Ihmeellistä, että keskustelu velloo opettajan ympärillä. Eikö oppilas ole tehnyt mitään väärää? Onko Alppilan koulun ilmapiiri sellainen kuin videolta käy ilmi? Parasta on, että vanhemmat eivät laita lapisiaan tuonne kouluun. Rehtori hallitsee ja hajottaa, kätsää. Seuraavaksi voi kuvitella, että joku varustaa itsensä puukolla, nyrkkiraudalla tms. aseella. Syyttääkö rehtori silloinkin ao.opettajaa. Kuka koulua johtaa, kenen kaveri rehtori on, entä kenen kaveri oppilas tai hänen vanhempansa ovat?
Oppilaan anteeksipyyntö puuttuu
5
188
Vastaukset
- Kuria kouluihin
Oppilaan anteeksipyyntö puuttuu, suutaan on osannut kyllä opettajalle soittaa videosta päätellen. Jos vanhempansa ovat fiksuja ja viisaita, ottavat anteeksipyynnön esille ja neuvovat lastaan. Ellei anteeksipyyntöä tule opettajalle, tehdään omat johtopäätökset tästä perheestä ja heidän lapsukaisesta.
- oi aikoja oi tapoja
Kyllä minunkin mielestäni tässä tapauksessa rehtorin käytös on vähintään outoa ja motiivit herättävät monta kysymystä.
Mutta viesti on selvä, ope vasihtuu jos et tykkää siitä - vain pieni hulina päälle ja hieman provosointia.
E n sano yleensä koskaan että ennen oli paremmin mutta nyt on pakko. Ennen nimittäin oli tapana puuttua häirikköoppilaan käytökseen mutta nyt näyttää olevan niin että häirikköoppilas palkitaan - ja kohta koulun ovet käy kun opettajia marssitetaan ulos. Tämä rehtori pitäisi kyllä laittaa mielentilatutkimukseen ja tsekata soveltuvuus ammattiin-- onko valittu aikoinaan pätevyytensä vai "sopivuutensa" perusteella jne. Yksi on varmaa - häirikkökäyttäytyminen tulee lisääntymään ja opettajat tulevat entistä varovaisemmiksi kieltämään näitä ja kaikkien oppilaiden työ häiriytyy. - EN!
Jos minut tönäistäisiin pittkin rappusia, niin pyytäisinkö tönäisijältä anteeksi?
- en sukua
Siis sekö sinusta on pahasta, että joku tönii. Et siis voi pelata lätkää, joten pitänee siirrtyä ringetteen, jotta kukaan ei töni. Mutta jos käyttäsit videosta kuuluvaa kieltä pelikentällä, saisit jäähyn. Siis oppilas ei mielestäsi ole millään tavoin velvollinen pyytämään anteeksi omaa käytöstään. Voi hyvä isä sentään!
- erkkikurkka
olisiko helpompi poistua paikalta silloin kun pyydetään kuin soittaa suutaan? opettaja pyysy useasti poistumaan, mutta ei poistunut. onko tällä oppilaalla joku oma laki, jonka mukaan ei tarvitse noudattaa sääntöjä?
tuo työntäminen on toki kovaa, mutta jos joku tarttuu kiinni ovenpielistä ja häntä työntää selästä, niin kyllä se tönimiseltä näyttää siimä vaiheessa kun ote lipeää. kokeile jos et usko!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459