Virtsarakon syöpä

Miehelläni todettu virtsarakonsyöpä v. 2011, nyt tullut uusi "möntti" lantion seudulle kooltaan 8cm, jota tarkoitus hoitaa sädehoidolla -tosin kovat tulehdukset ehkä estävät sen. Aiempaa on hoidettu paikallisella kuukaisittaisella täsmähoidolla. Lääkitys on kovaa jo nyt, en tiedä miten kestää tuon tulenvan. KERTOKAA KOKEMUKSISTA!
2205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuri tuohon en osaa vastata, mutta isäni tapaus on toivoa antava. Hänellä todettiin virtsarakon syöpä 80-luvun lopulla. Radikaali leikkaus, jossa koko rakko poistettiin ja uusi rakennettiin ohutsuolesta. Muistaakseni sai sädehoitoa myös. Tuosta on siis jo pian 30 vuotta aikaa ja isä voi hyvin.

Äänestä

No mimulla on nyt todettu Virtsarakon syöpä, levinäisyy tutkimus on käynissä.
Tällä hetkellä ei vielä ole löytynyt, yksi höyläys tehty, mutta ei saatu kokonaan pois.
On mennyt aika syvälle kudoksiin joten nyt odottelen kokeisiin pääsyä, pitää tarkistaa munuaiset *myrkky* kuuria varten.
Sen jälkeen kuulemma poistetaan virtsarakko ja luultavasti osa eturauhasista.
Mutta just tällä hetkellä on toi epävarmuus se pahin asija joka painaa mieltä ja mitä noiden leikauksen jälkeen menee.........niin sänkyasiat tai kyky niihin........

PS: laitakaa vaan lisää tietoa...........ja mielipiteitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sakaei kirjoitti:

Miehelläni todettu virtsarakonsyöpä v. 2011, nyt tullut uusi "möntti" lantion seudulle kooltaan 8cm, jota tarkoitus hoitaa sädehoidolla -tosin kovat tulehdukset ehkä estävät sen. Aiempaa on hoidettu paikallisella kuukaisittaisella täsmähoidolla. Lääkitys on kovaa jo nyt, en tiedä miten kestää tuon tulenvan. KERTOKAA KOKEMUKSISTA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu