Ollaan ajateltu laittaa terijoen salavoja pihalle. Miten kauas naapurin rajasta ne kannattaisi laittaa? Riittääkö 2 metriä? Naapurin ja meidän välillä ei ole aitaa, joten nuo olisivat näkösuojana.
Terijoen salava
25
24922
Vastaukset
- omasta
matka kuulostaa hyvältä-eivät ne leviä tai tee juurivesoja.
- juu
2 metriä ei todellakaan riitä, vähintään 10 metriä rajasta ja 25-30 metriä talosta. puu kasvaa niin isoksi ja leveäksi että 1000 neliön postimerkkitontille sitä ei pidä istuttaa, toisin sanoen ei sovellu pienen pihan puuksi alkuunkaan.
- Nyt ahistaa
Auts, tuo tieto melkein sattui koska meillä on myös naapuri istuttanut varmaan alta parin metrin päähän salavoja (ainakin niitä hän muistaakseni kehui niiden olevan). No, siinäpähän karsii oksia tai kaataa puut pois kun kasvavat liian isoksi...
Toivottavasti ei mene riitelyksi tulevina vuosina. - Tähtääjä
Terijoensalavaa voi leikata paljonkin, joten voisi sanoa siitä tulevan niin leveä ja pitkä, kun siitä ANNETAAN tulla. Sitä pitää vain sitten muistaa leikata joka vuosi. 2m on kyllä aika vähän.
- Poropeukalo
Nyt ahistaa kirjoitti:
Auts, tuo tieto melkein sattui koska meillä on myös naapuri istuttanut varmaan alta parin metrin päähän salavoja (ainakin niitä hän muistaakseni kehui niiden olevan). No, siinäpähän karsii oksia tai kaataa puut pois kun kasvavat liian isoksi...
Toivottavasti ei mene riitelyksi tulevina vuosina.Hei!
Olen tuore omakotitaloasukki enkä ymmärrä puskien päälle mitään. Pihaamme reunustaa pienet terijoen salavapuskat (ehkä 2 vuotta sitten istutetut). Keväällä jäivät leikkaamatta. Voiko niitä nyt vielä leikata ja miten? Suurin osa on enintään puolen metrin korkuisia. - sari
Poropeukalo kirjoitti:
Hei!
Olen tuore omakotitaloasukki enkä ymmärrä puskien päälle mitään. Pihaamme reunustaa pienet terijoen salavapuskat (ehkä 2 vuotta sitten istutetut). Keväällä jäivät leikkaamatta. Voiko niitä nyt vielä leikata ja miten? Suurin osa on enintään puolen metrin korkuisia.http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;50172;58244
- salava
talon entinen omistaja antanut kasvaa eikä leikannut lainkaan. nyt se paskaa pihan ja rännit lehtiensä kanssa niin, että kaks rännin putsausta ei riitä syksyllä.
lehdet on semmoisia silakan kokoisia ja tukkii rännit ja syöksytorvet. ens keväänä kun maa on vielä jäässä tulee meille kone ja katkoo sen kyllä polttopuiksi. samojen omistajien hoitamaton kuusiaita lähti tänä keväänä. kyllä tuli valoisaa ja avaraa.
- leikkaus
onko merkitystä terijoen salavan oksistoa leikatessa että leikataanko vinoon vai suoraan?...
- Harmistunut
Meidän naapuri istutti salavat rajalle, tai ihan rajan viereen.Sattuu olemaan niin että meillä on autotalli/varastorakennus 4 m rajasta märässä maastossa. Rakennuksen salaoja on 80 cm rakennuksesta - 3 m rajasta. Nyt salaoja on tukossa, putki aivan täynnä salavan juuria, ja vesilammikot rakennuksen päädyssä. Mitenkähän pulma pitäisi ratkaista. Olen ilmoittanut naapurille tilanteen.
- rajalle
Harmistunut kirjoitti:
Meidän naapuri istutti salavat rajalle, tai ihan rajan viereen.Sattuu olemaan niin että meillä on autotalli/varastorakennus 4 m rajasta märässä maastossa. Rakennuksen salaoja on 80 cm rakennuksesta - 3 m rajasta. Nyt salaoja on tukossa, putki aivan täynnä salavan juuria, ja vesilammikot rakennuksen päädyssä. Mitenkähän pulma pitäisi ratkaista. Olen ilmoittanut naapurille tilanteen.
Ei ole muuta mahdollisuutta kuin laittaa juurimatto rajalle pystyyn. Mini kaivurilla syvä oja ja maan sisään juurimatto pystyyn kuin aita, ei vaakaan. Itse tein niin. juurimatto on ainoa kangas josta juuret eivät mene läpi. Suodatin-, mansikka- tai maisemointi kankaat eivät estä juurien läpimenoa. Itse tein saman homman ja olen tyytyväinen tulokseen. Rajasin samoin ruusujen istutus kuopat. Eipä leviä ruusut nurmikolle. Maanpinnalle tuli 10 cm kangasta jonka maisemoin piiloon kivillä.
- Makepeus
Milloin sitten salavaa pitäisikään leikata?
- Suvipuutarhuri
Milloin vain.
- puiden puolella
Kasvi valitaan kasvupaikan mukaan. Paikka on väärä, jos kasvin kasvua pitää rajoittaa jatkuvilla leikkauksilla. Puu kärsii, sen elinikä lyhenee huomattavasta ja puutarhurille tulee turhaa työtä. Bonsait ja muotopuutarha on sitten eri juttu.
Isot puut ovat kauneimmillaan kun ne saavat vapaasti kasvaa niille ominaiseen muotoonsa ja kokoonsa. Terijoensalavasta kehittyy upea,( roskaava kylläkin) pallolatvuksinen, suuri puu, joka sopii puistoihin, rantamaisemiin tai tuulensuojaksi peltojen reunaan.- nokkoset kukkivat
Terijoen salavan sijaan pihalle voi ilstuttaa punapajun. Punapaju kasvaa myös pallomaiseksi, mutta alle kaksi metriä korkeaksi.
- Terijoen salava
ei todellakaan ole mikään omakotitontin puu en suosittele enkä ole itsekkään niitä isolle tontilleni.
- Nikkeriman
Mikään puu tai pensas ei sovi naapurin mielestä tontille. Tee niinkuin itsestä hyvälle tuntuu, puut saa aina nurin ja leikattua. Naapurin tontille ei saa kuitenkaan tehdä kiusaa, juuret on pysyttävä omalla puolella.
- Aimo Kimpale
Samaa mieltä viimeisimmän kanssa: ainahan niiistä pääsee eroon! Itse ajattelin pistäää ne aivan tontin rajalle kauaksi talosta, koska naapurin tontti on ylärinteeseen rajasta. Tuskin se puu ylämäkee niitä juurian lähtee kasvattamaan, ...vai lähteekö?
- Anonyymi
Kiusahan se on pienempikin. Jos et vielä ole naapurin kanssa riitaväleissä niin kohta olet.
- bbhhyy
Kannattaa opetella kannusleikkaus, sopii tuolle puulle hyvin ja komea tulee
- jaritoen selava
Kysymys kirjoitettu 2004, olisi hauska tietää onko naapurin moottorisaha jo murahtanut. Puun latvus kun voi olla isoimmissa yksilöissä 5m paremmalla puolella.
- Anonyymi
Kiinnostaa myös, vieläkö terijoen salava tuottaa iloa?
- Anonyymi
Kiitettävän hyvin näinkin typerän kyselyikäisen tekemä aloitus poikinut aktivointia...
- Anonyymi
Taitaa harmittaa aika kovasti?
- Anonyymi
Puu joka kasvaa äkkiä tuhottoman isoksi. Ei sovi omakotitonteille, enintään puistoihin.
- Anonyymi
Sellainen lisäys vielä että olisin varovainen istuttamaan salavia ja poppeleita viemäreiden lähelle. Niiden juuret tuntuvat hakeutuvan automaattisesti kohti virtaavia vesiä ja saattavat rikkoa ja tukkia viemäriputkia kasvaessaan isoiksi.
Komeita puita molemmat mutta vain sopivassa paikoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,212021Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.821861Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e661797MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131563Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4851429Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11424Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481217Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351079Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.721058Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu21957