Onko jollain kokemusta veneen ostosta suomen rajojen ulkopuolelta. Mitä kaikkia paperiasioita pitää huomioida ennen kaupantekoa (EU-verot ym.).
Ruotsistahan se on helppo tuoda purjehtimalla, mutta jos saksasta löytyy sopiva ja lomat on käytetty niin paljonko maksaa n.34 jalkaisen veneen laiva rahti, tai onko niitä luotettavia purjehtija porukoita jotka tekevät siirtopurjehduksia kohtuu hintaan ?
Ruotsistahan se on helppo tuoda purjehtimalla, mutta jos saksasta löytyy sopiva ja lomat on käytetty niin paljonko maksaa n.34 jalkaisen veneen laiva rahti, tai onko niitä luotettavia purjehtija porukoita jotka tekevät siirtopurjehduksia kohtuu hintaan ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koko ideasi on kuolleena syntynyt, ei kannata.
......on käytetty, ei mitään paperisotaa tarvita. Vaadi dokumentti, josta ilmene, että alv on maksettu EUhun. Saksassa veneet ovat useimmiten erittäin siistejä, hyvin hoidettuja ja suht vähän käytettyjä. Kyllä Suomestakin löytyy siirtoporukoita (esim. useimmat purjehduskoulut), Saksasta varmasti, netti auttaa. Ja, halvempia ovat kuin täällä. Kokemuksesta vielä; olen itse ollut mukana purkkarin ostossa/tuonnissa, Englannista (2001), Saksasta (2003) ja Ruotsista (2002) sekä myynnissä/viennissä Englantiin (2000, 2004). Aina on ollut taloudellisesti kannattavaa ja ongelmatonta sekä osapuolet ovat edelleen tyytyväisiä!
Hei ,
olen itsekin samaa tässä tutkaillut ja todennut että kun sopiva osuu kohdalle , menen ostamaan sen. Kuten joku jo sanoikin , se varmistus että siitä on maksettu vero EU:n on hyvä saada. Muuten voit joutua maksamaan veroa myös Suomeen.
Kannattaisi ehkä jättää vene sinne talvehtimaan ja veneillä se kotiin keväällä. Jos et sitä itse voi tehdä , olen käytettävissä vieläpä harrastelijamaiseen kohtuuhintaan.
Itse olen katsomassa hiukan pienempää venettä ja vesitse senkin ajattelin tuoda. Ei kannata auton / laivan rahtimaksuja maksella kun veistie on melkein ilmainen , ( lue , ruoka , polttoaine , mahdolliset satamamaksut ) on pieni osa rahtihinnoista.
Joidenkin veneiden kohdalla on eroja hinnoissa. tutkimme kerran Shipman 28 purjeveneitä ja ne olivat Irlannissa ja Englannissa huomattavan kalliita. Suomessa oli myynnissä vain yksi epäsiisti ja Ruotsissa edullisimmat.