaalla kielletään puhumasta suomea !

Jopa poliisipäälliköltä (suomenkielinen) yritetään kieltää suomen puhuminen.. Kirkoissahan suomen puhuminen kiellettiin jo pari vuotta sitten.

Näin siis meitä kohdellaan omassa maassamme.

Mutta annetaan takaisin :

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
16141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Affenanmaalaiset hommaa poliiseilleenkin oma virkapuvun - siis erilaisen kuin manner Suomessa on.

Eiköhän anneta itsenäisyys noille Affenoille?

Äänestä

Vaihdetaan ahvenanmaa Suursaareen , Putinin kanssa, päikseen.

Äänestä
  • Kyllä ne suomea oppivat kun ei kukaan täällä mantereella ole ymmärtävinään niiden tarvetta ja asioita.

    Äänestä

  • Kaikki luovutetut alueet takaisin, affenanmaa on niille hyvä sotilastukikohta.

    Äänestä

Täältä mannermaalta voisi pakkokuljettaa kaikki ruotsia äidinkielenään puhuvat sekä kaikki astrid thorsin maahantuomat ulkomaanelävät tuonne Ahvenanmaalle ja sitten sulkea kaikki käynnit mantereelle.
Voinpa kertoa, että ei tulisi ikävä.
Suomesta saisi kertaheitolla yksikielisen ja affenamaalaiset voisivat puhua maailman tappiin ruotsia keskenään. Kaikki voittavat!
:)

Äänestä

Laittakaas ne rantahurrit siellä Turussa kuriin !

Äänestä

Käytännänössä on Turun kaupungillakin työpaikkoja, missä yksinomaan ruotsin kielen taito ratkaisee valinnassa, vaikka itse tehtävässä ei tarvita juurikaan ruotsia. Muu koulutus, ammattipätevyys ja kokemus ovat vähäarvoisempia kriteereitä valinnassa. Ja oikeasti ko. tehtävissä tarvitaan hyvin harvoin, jos koskaan ruotsia. Ja senkin kerran, kun sitä kielitaitoa on tarvittu, on selvitty vaihtamalla kieli suomeksi - mikä sujuu useilta petrelongströmmeiltä yllättävänkin hyvin - taikka englanniksi.

Kielirasismi ja syrjintä on lopputtava Suomessa!

Äänestä

Helvetin mongoolifinnet vikisee joka asiasta..

Äänestä

Äänestämällä voit vaikuttaa, rantahurrit on laitettava asemaan johon kuuluvat, marginaaliin...

Äänestä

Taas kerran. Tiesitkö että ahvenamaalaisset on pääosin ns Ruotsin hovin ns äpäriä. Tästä tietoisina he myös katsovat olevansa ei Suomalaisia ja eivat halua sekoittua kantaväestöön, heissähän voi virrata jopa kuninkaallista verta. Muistan kun Kustaa Vaasa perusti noin nykyisen Ruotsin vallan 1500 luvulla. Samalla alkoi hovielämä kilpa euroopan muiden hovien kanssa juopottelussa, naisista, rahan tuhlauksesta, välillä sotaa ja niin edelleen. Liiat äpärät lähtivät, lähetettiin ahvenamaalle (Suomen kongo) ja rannikkoseudulle. Gongolaiset on Suomen suola.

Muistaakseni yhden henkilön äpäräennätys on noin kaksi tuhatta. Tämä eräällä Englannin kuninkaalla. Tämä tieto varauksella, toisaalta lontoon syrjäkaupunkiosan bupissa noin 10 paintin jälkeen moni kertoo olevansa kaukaista kuninkaallista sukua.

Äänestä
  • Eikö kaikki ns. kuninkaalliset suvut euroopassa ole enemmän kuin vähemmän sisäsiittoisia?

    Se siitä ylemmyydestä.

    Äänestä

Bensow säätiössä nämä rkp kultamunat ja hienostosuvut kuppasivat 25 milj € lapsilta..

ja sitten ovat vaatimassa lapsia oppimaan pakkoruotsia ..

Äänestä
  • eikös se ole juutalainen suku

    Äänestä

Ei Ahvenanmaalla ole kukaan kieltänyt puhumasta suomea. pelkästään Turun murre on kielletty. Ja sekin sen vuoksi koska kuseksii toisten nurkkiin.

Äänestä
  • Mistä nämä räkäänsä syöneet tietää mitä niille puhuu, kun eivät ymmärrä muuta kuin hurria.

    Äänestä

muistakaanhan käydä laittamassa nimi listaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kielivapaus ! kirjoitti:

Jopa poliisipäälliköltä (suomenkielinen) yritetään kieltää suomen puhuminen.. Kirkoissahan suomen puhuminen kiellettiin jo pari vuotta sitten.

Näin siis meitä kohdellaan omassa maassamme.

Mutta annetaan takaisin :

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu