Turvatyynyn valo

Lagunasta

Turvatyynyn vikavalo palaa kojelaudassa. Oletan, että turvatyynyssä itsessään ei ole vikaa. Valo syttyi jossain vaiheessa kun auton sähköissä oli vikaa, moottorin maadoituksessa, laturissa ja jossain laturin yhteydessä olevassa sulakkeessa ja näitä ennen siinä #:leen boxissa.
Onko kellään tullut tällainen vastaan 98-mallin Lagunassa? Millä sen saa sammumaan?

7

354

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pientä vastusta

      Liittimissä pientä ylimääräistä vastusta riittää systyttämään varoitusvalot.

    • Lagunasta

      Kiitos vinkistä!
      En tunne lainkaan turvatyynyn mekaniikkaa. Varoitusvalo syttyy kai kun jollakin tavalla tyynyyn kytketty anturi menee päälle/menee pois päältä. Onkohan tässä sitten kyse juuri tuon anturin kytkennöistä vai laitteen muista kytkennöistä vai kytkennöistä ylipäätään.

      Ja ennen muuta, mistäköhän niitä kytkentöjä voisi kokeilla etsiä? Minulla ei ole mitään aavistusta.

      Harmitttaava pieni vika, mikä on pakko korjata, muttei haluttaisi maksaa siitä taas kovin montaa sataa.

      Miten sen saisi yksinkertaisesti sammutettua? Ampumalla ehkä:? Olisin hyvin kiitollinen lisäavusta.

    • Johtimet ja anturit

      Johtimissa kulkee jatkuva virta mikä testaa järjestelmän kuntoa - lähinnä vastuksen muutoksia. Vastuksen muutokset aiheuttaa merkkivalon palamisen silloin kun virta alittaa tai ylittää tietyt raja-arvot. Yleisimmin liittimien vastusten lisääntyminen aiheuttaa merkkivalon palamisen, mutta myös johtimiakin saattaa katketa tai irrota kokonaan liittimistä mikä myös sytyttää merkkivalon. Vanhemmissa on yksi tai kaksi anturia ja ne laukaisee yleensä kaikki turvatyynyt. Uudemmissa voi olla monimutkaisemmin toimiva laukaisujärjestelmä mikä laukaisee tilanteen mukaisesti tarpeelliset turvatyynyt.

      Anturi ja sytytinviat ovat erittäin harvinaisia, joten kannattaa aluksi keskittyä johtimiin ja liitoksiin.

      • Myös Lagunasta

        Oli hyvä vinkki ens tutkii liittimet ja johdotukset. Mistä noi anturit tulee ensiksi mieleen vaikka ne ovat niitä varmimpia värkkei.


    • la guuna

      Knoppitieto johtimista, antureista ja liitoksista on toki aina paikallaan mutta kaverihan kysyi että MISTÄ lähteä vikaa etsimään...suosittelen että tsekkaat vaikkapa tämän sivun http://www.renaultkeskustelu.net/foorumi/ , kirjoitat hakukenttään turvatyynyn valo ja sieltä johan niitä asiallisia ohjeita alkaa löytymään - siis ohjeita mistä vikaa etsiä.

      Itsellä hieman uudempi Lagu jossa ko. valo ei pala koko ajan, vain satunnaisesti (syttyy kesken ajon ja sammuu kun käynnistää koneen uudelleen) eli en ole lähtenyt sen kummemmin miettimään, mikä johdin "pettää" - nimittäin turvatyynyn merkkivalosta ei jää tietoa vikakoodeihin....kunhan ei just katsastuksessa ei valot loista =)...mutta tietty jos koko ajan varoitusvalo palaa niin jottain onpi pakko tehdä. Siis käy em. linkissä ja sitten vaan (etu)penkkien alle tsiikailemaan missä menee mikin johto tahi liitin.

    • Laguna 2

      Kyllä jää bägin valon palamisesta merkintä vikamuistiin.

      • turpavalo

        Ei muuten taida jäädä, katsastuksessa olin umpirehellinen ja katsastuksen jälkke kerroin että joskus mun lakussa valo em. palaa joskus ei ja yhtä rehellinen katastusinssi sano että ainakaan heidän vikakoodeihin ei merkkiä moisesta jää kun ei servicevalot syty kumminkaan...eli tuurilla mennään joko lamppu loistaa tai sit ei, sama juttu jos vaik pissapojan valo palaa kun nesteet on loppu, ei jää koodimerkkejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe