Tre-Tukholma-Bryssel, vaihto 35min Tukholmassa

Minttuuu

Hei,

nyt kun näitä juttuja luin, niin alkoi jännittämään tuo vaihto. En ole paljoa vaihtoja tehnyt ja silloinkin aikaa ollut aina reilu tunti tai enempi. Arlandan kentältä saisi tilattua portin numeron lennolle, mutta palvelu vain ruotsin gsm-liittymille.

Eli onko joku käyttänyt tätä lentoa? miten ehtii ja mitkä portit kyseessä (eikös ne suurin piirtein oo samat). Tämä lento menee ma-pe, että kai tuo aika on riittävä, kun ovat sen valimoimaan ottaneet. Vuosi sitten ko.reitin lennonvaihto oli kööpenhaminassa ja siellä vaihto oli helppoa.

Aamulähtö 6.20

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiukka on

      Onko Terminaalit Arlandassa samat?
      TMP lento pikkukoneen vuoksi jää todennäköisesti "kenttäparkkiin", josta bussikuljetus terminaaliin, eli menee helposti 15 min extraa putkeen tulevaan lentoon nähden.
      En ole itse tuolta lennolta vaihtanut, mutta Arlandassa lienee transfer reitti lähtevien kerrokseen, ettei joudu uudelleen turvatarkastukseen jne.

    • Jep jep

      Jos lennät SASsin lennoilla, kuten varmaan lennät kun täällä kysyt, niin kyllä ehtii.

      Olethan ostanut lennot niin, että ne ovat samalla varauksella? Muussa ei ole järkeä ainakaan tällaisessa tapauksessa. Kun ne ovat yhdellä varauksella, lentoyhtiö vastaa ongelmista, joita aiheutuu, jos saapuva lento on niin myöhässä, ettet ehdi jatkolennolle. Eli hoitaa seuraavalle mahdolliselle jatkolennolle ynnä maksaa EU-asetuksen mukaiset korvaukset.

      Jos lennot ovat eri varauksilla, vastaat itse ongelmista, joita aiheutuu, jos eka lento on puoli tuntia myöhässä. Sittenhän olisit Arlandassa ihmettelemässä. Jatkolennon lippua et voisi käyttää etkä saisi rahoja takaisin. Uusi lippu maksaisi muutamia satasia (kun ollaan ostamassa lippua saman päivän lennolle).

      Kuriositeettina: SASsin kiinnostavaa hinnoittelua. Jos esimerkiksi nyt haluaisi menolipun Tukholma - Bryssel tälle päivälle, niin turistiluokassa (Economy) maksaisi 513,55 €, mutta paremmassa luokassa (Economy Extra) 362,55 €.

    • minttuuu

      Kyllä ne pitäis olla samalla varauksella. Samassa lapussa ne ainakin on e-lipussa ja lipun ostin Tre-Bru (sis. 1 välilasku).

      Ja eikös ne checkaa mut myös siihen seuraavan lentoon, kun sen kerran kun olen vaihdot tehnyt, niin olen vain kävellyt portilta toiselle ja silloinkin oli tämä sama matka kyseessä, tosin menomatkan vaihto oli Köpiksessä.

      Huh, jännää tämmönen ja kaikki tuttavat kauhistelleet lyhyttä vaihtoväliä, minä kun en edes osannut murehtia sitä ennen noita muitten kommentteja. :D

      • 9+11

        Ei tuossa mitään murehtimista ole. Jos ensimmäinen lento on niin paljon myöhässä, ettet ehdi jatkolennolle, niin laittavat myöhemmälle lennolle. Eiköhän SAS jokusen vuoron päivässä Tukholmasta Brysseliin lennä. Ei tuossa tosiaan tarvitse kuin kävellä uudelle portille, ja näyttöjä joista voi tarkistaa portin on joka nurkassa. Jos saavut ajallaan, niin ehtii hyvin vaikka joutuisikin bussikuljetukseen. Ylimääräistä aikaa ei tosin jää, mutta eipähän tule aika pitkäksi kentällä.


    • Riittikö aika

      Mites kävi, ehditkö halutulle lennolle?

    • minttuuu

      Lähtö perjantaina. Voin infota sitten miten tytön kävi :)

    • minttuuu

      Hyvin kerkesin, oli vielä jopa portti kiinni, että joutui hetken odottamaan koneeseen pääsyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe